Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • prospievanie

    Dobrý deň,
    chcela by som sa opýtať, mám doma 7 mesačného syna, pôrodná váha 3850g. Do 6.mesiaca len kojený. Doteraz celkom pekne priberal, bolo, že aj 1kg za mesiac, ale keď sme boli naposledy, tak pribral len 20dkg, čo sa mi máli. Ako 6.mesačný vážil 7200g, nie je to málo? Ďalej mi je divné, koľko cez deň kaká - niekedy až 5-krát denne. Naša pediatrička vraví, že u kojeného dieťaťa je to normálne, ale ja som aj prvé dieťa kojila, nikdy nekakal toľko. Vždy keď vyskúšame nejaké iné jedlo, tak za 10min. to telíčkom prejde a jedlo je vo forme stolice vonku. Dosť ma to znepokojuje, a hlavne to priberanie. Na rozdiel od jeho rovesníkov sa mi zdá malý ( je dlhý 76cm), a ani sedieť ešte sám nesedí.
    Takže neviem. Čo si o tom pani doktorka myslíte?
    Ešte by ma zaujímalo, čo podávať na olovrant? Môže sa na večeru podať kaša - mliečna, alebo nemliečna? Ďakujem
    S pozdravom
    Beáta Smolková

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je drobnejsi ale samozrejem ze po siestom mesiaci veku bude priberat mesacne podstatne menej. Kakanie 5x denne, je mozne ale je potrebne sledovat ako priebera a ci dostatocne cika. podavala by som rano kojenie, dopoludnia ovocny prikrm / prevazne jablko/ na obed masovozelenonovy prkrm, odpoludnia aj vecer kojenie, vecer ak by spapal bezmlienu kasu, spravenu s vasim mliekom alebo vodu, mozno tiez pridat ovocie alebo zeleninu, taktiez to moze byt zemiakova kasa, bez masla a bez mlieka. Po kazdom bezmliecnom prikrme dokojit. Po deviatom msiaci mozete podvat vecern kasu mliecnu, ale odporucam bez prichuti. Na olovrant ho kojte. Priberanie sledujte ale neporovnavajte ho s inymi detmi ani vasim starsim. Kazde dieta je ine.