Šarlach (Scarlatina)
Šarlach je infekčné ochorenie charakteristické horúčkou, angínou a vyrážkou. Je spôsobené streptokokom skupiny A (beta hemolytický streptokok), ktorý produkuje erytrogénny toxín zodpovedný za kožný prejav ochorenia. Toxín sa viaže na stenu krvných kapilár, spôsobí ich rozšírenie a presakovanie krvi.
Je ochorenie nákazlivé?
Nákazu možno získať od chorého človeka alebo bacilonosiča. Najčastejšie sa prenos uskutočňuje kvapôčkovou infekciou vzduchom, menej často priamym kontaktom alebo kontaminovanými predmetmi. Streptokoky produkujú viaceré typy toxínu, proti ktorým telo dieťaťa vytvára protilátky, a tak vzniká imunita.
Ak sa však infikuje streptokokom a vzniká toxín, ktorý „nepozná“, ochorie znova a opäť s vyrážkou. Preto sa šarlach môže opakovať.
Ak streptokok produkujúci toxín prejde do organizmu poranenou kožou, vznikne ranový šarlach – vtedy chýba angína alebo sa vyvíja neskôr. Inkubačná doba je od 12 hodín (pri infekcii rany) do 7 dní.
Pacient je infekčný počas príznakov akútnej choroby. Ochorenie najčastejšie postihuje deti od 5 do 15 rokov, u dojčiat do 5. mesiaca sa nevyskytuje vôbec. Najviac sa vyskytuje v zime a na jar.
Rotavírusová infekcia pod drobnohľadom
Komplikácie
Po streptokokovej infekcii sa môžu objaviť komplikácie buď včasné alebo neskoré. Rýchla eliminácia streptokoka z organizmu je ich prevenciou.
Včasné komplikácie
Ide predovšetkým o hnisavé procesy – zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín, absces za mandľami. Vzácne môže dôjsť k šíreniu infekcie do vzdialenejších orgánov.
Neskoré komplikácie
Sú to reumatická horúčka a zápal obličiek (glomerulonefritída).
Reumatická horúčka sa vyvíja o 2 – 3 týždne po prekonanej infekcii a postihuje kĺby, srdce a centrálny nervový systém. V súčasnosti sa vyskytuje len sporadicky.
Glomerulonefritída (zápal obličiek) sa objavuje 1 – 3 týždne po infekcii a môže viesť k akútnemu zlyhaniu obličiek. Obyčajne sa vylieči za 4 – 6 mesiacov, niekedy však môže prejsť do chronického poškodenia obličiek.
Zdravie najmenších ide cez žalúdok: Týchto 3 krokov sa držte!
Diagnostika
Pri typickom náleze hnisavej angíny s horúčkou a charakteristickou vyrážkou nie je stanovenie správnej diagnózy problém.
Kultivačné vyšetrenie vzorky odobratej z hrdla.
Už aj v našich ambulanciách je dostupný rýchly streptokokový test.
ASO (antistreptolysin O) – sú to protilátky, ktoré si telo chorého vytvára proti produktu streptokoka (streptolysin O). Hladina ASO sa zvyšuje koncom 1. týždňa ochorenia, dosahuje maximum medzi 3. – 5. týždňom a postupne klesá.
Keďže deti často prekonávajú infekcie streptokokmi často aj bez klinických príznakov alebo len s miernymi ťažkosťami, východisková hodnota ASO býva u nich vyššia ako u dospelých. Pri akútnom ochorení sa toto vyšetrenie obyčajne nerobí a neskôr sa využíva na potvrdenie predchádzajúcej infekcie streptokokom. Veľmi dôležitým sa stáva u pacientov s akútnou glomerulonefritídou na potvrdenie predchádzajúcej streptokokovej nákazy.
Krvné vyšetrenie – nález svedčiaci pre bakteriálnu infekciu, teda zvýšenie počtu leukocytov a zvýšenie hladiny CRP (C-reaktívny protein), prípadne zrýchlená sedimentácia červených krviniek.
Vyšetrenie moču – na vylúčenie prítomnosti krvi, kvôli včasnému odhaleniu glomerulonefritídy. Má sa robiť po každej streptokokovej infekcii.
Liečba
Keďže streptokok je našťastie citlivý na (pre človeka) málo toxický penicilín, je toto antibiotikum liekom prvej voľby. Užíva sa 10 dní. V prípade svrbenia vyrážky je na zmiernenia možné podávať antihistaminiká.
Deti sa nemajú vrátiť do kolektívu skôr ako 24 hodín po doužívaní antibiotickej liečby.
Prognóza
Je dobrá, väčšina pacientov sa plne uzdraví.
Odborník radí: Kedy a prečo CRP?
Prevencia
Ochorenie sa môže opakovať. Tak ako u iných infekčných ochorení je dôležité posilňovanie imunity a vyhýbanie sa kontaktu s chorým.
Priebeh ochorenia a príznaky
Začiatok ochorenia a celkové príznaky sú zhodné s bežnou streptokokovou angínou.
- Horúčka – obyčajne sa objavuje náhle, býva vysoká, často sprevádzaná zimnicou. Pri ústupe vyrážky horúčka klesá
- Zvracanie, bolesti brucha a hlavy – u detí bývajú časté.
- Angína – často vzniká s oneskorením po výstupe horúčky.
Nález v hrdle je typický: šarlátovo červený, opuchnutý hltan a mandle.
Na mandliach býva prítomný hnis (čapy až povlaky).
Na mäkkom podnebí bývajú drobné bodky – petechie.
Jazyk má typický výzor: spočiatku je bielo povlečený, na 2. – 3. deň sa povlak olupuje a vzniká tzv. malinový jazyk. Červený, bez povlaku a papily výrazne vystupujú nad povrch.
Lympfadenopatia – lymfatické uzliny na krku sú zväčšené a bolestivé.
Vyrážka - objavuje sa 12 – 24 hodín po prepuknutí ochorenia, spočiatku na trupe, rýchlo sa šíri na ostatné telo a končatiny postihne nakoniec. Býva svetločervená, miestami ako „krupica“. U niektorých pacientov je ho skôr cítiť ako vidieť – koža býva na pohmat drsná.
Exantém sa nachádza najviac na určitých typických miestach: podbruško, vnútorné strany stehien, bočné strany trupu, pod pazuchami a v lakťových jamkách. Po zatlačení kože, napríklad sklíčkom, červený výsev zmizne. V oblasti kožných záhybov (napríklad podpazušie, slabiny) niekoľko dní po vzniku vyrážky sa objavujú živočervené línie. Môžu byť prítomné aj malé petechie (drobné krvné podliatinky). Dôvodom týchto Pastiaových línií je rozšírenie a zvýšená priepustnosť kapilár.
Šarlachova vyrážka môže svrbieť.
Vyrážka nepostihuje tvár, líca sú len červené a okolo úst je nápadne bledá koža (Filatov príznak)-
V okolí nechtového lôžka a na okraji ušných lalôčikov bývajú biele, lesklé pupáčiky (Šrámkov príznak).
Olupovanie kože
Vyrážka po 3 – 4 dňoch začne ustupovať a v dôsledku zvýšeného rohovatenia v pokožke začína olupovanie kože. Spočiatku v drobných šupinkách na tvári, neskôr (najčastejšie v 2. – 4. týždni) dochádza k odlučovaniu veľkých lamiel pokožky na dlaniach a podošvách. V prípade ľahkého priebehu šarlachu môže olupovanie chýbať.