Najčastejšie očné vady u detí: Astigmatizmus
Najkritickejším obdobím pre vývoj videnia je nielen prvý rok dieťaťa, najmä jeho prvá polovica, ale aj celý predškolský vek. Niektoré očné vady je nutné začať liečiť v čo najnižšom veku, preto by problémy svojho dieťatka mali rodičia včas zachytiť. Dnešnou témou je ASTIGMATIZMUS.
Najčastejšie očné vady u detí sú tupozrakosť, krátkozrakosť, ďalekozrakosť, škúlenie a astigmatizmus.
Neprehliadnite: Najčastejšie očné vady u detí: Diagnóza a liečba
Astigmatizmus
Astigmatizmus takisto patrí medzi refrakčné chyby, ktoré spôsobujú nepresné zaostrenie svetla na sietnici. Často sa vyskytuje spolu s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Prejavuje sa skresleným, dvojitým či zahmleným videním na krátku aj dlhú vzdialenosť.
Niekedy si dieťa ani problémy s videním neuvedomuje, ale upozornia vás na ne sťažnosti na bolesti hlavy, únavu alebo bolesti očí.
Astigmatizmus potom potvrdí vyšetrenie očným špecialistom.
Prečítajte si: Najčastejšie očné vady u detí: Ďalekozrakosť (hypermetropia)
A čo si vlastne pod pojmom astigmatizmus predstaviť?
Rohovka zvláda až 4/5 refrakčnej funkcie oka. U zdravého človeka je rohovka hladká, má pravidelný okrúhly tvar a lúče svetla sa lomia rovnako vo všetkých rovinách i smeroch. U človeka s astigmatizmom je povrch rohovky zakrivený, rohovka má oválny tvar a svetlo dopadajúce na rôzne zakrivené miesta sa lomí inak, to potom spôsobuje problémy s videním. Typickí sú tzv. duchovia okolo písmen.
Astigmatizmus je tiež spojený s väčšou svetloplachosťou. V súčasnej populácii je astigmatizmus pomerne častá vada, väčšinou vrodená a takmer nemenná po celý život. Vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne vážnejšie problémy a môže byť diagnostikovaný náhodne, pri bežnej očnej kontrole. Liečiť ho možno opäť okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Sú to tzv. tórické šošovky a majú parameter nazývaný cylinder. Šošovky lomia dopadajúce svetlo inak v horizontálnej, inak vo vertikálnej osi, čím vyrovnávajú nepravidelnosť očnej rohovky, ale sú vhodné pre astigmatizmus nad 0,75 cylindrické dioptrie.
Na záver je dôležité zdôrazniť, že najkritickejším obdobím pre vývoj videnia je nielen prvý rok dieťaťa, najmä jeho prvá polovica, ale aj celý predškolský vek. V tomto období je dieťa úplne v rukách rodičov a pediatra, záleží preto len a len na nich, či budú akékoľvek poruchy zrakových funkcií včas konzultovať u očného špecialistu. Pre včasné začatie liečby tupozrakosti či škúlenia je možné aj u malých alebo nespolupracujúcich detí vykonať nevyhnutné vyšetrenia.
Čas, ktorý sa stratí v prvých rokoch života dieťaťa neskorým stanovením diagnózy, je bohužiaľ pre vývoj zraku často nenahraditeľný.
Neje mäso, čo s tým?
Zlé deti – zlá matka? TAKTO rodičovstvo prekope vaše zmýšľanie!