Nespavosť v tehotenstve
Ak aj vy patríte medzi tehuľky, ktoré trápi nespavosť, prečítajte si niekoľko rád, ktoré vám možno pomôžu.
Ani vy nemôžete v tehotenstve spávať?
Na začiatku tehotenstva ste si užívali spánku do sýtosti, keď vás počiatočná únava prinútila zamieriť k posteli a zaujať vertikálnu polohu už okolo ôsmej večer, či kedykoľvek poobede po práci. No po niekoľkých mesiacoch sa karta obrátila a vy zápasíte s kolotočom pokusov, ako v pohode zaspať. Vitajte v klube s mnohými členkami, ktoré trávia dlhé noci prehadzovaním sa a otáčaním v posteli.
Prečítajte si: Tehotenstvo týždeň po týždni
Prečo je nespavosť v tehotenstve taká bežná?
Podiel na tom, že vám nedá zaspať, či poriadne sa vyspať bez toho, aby ste sa ráno prebudili ako po nočnej službe v bani, môže mať na svedomí niekoľko faktorov:
Pálenie záhy a zápcha
Tehotenské hormóny pôsobia na hladké svalstvo tráviaceho systému a spôsobujú jeho relaxáciu. Jedlo ostáva dlhšie v tele, čo môže spôsobiť nasledovné problémy sprevádzané aj ďalšími nepríjemnými pocitmi (pocity plnosti, nafukovanie, nepríjemná chuť v ústach).
Prečítajte si: Pomôžte mi, trápi ma tehotenská nevoľnosť!
Časté močenie
Tlak zväčšujúcej sa maternice na močový mechúr vás bude nutkať v dosť častých intervaloch tento orgán vyprázdniť. V noci môžu byť návštevy toalety ešte častejšie, ak je vaše bábätko aktívne v týchto hodinách.
Prečítajte si aj: Tehotenské problémy - 3. časť: problémy s dýchaním a močením
Zvýšená srdcová činnosť
Zvyšuje sa tepová frekvencia srdca, pretože telo disponuje väčším objemom krvi a s väčšou intenzitou pumpuje krv do maternice. Môžete sa cítiť čulejšie a menej ospalo.
Namáhavé dýchanie
Opäť sa poďakujte maternici, ktorej rast vyvára tlak na bránicu, tým obmedzuje prechod vzduchu, čím sa stane pre vás oveľa ťažšie sa zhlboka nadýchnuť a zrelaxovať, čo bežne pomáha pri zaspávaní.
Čudné sny
Podľa štatistík tehotné ženy udávajú väčší výskyt čudných a strašidelných snov. Niet divu, keďže tehotenstvo pohltí väčšinu vašich myšlienok a nenechá mozgovú kôru bez práce.
Prečítajte si aj: 10 tipov na dobrý spánok
Tipy Mama a ja pre lepší spánok:
Nenalievajte sa väčším množstvom tekutín tesne pred odchodom do postele. Cvičte ráno, nie pred spaním. Využite na navodenie spánku relaxačné techniky. Skúste nemyslieť na závažné veci, keď si líhate spať. Strach a úzkosť nechajte pred spálňou. Vytvárajte si pozitívne asociácie: posteľ = spánok, oddych, nie jedenie, dokončovanie práce, či miesto pre riešenie problémov. Ak dostanete v noci kŕč, nohu si riadne natiahnite tlakom chodidla o stenu či skriňu. Ak všetko ostatné zlyháva, skúste klasiku... pohár teplého mlieka s medom a možno aj počítanie ovečiek. ?
Spiaca poloha je veľmi dôležitá. Začnite hneď od začiatku tehotenstva spávať na boku. Spanie na chrbte či na bruchu sa neodporúča, môže to byť pre vás veľmi nepohodlné a v prípade veľkého bruška nie veľmi bezpečné pre vaše dieťatko.
Najlepšou prvou pomocou pri spánku v tehotenstve je vankúš,... množstvo vankúšov.Keď si podložíte určité partie tela (pod bruškom, medzi nohami, či pod vrchnú nohu, pod hlavou a za chrbtom), pomôže vám to uvoľniť sa a rýchlejšie zaspať.
A keď sa vám nedarí napriek vyskúšaniu všetkého možného zaspať, neostávajte v spálni, neležte a nečakajte na zázrak. Choďte do inej miestnosti, prečítajte si knihu, pozrite televíziu, alebo štrikujte. Aktivity vám pomôže minúť zvyšnú energiu a v konečnom dôsledku aj zaspať.
Prečítajte si: Obezita a tehotenstvo - týka sa aj vás?