Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Keď dieťa v školke šikanujú

Ako by ste postupovali, keby vam v školke dieťa šikanoval spolužiak z neprisposobivého prostredia, teda pohovor s matkou dotyčného dieťaťa je nemožný. Dieťa mi chodí domov každý mesiac s úrazom, väčšinou si to odnesie hlava. Mame už hlavu aj zašívanú, okrem toho prišiel 2x silno pohyzený, bežne chodí s menšími škriabancami, predvčerom ho tenchlapec naschvál poprhlil a naš maly je alergik, takže mal do večera riadne červene flaky. Nedávno mal zasa rozbitú hlavu, ale nie na zašitie, najnovšie mu dotyčný chlapec pricvikol hlavu do dverí, zasa škriabance po oboch stranách hlavy.

Školka sa k tomu stavia bez záujmu, riaditelka odmieta naše dieťa preradiť do inej triedy s tým, že nemá miesto. Učitelky problem vidia, ale neriešia ho, snažia sa vždy všetko ututlať, prípadne hádzať vinu na našho syna. Len zaujímavé je, že úrazy ma vždy len náš malý a nie ten druhý chlapec a stále mu to sposobuje jeden konkretny spolužiak. Teda to nie je tak, že by sa chalani bežne poklbčili.

Už som bola aj za riaditelkou, skúšala som vybaviť inú školku ... žial bezvýsledne, lebo školky su u nas natrieskané do posledného miesta. Ja pracujem, manžel tiež, starkí tiež. Nezarábam ale tak vela, aby som si mohla dovoliť sukromné zariadenia, a vlastne v našom meste ani sukromná školka nie je.Dnes idem za riaditelkou zasa, ale obávam sa, že ma zasa odbije.

Existujú nejaké oficiálne postupy? Na koho sa mame obrátiť?

A ešte by som rada prečítala skúsenosti, či aj vaše deti chodia domov bežne s úrazmi a ako vo vašej školke učitelky postupujú, ak sa niečo prihodí.

 • monči
  18.05.2012, 21:09  nevyznám sa v tom,ale nemyslím,že je to vyhrážanie.samozrejme,každý interpretuje,ako chce,ale len ju upozornila,že ak to nezačnú riešiť po jej ústnych stažnostiach,pôjde to písomne a to už bude pre nich ťažšie,pretože ústne sťažnosti sa zabudnú a zmiznú,ale písomné zostávajú.

  autorke držím palce,nech sa vám to podarí vyriešiť,pre syna a aj pre vás to musí byť ťažké,syna nepreraduj,ak bude čo len nejaká šanca to vyriešiť bez toho,mal by z toho zlý pocit.iba ak by sa sám pýtal do inej triedy,či škôlky.a inak,preradiť sa dá vždy,myslím v rámci škôlky do inej triedy.len na to treba chcieť ochotu.ešte raz,držím palce

 • anonym
  19.05.2012, 07:44

  nevyhrážala som sa, len som jej to tak sucho oznámila. Sama riaditelka vyzerala dosť vydesene, ked to videla a kedže som tam bola už pred mesiacom, ked mi syn prišiel s hrčou a odreninou na hlave. Bohužial, vtedy som sa nechala odbiť.

  Komunikujem zo zasady slušne, aj ked určité emocie samozrejme v tom boli. Ked vam dieťa domov dojde v takom stave, chcela by som vidieť tú matku, ktorá by udržala emocie úplne na uzde. Bola som aj rada, že som mohla ísť až na druhý den, trošku si to premyslieť a neriešiť s horúcou hlavou

 • anonym
  19.05.2012, 21:33

  urcite ano, uplny suhlas, skus napisat aj ako sa to nakoniec vyriesilo

 • anonym
  20.05.2012, 08:37

  zisťovala som možnosti, včera som obvolala par známych, ktorí by mohli pomôcť

  vysledok je, že ak vam 5-ročné dieťa domov chodí dobité, dohryzené, doškriabané a vedeniu školky to je jedno, tak ako rodič ťaháte za kratší koniec :evil: :evil: :evil: 

  Ak ste v tomto štáte rodič, ktorý pracuje, odvádza dane a ma vychované dieťa,  tak nemáte vlastne žiadne páky na to, aby školka vylučila nevychovaného nespratníka, ktorého matka nepracuje a pred víkendom v školke vyplakáva, že to s deckom doma tie 2 dni nezvládne. Jedine mate možnosť chrániť svoje dieťa tak, že ho preložíte na inú školku, ak samozrejme si to vybavíte, vybeháte, lebo školky su natrieskané do posledného miestečka. A v priebehu roka vam dieťa prijať nemusia ... takže všetko od septembra a ja mam obavy, že dovtedy bude pre mojho syna neskoro! Do septembra može byť ešte 20x doškriabaný, možno dolámaný, alebo prizabitý, a ak nič iné, bude mať pošramotenú psychiku možno aj na celý život. Mimochodom, moja psychika je tiež v háji, nespím, nejem. Už som schudla 2 kilá za tieto posledne 4 dni.

  O rok budu chlapci predškoláci, takže školka už toho šikanistu prijať musí, ak si rodič da žiadosť. Ja mojho snya už určite s ním v triede mať nebudem, ale čo ostatné deti???

 • Nnati
  20.05.2012, 10:54  Velmi dobra otazka! Mozno Tvoj syn nie je jediny, kto uz teraz chodi domov doskriabany a dobity. Ak sa stazujes len Ty sama, stale moze niekto namietnut, ze si za to Tvoj syn moze vlastne sam, lebo je prilis zivy a provokuje, alebo nieco podobne. Kontaktuj sa preto aj s ostatnymi rodicmi, tlak viacerych rodin nebude moct skolka ignorovat. V konecnom dosledku je riesenie hlavne na ucitelke, ona bude musiet maleho nespratnika vo zvysenej miere sledovat a akykolvek naznak agresie tlmit hned v zarodku - neber nie ako odpoved - oni su skolene odbornicky, musia vediet, ako na to. Ak nevedia, maju tiez k dispozicii spominaneho psychologa, ku ktoremu bude chlapec chodit.

  Inak napada mi este jedno riesenie, ale je trochu bizarne - ponuknut Vas pripad niektorej televizii ako namet na reportaz - je pozoruhodne, ako sa vedia kompetenti zrazu rozhybat, ked na nich mieri televizna kamera... ale neviem, ci by som mala tu guraz.

 • anonym
  20.05.2012, 14:16

  Nnati, vystihla si to, pani učitelky mi od začiatku začali podsúvať, že si za to može naš malý aj sám. Začali vyťahovať rozne argumenty, ktoré s tým ani nesuviseli. Naš maly asi pred mesiacom mal dosť ťažke obdobie, trošku skušal hranice voči dospelým autoritám, ale podchytili sme to. Ak by to tak aj bolo, mali to riešiť a nie nechať tak.

  Myslím, že nevhodne spravanie našho syna súvisí aj s tým, čo denne vidí a prežíva v školke, odkukáva nevhodné vzory spravania, nosí mi domov "slovíčka" - to určite od toho chlapca, lebo on nadáva a jeho mama tiež, osobne som ju neraz počula v šatni.  Keby to však bolo len o tomto, s tým si poradiť viem. Nie je to naše prvé dieťa, už sme si takými bežnými "školkárskymi neduhmi" prešli.

  Mna najviac zaráža ta uplne ignorácia, učitelky vidia, že to evidentne nezvladaju, sťažuju sa mne ako rodičovi, aku maju hroznu triedu ... vedod nich samých mala vyjsť iniciatíva s tým niečo robiť, triedu prerozdeliť. Je to totiž velká školka so 4 "velkými" triedami, takže sa dali dávno urobiť rošády. mne stale len opakuju, že ak by syn (alebo ten druhý chlapec) išiel do inej treiyd, museli by ho vymeniť a s tým by musela suhlasiť ešte tretua strana - teda nejaký další rodič, ktorého dieťa by vymienali. Lenže oni nepodnikli zatial ŽIADNE kroky k tomu, aby to urobili. Možno by niekto v pohode suhlasil... Len by sa niekomu muselo chcieť, a to sa nechce.

  Medializácia ma napadla tiež, ale to až ako krajne riešenie.

 • anonym
  24.05.2012, 18:35
 • anonym
  24.05.2012, 18:50

  po tom, čo sa deje nám, sa už ničomu nečudujem a mam skolon takým článkom dokonca aj veriť ... ved aj nášmu synovi spolužiak ubližuje a nie je nič, čo by som ako mama mohla urobiť. Bola som za riaditelkou viackrát, rozprávam sa s učitelkami, volala som už aj vedúcemu odboru školstva ... školka je tak natrieskaná, že nemaju jediné volné miesto v inej triede a s výmoenou detí navzájom by vraj nikto nesúhlasil. Musel by súhlasiť rodič toho dieťaťa, ktoré by išlo miesto nášho do našej (problemovej) triedy.

  Jedine snáď si môžem dať si výstup zo zamestnania a nechať si chlapca doma. Máme slúbené, že od septembra chalani už spolu nebudú ... čaká nás ťažký mesiac a každy den, kedy syn može zostať doma, ho nechávame doma. Hoci platíme za školku ako každý iný rodič ... vlastne nie každý, lebo chalan zo sociálne slabej rodiny ma obedy skoro zadarmo a poplatky neplatia. Banánová republika:iscrewloose:

+ -
Príspevkov: 23