Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Škôlka a rodičovská dovolenka

Chcem sa spýtať, ako to je s rodičovským keď dieťatko chodí na dva mesiace na zácvik do škôlky. Treba mi niečo oznamovať na úrade? Dieťatko ešte nemá tri rôčky.

 • sandras
  05.09.2010, 08:55

  ahoj

  ja som toto isté riešila pred rokom, ked som chcela dať syna do školky povodne až neskor, ale v školke mi oznámili, že berú len od septembra, nastup počas roka je možný len na výmenu a syn mal 3 roky vo februári. tiež som si myslela, že ho dam nejako len na 4 hodiny a budem ešte doma. Kedysi dávnejšie totiž školky brali deti na adaptačný pobyt, vydalo sa rozhodnutie a matka nadalej poberala RP.

  Tento zákon však už dnes neplatí a akonáhle je dieťa v štátom dotovanej školke (aj niektoré sukromné zariadenia poberajú št. dotácie), tak matka STRÁCA NÁROK na rodičovský príspevok! Rozhodujúci jedátum na Rozhodnutí o prijatí do školky a ty túto skutočnosť (nástup dieťaťa do školky) musíš do 8 dní oznámiť na UPSVaR a dať im kópiu rozhodnutia o prijatí. Ak by si to neurobila, školka dieťa aj tak nahlási a prišli by na to (možno až vtedy, ked by ti mal normálne končiť nárok na RP v 3 rokoch, vtedy vyberú vaše papiere a zistia to). Potom by si musela celý neoprávnene poberaný RP vrátiť a možno ešte aj s pokutou.

  ČO teda môžeš robiť:

  - nedávať dieťa do školky, až ked bude mať 3 roky (ale pozor, nesmie to byť ani tak, že dieťa bude zapísané v školke, ale nebude tam reálne chodiť ...  občas to školky navrhnú,a by neprišli o dotácie, že ved len zapíšete  a necháte si doma ...)

  - dať dieťa do sukromnej školky bez dotácie štátu - vtedy o RP neprídeš, len sa to asi vôbec neoplatí

  - dať dieťa nie do školky, ale do jaslí  - tie nepatria pod školstvo ale pod zdravotníctvo (sú dotované z iných peňazí) a hore menované skutočnosti neplatia. Teda matky detí v jasliach nadalej poberajú RP.

  - dohodnúť sa so školkou, že ti veznú dieťa na zácvik "načierno" a zapíšu ho tam oficiálne až od 3 rokov - len to je také trošku nebezpečné a asi si to nevezme žiadna riaditelka na triko, kedže tam nejde len o obchádzanie zákona, ale aj napr. o veci ako bezpečnosť (čo by bolo, keby sa tvojmu dieťaťu niečo stalo a vlastne tam nemalo čo robiť???)

  - alebo posledná možnosť, pre ktorú som sa nakoniec rozhodla ja ... dieťa som dala do školky a ja som hned nastúpila do práce. Prišla som síce o RP, ale ako  pracujúca matka som si vybavila aspon Príspevok na starostlivosť, ktorý mi až do 3 rokov pokryl náklady na školu + mala som plat. Syn nastupoval ako 2,5-ročný prakticky hned celodenne a zvládol to výborne, dokonca bez obrovského plaču. Takých detičiek tam bolo viac.

  Ešte by bola jedna taká možnosť, skrátiť nácvik na 1 mesiac (to by si mal zvyknúť) a nech ti na Rozhodnutie napíšu iný dátum ako od 1.9.2010 (ale neskorší, napr. 6.9.). Tým pádom dostaneš RP ešte za celý september. A od oktobra by si potom musela nastúpiť do práce, vybavila si Príspevok na starostlivosť (preplatia reálne náklady na školku - stravu + poplatky až do 3 rokov dieťaťa) a Príspevok pre rodiča (jednorázov štátna sociálna dávka vo výške 25% RP ktorá sa dáva matke pri nástupe do práce, ak bezprostredne predtým poberala RP )

 • anonym
  05.09.2010, 09:36

  Ja som toto tiež riešila. A vymyslela som to tak, že syna mi zapísali s dátumom 2.9.2009 - čiže nárok za september som na RP mala, keďže 1.9. som sa o neho ešte starala doma. Potom som sa dohodla s riaditeľkou, že ho vyradia z evidencie z dátumom 25.10. - čiže aj za október som mala nárok (aj tak bol vtedy chorý a bol so mnou doma) a nanovo mi ho zapísali po chorobe niekedy 10.11. a to už mal v novembri 3 roky, takže mi RP končil. Neprišla som ani o jeden mesiac. Zavisí to od ochoty riaditeľky, či ti takto vyhovie. Nárok na RP máš aj za jediný deň v mesiaci, a nekrátia ho - dostávať v plnej výške. Všetky papiere som odniesla na ÚP, pani sa síce usmievala popod nos - asi vedela, že to bolo účelové - ale bolo to podľa zákona v poriadku. Takže ak to za ten rok nejako neošetrili - aby sa to takto nedala - tak aj toto je riešenie.

 • anonym
  05.09.2010, 09:39

  Ja som toto tiež riešila. A vymyslela som to tak, že syna mi zapísali s dátumom 2.9.2009 - čiže nárok za september som na RP mala, keďže 1.9. som sa o neho ešte starala doma. Potom som sa dohodla s riaditeľkou, že ho vyradia z evidencie s dátumom 25.10. - čiže aj za október som mala nárok (aj tak bol vtedy chorý a bol so mnou doma) a nanovo mi ho zapísali po chorobe niekedy 10.11. a to už mal v novembri 3 roky, takže mi RP končil. Neprišla som ani o jeden mesiac. Zavisí to od ochoty riaditeľky, či ti takto vyhovie. Nárok na RP máš aj za jediný deň v mesiaci, a nekrátia ho - dostávaš v plnej výške. Všetky papiere som odniesla na ÚP, pani sa síce usmievala popod nos - asi vedela, že to bolo účelové - ale bolo to podľa zákona v poriadku. Takže ak to za ten rok nejako neošetrili - aby sa to takto nedalo - tak aj toto je riešenie.

 • sandras
  05.09.2010, 10:15  šikovné :lol: 

  ja som zasa mala tak, že som mala na rozhodnutí tiež dátum až nejako 6.9. (vtedy aj reálne nastúpil do školky, kedže 1. je sviatok, potom víkendy...) a za september som dostala aj cely RP aj celý plat. Našťastie sa syn adaptoval v školke výborne, neviem čo by som robila, keby mi tam plakával, alebo chorlavel alebo tak.

  Ten zákon je nedomyslený, aspon 1 mesiac by mal byť súbeh poldenná školka + nižší RP, lebo každe dieťa sa predsa musí trošku privyknúť. U nas v školke je napríklad adaptácia 2 týždne nepovinne-povinná a ked som povedala po 3 dnoch, že syn bude už aj spať, lebo ja chodím do roboty a nemá preňho kto chodiť o 12:00, tak sa učitelky všeliako tvárili. To je tak, ked zákony vymýšlaju staré tetky, čo zabudli, že mali (možno) tiež malé deti :-S

+ -
Príspevkov: 4