Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Dieta pravaka je lavak

Ahojte, moja dcerka ma sice este len 20mes. ale uz teraz som si vsimla ze vsetko chyta radsej lavou rukou (aj pribor, aj flasu, aj kresli radsej lavou). Moja genialna mama a aj moja super genialna svokra ju chcu prenaucit na pravvu! Ide ma stoho je...t. Vraj ma vsetko robit pravou..to nieje normalne aby jedla lavou :shock: :shock: :shock: . rada by som vedela ako ju naucit zakladne veci ked je lavacka.. napr otvaranie klucom, pisanie, strihanie ak nenajdem noznice a ine veci pre lavakou.
V nasej rodiny mame len 4 lavakou- moja sesternica a jej syn, starkyna neter a jej dcera,
Zo strany otca nik

 • bubu2
  19.05.2010, 12:39

  podla mna je ešte skoro určovať, či je lavačka alebo pravačka. moj syn v roku a pol  všetko chytal do lavej (ceruzky, s autičkami sa tak hral), vytáčalo ma do nepríčetnosti, ked dakto poznamenal, že nie do lavej ručičky si davaj ale do peknej, do pravej. teraz bude mat tri roky a ceruzku drži v pravej (podotykam sam od seba, nikto ho do ničoho nenutil, neučil). tak ešte počkaj chvilku a nestresuj sa ako ju naučíš strihať. (moj ešte nevie strihat, držat nožničky, darmo som mu ukazovala a učila ho to). nechaj ju nech si chyta všetko do tej ruky, do ktorej je to pre ňu prirodzene, po čase uvidiš sama, či naozaj treba pomocky pre lavakov alebo pravakov. myslim si ,že v papiernictvach v meste by nemal byt žiadny problem taketo pomocky zohnat.

 • anonym
  19.05.2010, 13:07

  Ahoj, až v troch rokoch veku dieťaťa sa dá hovoriť o tom, či dieťa bude ľavák alebo pravák. Dokonca sú články v ktorých sa spomína vek 5 - 6 rokov.
  Zatiaľ nechaj všetko na dieťa, nech si využíva rúčky tak, ako potrebuje. Starých rodičov dôrazne upozorni, že si neprajete, aby dieťaťu prekladali farbičky, príbor a pod.
  Takisto by som od nich chcela vedieť v čom sú praváci lepší od ľavákov a prečo si myslia, že byť ľavákom je choroba.
  A v dnešnej dobe sa určite v každom meste nájde obchod s pomôckami pre ľavákov, takže nemaj strach, ak to bude aktuálne určite zoženiete všetko, čo budete potrebovať pre ľaváčika.

 • Kitty
  19.05.2010, 16:27

  Ahoj, ja mám syna ľaváka, ja som ho nechala, nech si sám určí, do ktorej ruky chce lyžicu, pastelku...Vždy som mu ju dala pred neho, akoby do stredu a on si uchopil sám-v jeho prípade tou ľavou

  Tušila som to už v jeho batoliacom veku, keď viac-menej stále používal ľavú ruku, pri motorickom rozvoji-hral sa s hračkou, nosil ju v ľavej ruke, proste stále. Keď používal obe, tak tú pravú mal takú nemotornú.

  Myslím, že neni dobré preučať dieťa na pravú ruku, dnes už neni problém kúpiť hocčo pre ľaváka. My sme zatiaľ mali len ľavácke nožničky-nikto mu ich v škole nepožiciava :lol: 

  a dokonca to ani lekári neodporúčajú, že vznikajú nejaké poruchy, v učení: myslím, že tu bol kedysi nejaký článok o tom

 • anonym
  31.05.2010, 20:52

  Ahojte,

  som ľaváčka a som veľmi rada, že ma rodičia nechceli " znormalizovať" na praváčku, lebo teraz keď niečo dlhšie robím pravou rukou - napr. háčkujem, čo sa mi nepodarilo si prispôsobiť na ľavú ruku, tak ma rozbolí hlava a musím si dať prestávku.

  Špeciálne potreby nepoužívam žiadne, lebo pred časom neboli dostupné a nevidím v tom žiadny problém. Okrem toho, že máme teraz prváčku a niektoré veci jej ukáže manžel ako treba urobiť - napr. keď sa učila zaväzovať šnúrky,.... tak nemám  s tým problémy a na blbé poznámky  typu , že kto si nevie pravou rukou chlieb odkrojiť ho nemá ani jesť - jednoducho nereagujem.

  Neboj sa ona to všetko zvládne, lebo jej to je tak prirodzené a ja by som ju určite neprekrúcala. 

 • anonym
  25.08.2010, 07:40

  ahoj,

  ja mám trojročného syna a on sa ešte stále nevie "rozhodnúť", ktorú ručičku má radšej :)  lyžičku si chytá aj do pravej, aj do ľavej, ale nechávam ho tak, nech si vyskúša, čo mu lepšie pasuje,

  môj ocino je tiež ľavák, a jeho v škole preučovali, a dopadlo to tak, že píše pravou a všetko ostatné robí ľavou, takže sa to učiteľkám až tak 100percentne nepodarilo :)

 • anonym
  03.09.2010, 12:08

  Ja mam syna,tiež uprednostnuje ľavu ruku, všimla som si to skôr, ked začal kopať do lopty lavou nohou, pretože občas použiva aj pravú ručku ale večšinou lavu a väčšinou aj lavu ruku, tak ho tak necham. Skôr mu dam pribor ceruzku a tak do stredu,nech sa sam rozhodne, ako tu už bolo spomenuté. Svokra sa ho na začiatku snažila "usmernovať", ale moja mama nie,lebo je tiež lavačka a preučana na pravačku, tak mala príklad rovno na sebe,kolko zla to narobilo. Takže budem mať asi syna lavačika,čo mi vôbec nevadí, svokra sa už tiež prispôsobila,už to "nerieši", a špeciálne pomôcky, neviem,asi mu kupovať nebudem, v práci ked bude dospelý a tak špeciálne pomôcky mu tiež nedajú,nech sa naučí prebiť životom, aj moji spolužiaci na základke lavaci nemali špeciálne pomôcky a šikovní boli všetci, nemali problém sa naučiť aj tak /možno boli aj šikovnejší aj pekne písali ako ostatní/. Takže ja radím neriešiť.

 • anonym
  11.09.2010, 22:16

  ahoj, aj ja mám dcérku ľavačku...všimla som si to, keď mala iba rok...čítala som akurát článok o pravákoch a ľavákoch...vraj si treba všimnúť, ktorou rúčkou uložia poslednú kocku na veži:roll:  inak, zvyčajne sa stalo, že som jej podala napr.čajík do pravej a ona si sama preložiala do ľavej:P  a tak to robila s rôznými vecami...potom som sledovala reláciu, kde hovorili, že tieto detičky to majú opačne uložené hemisféry v mozgu, a preto v žiadnom prípade netrebe nič preúčať!

  Aj nám sa stalo, že babka skúšala poúčať...a potom malá vzmätku používala obe rúčky súčasne...tak som to jednoducho zakázala a každého vopred upozorním, že je ľaváčka. Zohnala som bežne v obchode aj nožnice a pero pre ľavákov, používa ich od malinka..raz som skúšala strihať s jej nožničkami a vôbec mi to nešlo, tak je úplna hlúposť nútiť ľavákov do pravorukosti.

  Práve začala chodiť do prvej triedy a pani učiteľka to berie normálne, vlastne už pri zápise si poznačila, že je ľaváčka...tak som si naštudovala, ako by mala správne postupovať pri písaní a dohliadam na to, hoci ja jej predpisujem pravou, ju vždy poučím ako má postupovať ľavou...zatiaľ sa nám darí celkom dobre.;-)

+ -
Príspevkov: 7