Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Súkromné "materské školy".

Čítala som teraz príspevok od kočky,ktorej vyradili synčeka zo súkromnej školky,a tak mi to teda nasadilo chrobáka do hlavy,že ako to vlastne je so školkami štátnymi a súkromnými ??? Teraz som si uvedomila že mnohé súkromné školky ani nepoužívajú označenie "MŠ" ale napr."detské centrum"...a pod. Kto povoluje prevádzku skolky? Min.školstva???

 • stankaG
  28.11.2008, 14:45

  klasické "štátne škôlky" patria pod správu mesta, resp. obce. aj mne keď prijali deti do škôlky ešte v NZ, tak mi z mestského úradu došlo, že ho prímajú, nie priamo zo škôlky.
  a tu na dedine sme sa tiež do škôlky hlásili na obecnom úrade pod ktorý patrí MŠ aj ZŠ.
  a so súkromnými netuším, zrejme potrebujú riadne povolenie ako živnosť a nejaké z hygieny...viem že naše MC chcelo spraviť v  ich priestoroch (mimochodom vyhovujúcich, nádherných, novostavba) súkromnú škôlku, len nedostali povolenie z hygieny, kvôli tomu, že šlo o poschodovú budovu, na prízemí je kuchynka a priestory pre deti na poschodí a nemali malý výťah, ktoirým by sa vozili hore obedy :roll: . a to by bola nemalá investícia, tak to vzdali a ostali iba ako materské centrum.

 • NataskaPsar
  28.11.2008, 19:55

  Ahoj, príspevok bol odo mňa. Trocha, trocha viac som sa vzhľadom k situácii zaujímala o to ako, kto a ako, kto kontroluje, kto schvaľuje...

  Sú dva typy súkromných zariadení pre deti, súkromné materské škôlky a detské centrá, ktoré niesú oficiálnymi materskými školami a preto nesmú užívať názov "materská škôlka", iba ak maximálne detské, resp. rodinné centrum s režimom materskej škôly.

  Štátne materské škôlky podliehajú predpisom a zákonom Ministerstva školstva a sú nimi kontrolované. Štát na dieťa v štátnej materskej škôlke prispieva a režim škôlky podlieha prísnym predpisom. Dieťa Vám zo škôlky vyradiť nemôžu a ak áno, je na to predpísaný režim, aby sa čo najmenej ublžilo dieťaťu.

  Súkromné centrum sa súkromnou materskou škôlkou stáva schválením Ministerstva školstva, kedy škôlka musí splniť prísne kritériá na poskytovanie takýchto "služieb" a je zaradená do siete materských škôl. Režim je detto ako v štátnych materských školách. 

  Súkromné centrá sa samozrejme snažia zaradiť do siete, keďže následne dostávajú od štátu na deti príspevky, detto  ako štátna škôlka. K tomu sa priráta školné a je z toho slušný biznis. Nie každé centrum však vyhovie predpísaným požiadavkám a tým pádom nie každé centrum je zaradené do siete. Ostáva iba rodinným centrom a môže poskytovať služby rodičom, opateru detí. Nepodliehajú ale žiadnej kontrole Ministerstva školstva. Tj. je to čisto obchodná zmluva, poskytovanie služby, ako predaj nejakého tovaru. Podliehajú jedine kontrole RÚVZ, hygiene, tak ako každý podnikateľ poskytujúci podobné služby obyvateľstvu. Samozrejme musí mať takéto podnikanie garanta, pedagóga, tak ako napríklad lekáreň lekárnika, ale majiteľ môže byť ktokoľvek!!! Ja osobne už dieťa do škôlky, ktoré je len centrom a nie je škôlkou pod "krídlami" štátu, nedám. Jana

 • adrikacik
  01.12.2008, 10:30

  Ďakujem za osvetu!!!!! :-)

 • Emma
  01.02.2020, 12:06

  A garantom v súkromnej škôlke musí byť vyštudovaný pedagóg? Stačí aj prvý stupeň vysokej školy?

+ -
Príspevkov: 4