CHRÍPKOVÁ EPIDÉMIA stále pokračuje, ako sa chrániť?

Marika Koscelníková | 23. február 2018
CHRÍPKOVÁ EPIDÉMIA stále pokračuje, ako sa chrániť?

Chrípka sa nie a nie rozlúčiť túto zimu. Chráňte sa pred ňou. Odborníci radia TOTO.

Najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je očkovanie. Od začiatku chrípkovej sezóny 2017/2018 bolo laboratórne potvrdených 22 prípadov chrípky typu A/H1pdm09. Keďže ide o celkom bežný chrípkový vírus, preventívne opatrenia sú identické ako v prípade iných chrípkových vírusov.

Ako sa chrániť pre chrípkou

Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., hlavný hygienik Slovenskej republiky v súvislosti s preventívnymi opatreniami pripomína:

  • vyhýbanie sa kontaktu s chorými osobami,
  • obmedzenie návštev priestorov s vysokou koncentráciou ľudí (divadlá, kiná, hromadné akcie a pod.)

  • časté a účinne vetranie (doma, na školách, pracoviskách)
  • dodržiavanie pravidiel zdravého životného štýlu: konzumácia pestrej stravy s dostatkom zeleniny a ovocia, pobyt na čerstvom vzduchu v primeranom oblečení, otužovanie, dostatok spánku a odpočinku.

Umývanie rúk je základ prevencie pred chrípkou

Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí dodržiavanie zásad osobnej hygieny, konkrétne časté umývanie rúk (po každom kýchnutí, kašľaní a vyfúkaní nosa) vrátane používania jednorazových vreckoviek a ich bezpečného likvidovania.

Očkovať sa dá aj počas chrípkovej epidémie

Očkovať sa možno aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, existuje tu však riziko, že očkovaná osoba môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť dostatočné množstvo ochranných protilátok. Ochranné protilátky si organizmus vytvára postupne, približne v priebehu 10 až 14 dní po očkovaní.

Chrípka a jej príznaky
Prečítajte si tiež:

Chrípka a jej príznaky

Chráňte seba aj ostatných pred chrípkou

Pre chrípku aj akútne respiračné ochorenia platí, že ich treba vyliečiť doma a nechodiť medzi ľudí a ďalej šíriť nákazu.

V prípade, že chorá osoba ide k lekárovi, je vhodné, aby si dala na tvár hygienické rúško, aby tak chránila ostatných pacientov.

Zdroj: www.uvz.sk

Umývate si ruky správne?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: