Zamerané na TEHOTENSTVO: Čo je bezpečné a čo NIE?

tehotenstvo, čo je bezpečné, zakázané, beh, slnko, strava
29.8.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Mgr. Zuzana Paprskárová, foto: istockphoto.com

Tehotenstvo je ako taká zážitková cesta. Pre niekoho premiéra, pre niekoho známa cestička. Každá mamička však môže mať množstvo nezodpovedaných otázok. Jednoduchých, často triviálnych otázok z bežného života. A my vám poradíme, ako sa zorientovať, čo je v poriadku a čo už nie...

Gélová manikúra

Ak ste zvyknutá na krásne gélové nechty, zbystrite pozornosť! Niektoré zložky, ktoré obsahuje lak, môžu byť potenciálne nebezpečné aj pre vaše nenarodené dieťa. Hoci toxíny nedokážu prejsť cez necht, dokážu sa čiastočne do tela dostať cez nechtové lôžko, varuje dermatologička.
Skúste si odpustiť na tento čas gélové nechty a lakujte si nechty jemne, doma, overenými a starostlivo vybranými lakmi. Pozor na obsah formaldehydu, toulénu a ftalátov!
Záver: Neodporúča sa

Mohlo by vás zaujímať: Tehuľka vo vani: aké su riziká kúpeľa?

Náhrady cukru

Či už ide o aspartam alebo stéviu, dajte si pozor. Tu platí staré známe „všetko s mierou“. Určite sa vyhnite sacharínu, ktorý sa vďaka prípadovým štúdiám v tehotenstve neodporúča. Extrémna konzumácia náhradných sladidiel v tehotenstve môže byť zdraviu škodlivá!
Záver: Užívajte s mierou

Tuniak, či iné ryby v konzerve

Tuniak síce obsahuje určité malé množstvo ortuti, no nemusíte sa obávať, pokiaľ ho konzumujete s mierou. Povolená je cca jedna konzerva 3 – 6-krát do mesiaca. Ryby sú plné omega-3, takže v tehotenstve sú nenahraditeľné. Na druhej strane je pravda, že treba prísne sledovať krajinu pôvodu a kupovať iba overené rybky, pretože vyššie množstvo ortuti môže poškodiť nervový systém nenarodeného dieťaťa.
Záver: Užívajte s mierou

Inhalátory v prípade astmy

Neliečená astma, ako aj astma, ktorú nemáte pod kontrolou, môže ohroziť vaše nenarodené dieťa. Okrem zaostávania v raste hrozí aj predčasný pôrod.
Ihneď, ako sa potvrdí vaša gravidita, navštívte vášho ošetrujúceho lekára a prekonzultujte s ním používanie inhalátora. Neobávajte sa, vášmu bábätku ním určite neublížite! Predchádzať astmatickým záchvatom počas tehotenstva je veľmi dôležité. V tehotenstve sa vaša astma môže zhoršiť, ako aj zatlačiť do úzadia bez akýchkoľvek príznakov. Preventívne sa vyhýbajte alergénom, cigaretovému dymu a iným spúšťačom astmy.
Záver: Bezpečné

tehotná v lete, repelent, opaľovanie, opaľovacie prípravky

Používanie repelentov

Pokiaľ neznášate hmyz, prípadne sa pohybujete v miestach jeho zvýšeného výskytu, repelent môžete používať. Dôkladne však vyberajte! Nemal by obsahovať žiadne chemické látky, ideálny je na prírodnej báze. Určité druhy chemických filtrov môžu byť karcinogénne, alebo môžu spôsobovať problémy nenarodenému dieťaťu. Neprepadajte však panike, ide iba o prípady nadmerného používania! Ak ste sa na včerajšej párty nevedomky nastriekali neovereným repelentom, nič sa vám a ani dieťatku určite nestane!
Záver: Používajte s mierou

Behanie

Tehotenstvo istotne nie je vhodný čas, kedy by ste mali začať behať. No pokiaľ nejaké tie kilometre už nabehané máte a beh je pre vaše telo prirodzený, nie je problém v ňom v tehotenstve pokračovať. Samozrejme, len po porade s vaším gynekológom. Pozor si však dajte na dehydratáciu.
Záver: Povolené s mierou

beh v tehotenstve, slnko, opaľovanie

Lieky na spanie

V žiadnom prípade neužívajte žiadne lieky na spanie, vrátane čistého melatonínu alebo liekov na prírodnej báze. Nie sú žiadne štúdie o ich bezpečnom užívaní počas tehotenstva!
Záver: Neodporúča sa

Opaľovanie

Slnenie pár minút denne, ako príjem vitamínu D, je v poriadku. Cielené opaľovanie však vhodné ani bezpečné nie je.  Týka sa to špeciálne tehotných žien, no rovnako aj pre ostatné ženy je pri opaľovaní zvýšené riziko rakoviny.
Záver: Neodporúča sa

Bielenie zubov

Dokážeme pochopiť, že chcete byť krásna aj počas tehotenstva. Práve v období tehotenstva dávame našim zubom zabrať. Chemické bielenie zubov sa však v tomto prípade neodporúča!
Záver: Neodporúča sa

Nosenie vysokých opätkov

Ak milujete topánky na vysokých opätkoch, nezúfajte. Zo začiatku tehotenstva si ich ešte určite užijete! S pribúdajúcou hmotnosťou a týždňom tehotenstva sa ich však určite sama rada vzdáte. Je vysoko pravdepodobné, že zmeny a opuchy na vašich nohách vám ich neumožnia nosiť, taktiež je zvýšené riziko pádov.
Záver: Používajte s mierou

Určite si prečítajte: Tehotenské starosti: Tlačia ma topánky... – môže noha narásť?

Plesňový syr a bryndza

Pokiaľ je bryndza, či  syr vyrobený z pasterizovaného mlieka, môžete ho bezpečne konzumovať. Baktérii listéria sa v tomto prípade obávať nemusíte. Špeciálne si dajte pozor na bryndzu a syry typu feta, camembert, brie, či iné syry s modrou plesňou! Väčšina z nich je v bežných obchodoch pasterizovaná, no nájdu sa aj nepasterizované, či syry priamo zo salašov. Ich konzumácii sa počas tehotenstva vyhnite!
Záver: Užívajte s mierou

Neprehliadnite: 6 potravín pre letné tehuľky

Používanie smartfónu

Aj keď diskusií a rôznorodých názorov je na túto tému množstvo, nie sú žiadne reálne dôkazy o tom, že používanie mobilov, tabletov, či laptopov je v čase tehotenstva nebezpečné. Pokiaľ dodržiavate bezpečnú vzdialenosť od svojho bruška a v prípade telefonovania sa snažíte používať slúchadlá, je všetko  v poriadku.
Záver: Bezpečné

Tetovanie

Akýkoľvek zásah do vašej pokožky je potenciálne nebezpečný a môže spôsobiť infekciu. Taktiež je zvýšené riziko infikovania sa hepatitídou typu B a C alebo AIDS. Nie sú žiadne štúdie o tom, aký dopad má tetovanie na nenarodené dieťa a tehotnú ženu.
Záver: Neodporúča sa

Prečítajte si: Tehuľka v lete: Jedno slniečko na oblohe, druhé v brušku

Piercing

Tu platia rovnaké pravidlá ako pri tetovaní. Neriskujte!
Záver: Neodporúča sa

Elektronické cigarety

Nie! Neverte tomu, že tieto cigarety nie sú škodlivé a neobsahujú nikotín!
Záver: Neodporúča sa

Môžem ísť na hlučný koncert?

Milujete Pink, či rockovú kapelu? Kúpte si lístky, kým vám ich nevypredajú! Hluku sa nemusíte obávať, vaše babátko je v brušku v bezpečí. Bábätká počujú cca od 17. – 18. týždňa tehotenstva, ale keďže su „odzvučené“ v plodovej vode, nedostane sa k nim viac než 30 decibelov.
Záver: Smelo do toho!

Na záver si prečítajte:

Druhé tehotenstvo ma už neprekvapí

Malé a veľké starosti

tehotenstvo, beh, slnko, hmyz, strava

 Zdroj: fitpregnancy.com