Som tehotná a chcem ísť na dovolenku...

redakcia | 14. apríl 2018
tehotná, dovolenka, more, leto

Dnešné moderné ženy, ktoré ešte počas študentských čias precestovali pol sveta, netúžia sedieť ani počas tehotenstva doma medzi štyrmi stenami.

Cestovanie sa stalo súčasťou nášho životného štýlu, a to sa odrazilo aj na postoji tehotných žien. Dnešné moderné ženy, ktoré ešte počas študentských čias precestovali pol sveta, netúžia sedieť ani počas tehotenstva doma medzi štyrmi stenami. Ba čo viac, chcú si tehotenstvo vychutnať, užiť si ho.

Neexistujú racionálne dôvody, prečo by sa počas normálne prebiehajúceho tehotenstva mala žena vzdať cestovania.

Nedokázalo sa, že by samotné cestovanie zapríčinilo potrat alebo predčasný pôrod.

Napriek tomu určité riziká existujú a na tie by sme radi upozornili.

Tehotná žena by mala plánovať cestu a pobyt tak, aby ju nadmerne nezaťažovali (napr. klíma, fyzická náročnosť). Mala by si tiež uvedomiť, že aj počas úplne bezproblémového tehotenstva sa kedykoľvek môže objaviť nečakaný problém. Tým nechceme nikoho zastrašiť, len odporučiť, aby žena v tehotenstve vo zvýšenej miere prihliadala na výber lokality, spôsob cesty a prístup ku kvalitnej lekárskej pomoci v núdzových prípadoch.

Kto by nemal cestovať

Nemáme na mysli kratšie cesty autom, autobusom či vlakom s cieľom návštevy príbuzenstva alebo spoločenských podujatí.

 • žena s rizikovým tehotenstvom
 • tehotná žena, ktorá v minulosti potratila
 • žena s viacpočetným tehotenstvom
 • žena po 28. týždni tehotenstva

Čo treba zvážiť pred cestou

 • cieľ cesty a prostredie, v ktorom tam budete žiť
 • spôsob cestovania (lietadlo, auto, autobus, vlak)
 • dĺžka cesty
 • náročnosť cesty (fyzická, psychická, klimatická)

Všetko s ohľadom na: 

 • pokročilosť tehotenstva
 • doterajší priebeh tehotenstva

Cieľ cesty

Ak sa chystáte dovolenkovať na Slovensku alebo v okolitých krajinách, nie je to v podstate problém. Tu by sme odporúčali pobyt na horách, ktorý vám určite prospeje. A pokojne menej náročné túry (podľa kondície a formy pred tehotenstvom) do okolia.

Ak sa chystáte do zahraničia, dôkladne zvážte výber krajiny, do ktorej sa chystáte.

Berte do úvahy tieto kritériá:

 • kultúra krajiny (z hľadiska blízkosti k európskej kultúre, našich hygienických zvyklostí, čistoty a pod.)
 • zdravotnícka starostlivosť, jej kvalita a dostupnosť
 • klimatické podnebie (ak cestujete do južných krajín k moru, tak radšej v skoršej či neskoršej sezóne, aby ste sa vyhli najväčším horúčavám; nevhodné sú z tohto hľadiska tropické krajiny s vysokými teplotami a vysokou vlhkosťou vzduchu)
 • spôsob bývania
 • spôsob stravovania

  kvalita pitnej vody (aj keď budete kupovať pitnú vodu, rátajte s tým, že zeleninové šaláty, ovocie sa umývajú v miestnej vode, hotelové džúsy sa zarábajú s miestnou vodou, pre citlivých ľudí je rizikom aj umývanie zubov)  

 • potreba ďalšieho očkovania (takáto krajina v tehotenstve – rozhodne nie!)

Pri pobyte pod južným slnkom, ktoré môže spôsobiť prehriatie organizmu a následne vás vystaviť dehydratácii a pôsobeniu UV žiarenia, nezabúdajte na pravidelný pitný režim,  popoludňajšiu siestu,  kvalitné slnečné okuliare, klobúk a dôkladné natieranie krémom s vysokým UV faktorom.

tehotenstvo, leto, dovolenka, more

Náš tip

Hneď po príchode na miesto pobytu si zistite od sprievodkyne alebo na recepcii adresu najbližšieho lekára či nemocnice. Je viac ako pravdepodobné, že tieto informácie nevyužijete, ale - človek nikdy nevie.

Spôsob cestovania

Letecky

Nie je preukázané zvýšené riziko počas bezproblémového tehotenstva. Napriek tomu zvážte svoju kondíciu. Tlak v kabíne lietadla zodpovedá tlaku vzduchu v nadmorskej výške približne 1 900 až 2 400 m n. m., čiže je tam menšia hustota kyslíka. Zmena tlaku počas odletu a pristávania je zvýšenou záťažou pre organizmus.  V lietadle je znížená vlhkosť vzduchu a máte k dispozícii málo priestoru – hlavne počas dlhých letov vám hrozia opuchy nôh, v horších prípadoch až trombózy žíl. Vesmírne žiarenie podľa niektorých autorov vraj môže pomôcť odtoku plodovej vody. Lietanie je tiež spojené s istou dávkou strachu, obáv a stresu. 

Naše tipy:

 • Pri odlete alebo pristávaní naprázdno prehĺtajte alebo žujte žuvačku, zabránite tak nepríjemnému tlaku v ušiach.
 • Pite veľa bezbublinkových tekutín.
 • Choďte do lietadla nenalíčená, pleť niekoľkokrát natrite hydratačným mliekom alebo krémom.
 • Prechádzajte sa tak často, ako je to len možné, hlavne počas dlhých letov.  Meňte často polohu.
 • Necestujte lietadlom po ukončenom 7. mesiaci tehotenstva.

Autobus

Z dôvodu veľkého nepohodlia a nemožnosti ovplyvňovať množstvo a dĺžku prestávok je jednoznačne vhodný iba na kratšie vzdialenosti. Ak sa počas tehotenstva rozhodnete cestovať k moru, do Talianska alebo Grécka, rozhodne nie autobusom!

Auto

Z hľadiska individuálnosti je to najvhodnejší spôsob dopravy, treba si však uvedomiť, že tiež nie veľmi vhodný na ďaleké cesty. Keď ste aj napriek tomu odhodlané cestovať na jedno- a viacdňovú cestu, tak nie sama a okrem dostatočného množstva prestávok jednoznačne odporúčame nocľah v moteloch či hoteloch.

Keď cestujete autom sama, tak iba na kratšie vzdialenosti. Z bežnej jazdy po meste alebo kratších služobných ciest či výjazdov za rodinou nemusíte mať žiadne obavy. Cestovaniu bez sprievodu sa vyhnite vtedy, ak trpíte nevoľnosťami, závraťami, vážnymi depresiami či momentálnymi neodôvodniteľnými obavami z cestovania, ste v termíne pôrodu alebo sa blízky pôrod predpokladá. Kontrakcie by aj psychicky vyrovnanú ženu mohli zaskočiť.

Náš tip:
Počas jazdy si urobte každú hodinu desaťminútovú prestávku, počas ktorej sa napite bezbublinkových tekutín. Po troch hodinách odporúčame minimálne polhodinovú prestávku spojenú s jedením.

Ako je to s bezpečnostnými pásmi?

Nie je pravda, že tehotná žena nemusí byť pripútaná. Pripútanie, naopak, odporúčame. Horný pás by mal viesť nad bruškom medzi prsiami a spodný pod bruškom.

Vlak

Cesta vlakom je v tehotenstve najvhodnejšia i na dlhšie vzdialenosti, hlavne ak cestujete pohodlným rýchlikom a máte lehátkové kupé. Nevyvoláva otrasy, máte možnosť pohodlnejšieho sedenia, väčšieho priestoru, možnosť kedykoľvek sa poprechádzať a zájsť na toaletu. V pokročilom tehotenstve si dávajte pozor na náročnejšie nastupovanie a vystupovanie.

Dĺžka cesty je dôležitým kritériom pri rozhodovaní sa o spôsobe cestovania. Neodporúčame absolvovať v tehotenstve, ak to nie je nevyhnutné, dlhé zaoceánske letecké cesty, ale ani napr. cestu do Čiech, ak by vám autobusovou linkou mala trvať takmer celý deň.

Náročnosť cesty úzko súvisí s jej dĺžkou a zvoleným dopravným prostriedkom. Cesta do gréckeho prímorského mestečka bude rozhodne podstatne menej náročná lietadlom než autom či autobusom (úplne nevhodné). Tu by sme ešte zdôraznili, že ak si vyberáte zájazd z ponuky cestovnej kancelárie, vyberte si pobytový zájazd a nie putovný, počas ktorého sa dennodenne sťahujete do iného mesta a celé dni cestujete po pamätihodnostiach. Ak je v ponuke pobytového zájazdu i možnosť výletov do okolia, nepredplácajte si ich vopred, rozhodujte sa o nich na mieste pobytu podľa počasia, momentálnej kondície a psychickej pohody.

Pokročilosť tehotenstva

Najvhodnejšie obdobie na cestovanie je druhý trimester tehotenstva, teda obdobie od začatia 4. mesiaca do začiatku 7. mesiaca, keď je tehotenstvo najstabilnejšie a žena je v najlepšej psychickej pohode.

Ak netrpí žena v prvých troch mesiacoch tehotenstva na nevoľnosť, závraty, nie je dôvod na rizikové tehotenstvo (krvácanie, predchádzajúci potrat, podozrenie lekára) a cíti sa veľmi dobre, tiež v podstate nie je dôvod necestovať.

V posledných troch mesiacoch tehotenstva by sme odporúčali iba cestovanie na kratšie vzdialenosti a ak je to možné, so sprievodom.  

Cesty autom, autobusom na zlých vozovkách, ale aj lietadlom či loďou v nepriaznivom počasí  môžu spôsobovať otrasy. Väčšie otrasy môžu vyvolať pôrodné bolesti. Pri ceste akýmkoľvek dopravným prostriedkom je tehotná žena vystavená aj riziku pádu, kolízie, príp. i dopravnej nehody. Každá žena vníma a prežíva svoje tehotenstvo i drobné traumy veľmi individuálne a zvyčajne inštinktívne cíti, čo si môže dovoliť a čo je pre ňu už náročné.

Preto, ak žena cestovať chce a teší sa na dovolenku napr. pri mori, tehotenstvo pri normálnom priebehu nie je dôvodom na to, aby sedela doma. Naopak, príjemná dovolenka spojená s morom, plážou a oddychom môže tehotnú ženu psychicky výborne naladiť na záverečné, trošku náročnejšie obdobie tehotenstva. Nezabúdajte na posedenia s partnerom v miestnych reštauráciách či tavernách, objatia na pláži pri západe slnka a  – milovanie. Kedy inokedy si ho môžete tak krásne vychutnať bez toho, aby ste mysleli na antikoncepciu alebo na možné následky?

A navyše – posledná dovolenka bez detí, to si treba naozaj užiť!

Rada na záver

Nikdy si so sebou nezabudnite zobrať materskú knižku. Aj v zahraničí z nej lekár dokáže prečítať potrebné údaje a nikdy neviete, kedy sa vám to zíde.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: