Zuzka sa venuje netradičnej záľube: Materské mlieko premieňa na šperky

čitateľka Zuzana /MK | 9. jún 2019
Zuzka sa venuje netradičnej záľube: Materské mlieko premieňa na šperky
foto: archív rodiny

Pre niekoho možno zvláštne, alebo nechutné. Pre iného vzácne a nápadité. Počuli ste o tom, že svoje materské mlieko môžete "nosiť" aj v šperku?

Zuzkin príbeh je príbehom mamy, ktorej dieťa zmenilo priority. Otvorilo nové cesty a myšlienky. U mnohých žien materstvo odhalilo schopnosti či talent, o ktorých predtým netušili.

Keď mama vymýšľa krásne veci
Prečítajte si tiež:

Keď mama vymýšľa krásne veci

Svoje deti som dlho dojčila

Som matka dvoch detí, pri výchove ktorých sa mi osvedčilo spojenie dojčenia a nosenia. Mnohé deti sú často choré, moje deti našťastie choroby obchádzali. Keď boli maličké, boli spokojné a šťastné. Mnohí ľudia mi hovorili, že ich príliš rozmaznávam, no ja som bola vždy pyšná na to, že ich dlho dojčím.

Keď som sa prvýkrát stretla so šperkami, ktoré sú vyrábané z materského mlieka mamičiek, vedela som, že TO musím mať. Považovala som to za medailu, za odmenu, za pýchu dojčiacej matky... v zahraničí sú tieto šperky drahé a tak som doma na materskej skúšala, študovala, testovala - chcela som vyrobiť svoj vlastný šperk z materského mlieka.

Materské mlieko v šperku? Prišlo mi to ako skvelý nápad

Keď som niečo prečítala, alebo vymyslela hneď som to skúšala - miešala, varila, mrazila, miešala, odsávala. Mojim najväčším pomocníkom je môj 6 ročný syn, ktorý rád skúšal, ale taktiež aj odkladal a nosil tieto šperky... no veľakrát prišiel sklamaný, že sa rozpadol alebo zožlkol. To boli začiatky...

Trvalo to veľmi dlho, stálo ma to veľa energie a neúspešných pokusov, no predsa len sa to podarilo. Pred viac ako rokom som vyrobila svoju perličku z môjho materkého mlieka.

šperky z materského mlieka

Nosila som ju pyšne, cítila som sa s ňou unikátna a krásna. Moje kamarátky sa ma pýtali čo to je a odkiaľ to mám. Aj ony chceli mať svoju perlu - jedna z nich mi povedala, že je to jej najväčšia odmena za pôrod, prebdené noci, uplakané dni. To bola zasa obrovská česť pre mňa a tak som sa rozhodla vyrábať takéto šperky pre všetky matky na Slovensku, keďže doteraz takúto možnosť nemali.

Ľudia na šperky s materským mliekom reagujú rozpačito

Reakcie sú veru rôzne. Mnoho mamičiek nemá o takého šperky záujem, považujú to za čudné a za čiarou. Moju perlu som dala do rúk mojej známej aby uhádla z čoho to je vyrobená. Voňala ju, zahryzla do nej (je naozaj tvrdá, pevná, nezapácha, nelúpe sa) a keď som jej povedala, z čoho je vyrobená, tak mi ju hodila do rúk ako horúci zemiak a išla si umyť ruky.

šperky z materského mlieka

Zvláštne, či netradičné? Mňa moje hobby teší a napĺňa

Moje šperky vznikajú v záhrade. Mamičky mi svoje mlieko posielajú poštou, ja ho spracujem, urobím šperk, pošlem im fotku na kontrolu a následne odošlem šperk poštou. Výroba trvá 10-12 týždňov. Do šperkov je možné zaliať vlásky detí, text - meno, dátum narodenia, váha, CTG, fotky...je to moje hobby a teší ma, že sú žienky, ktorým sa moja práca páči. Pre mňa je naplnením.

Mama tvorí: Masky na karneval
Prečítajte si tiež:

Mama tvorí: Masky na karneval

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: