Som priveľmi liberálna MATKA?

Redakcia | 20. Mar 2019
Som priveľmi liberálna MATKA?

Snažím sa deti vychovávať demokraticky, s láskou, dohováraním, bez fyzických trestov, ale niekedy sa dostávam do situácii, keď neviem, ako ďalej.

Na raňajky sa opýtam syna:
Prosíš si jogurt?
Odpovie: Hm...
Tak pokračujem: A aký, jahodový či čučoriedkový?
A syn na to: Hm...

Takže neviem, čo chce. Ak mám toho veľa, práve v týchto situáciách vybuchnem.Dávam deťom priveľa na výber? čo mi poradíte? Ako nebyť direktívna (dáš si jogurt a basta), ale milujúca mama, no zároveň nezažívať spomínané situácie 30-krát za deň?


Aj vy to poznáte? Akoby situácia vystrihnutá z vášho rodinného života? 
Psychologička Lenka Ciglanská možno poradí aj vám.

Rešpektujúci prístup je aj o hraniciach 

Základom rešpektujúceho prístupu je vnímanie potrieb dieťaťa, ich rešpektovanie ale zároveň rešpektovanie svojich potrieb, ako rodiča. Udržanie rovnováhy medzi týmito dvomi časťami je náročné. Nech čokoľvek spravíme, alebo povieme, sa vždy odvíja od postoja, ktorý v tej danej chvíli máme v hlave.

Ako udržať rovnováhu, ktorá rešpektuje obe strany? Neexistuje jeden spôsob, každý sme iný, deti aj rodičia, takže prirodzene máme rôzne potreby aj hranice. Čo však pomôže v akejkoľvek situácii? Viac počúvať-seba aj dieťa. Na pár sekúnd sa zastaviť a keď príde ťažký moment, pozorne sledovať, čo skutočne potrebujem ja a čo zrejme potrebuje dieťa. Čím staršie dieťa, tým vám to vie povedať samo, stačí sa opýtať. 

Situácia:
nechce sa obliecť, chce sa hrať. Ja chcem odísť o 15 minút.
Môj návrh
: Pokiaľ bude veľká ručička na 8, hraj sa, potom sa obliekame a odchádzame. Môže byť?

Dieťa je expert na naše emócie. Vytuší, keď sme neistí a využije to

Rešpektujúci prístup môžete naplniť len vtedy, ak obe strany nájdu také riešenie, ktoré im obom aj vyhovuje. Ak chcete niečo povedať dieťaťu, musíte presne vedieť, čo od neho chcete. Chcete, aby raňajkovalo jogurt, lebo je to podľa vašich predstáv, alebo chcete, aby si vybralo niečo, čo chce ono samo. Chcete byť autoritatívna, alebo byť mamou, ktorá sa chce dohodnúť aj keď to stojí viac námahy?  Všetko je o vašom postoji. Dieťa ho bude rešpektovať, nech sa rozhodnete akokoľvek, uvidíte. Deti sú experti na naše emócie, okamžite, ako zacítia naše zaváhanie a neistotu, využijú to a testujú naše hranice. To však veľmi vyčerpáva a nepodporuje spoločný vzťah. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: