Očami mamy – dovolenka

Mgr. Marika Koscelníková | 22. Jul 2014
Očami mamy – dovolenka

Je úplne jedno, či sa s deťmi chystáte stráviť dva dni na chate, alebo týždeň pri mori. Z hľadiska počtu oblečenia, hračiek, potravín a liekov. Balenie je celá veda. Vyžaduje prísne logistické postupy, pri ktorých treba rátať s tým, že budú zmarené malými dravcami, ktorí číhajú na všetko, čo vložíte od kufra.

Je úplne jedno, či sa s deťmi chystáte stráviť dva dni na chate, alebo týždeň pri mori. Z hľadiska počtu oblečenia, hračiek, potravín a liekov. Balenie je celá veda. Vyžaduje prísne logistické postupy, pri ktorých treba rátať s tým, že budú zmarené malými dravcami, ktorí číhajú na všetko, čo vložíte od kufra. Šetríte na poplatkoch za batožinu? Potom je zloženie jasné: tretinu kufra vyhradíte na lieky, tretinu na kozmetiku a do poslednej sa zbalíte. Pár dní v dvoch tričkách prežijete, hlavne nech decká majú po tri páry topánok a maximálne zredukované obľúbené hračky, bez ktorých z domu zásadne nepôjdu. A to je už takmer vrchol ľadovca zvaného letná dovolenka. Predchádzal tomu prísny výber destinácie a miesta – z finančného, dopravného, bezpečnostného, v prípade chatovačiek aj hygienického hľadiska. Samozrejme, že deti dva dni pred odletom či odjazdom chytia zákerné sople, kašeľ, hnačky. S tým treba v prípade malých detí rátať, že plány sa budú meniť bez vášho pričinenia. Toľko energie vynaloženej na vymýšľanie letného programu pre rodinu, toľko peňazí ušetrených na topánkach, večerách, kozmetike, toľko očakávaní od LETNEJ DOVOLENKY.

Aké sú naše predstavy: let/cestu zvládneme v pohode, ubytovanie bude čisté a pekné. Dobrá nálada bude panovať v kruhu našej rodiny, vyhneme sa črevným ťažkostiam a utužíme manželský zväzok romantickými večerami. Deti budú spať, tvrdo a sladko unavené zo zážitkov. Super si oddýchneme za hranicami všedných dní a v rodinnom pamätníčku pribudnú krásne fotky, na ktorých sa po rokoch zasmejeme.

Aká môže byť realita: presun na vysnívané miesto dovolenky nebude jednoduchý a predĺžia ho nútené zastávky, prípadne sa s lietaním rozlúčime na pár rokov, lebo deti ho – slušne povedané – neznášajú dobre. Samotný let ako tak, ale tie prestoje, čakanie na letiskách a batožinu – horor pre rodičov unavených a vystresovaných detí. Nepohoda z letiska naberie grády pri pohľade na miesto nášho osemdňového oddychu, ktoré sa ani náhodou nepodobá na to, čo sme si vybrali podľa fotiek. Deti nespia, manželské radosti sa teda nekonajú a po ukričanom dni – nechoď, vráť sa, neber, nechytaj, nekrič, nejedz to... – na ne nie je ani pomyslenie. Na štylizovaných fotkách sa na vašej tvári síce mihne úsmev, ale vy viete, že je za ním podozrenie na toho pána, ktorý sa obšmietal okolo vášho ležadla. Mama je aj na dovolenke v pozore. Vždy pripravená zasiahnuť.

Stálo to za to! Stálo to zato? Kladiete si tíško otázku cestou z dovolenky, unavené a vyčerpané. Boli ste pri mori? Ako bolo? Pýtajú sa susedia. Super, poviete a prikrášlite prebdené noci, črevné ťažkosti a ukradnuté topánky úsmevom. Ale dobre, že sme doma, musím si oddýchnuť!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: