Mesto Rodiny oslávilo prvé narodeniny!

Redakcia | 7. Jul 2009

Banská Bystrica - Mesto Rodiny oslávilo svoje prvé narodeniny!

Posilnenie významu rodiny a zodpovedného rodičovstva, vytváranie pozitívneho obrazu rodiny zabezpečujúcej blaho jej členov  a následne celej komunity – to sú len niektoré z cieľov projektu  Banská Bystrica – Mesto rodiny (BBMR). Koncom júna si realizátori projektu - mesto Banská Bystrica, nadácia Socia a občianske združenie Návrat pripomenuli symbolické prvé narodeniny spoločného snaženia.

 „Teší ma, že plánované aktivity sa nám darí postupne realizovať. Zo strategického hľadiska bolo dôležité schválenie Komunitného plánu sociálnych služieb mesta Banská Bystrica. Tento dokument má pre pre úspešné plnenie našich  ďalších cieľov veľký význam,“  skonštatovala vedúca odboru sociálnych vecí banskobystrického magistrátu Mária Filipová. Vyzdvihla zároveň vydarené podujatia akými bola Míľa pre mamu, či Rodičovské pexeso, počas ktorých sa záujemcovia mali šancu dozvedieť viac o samotnom projekte.

Projekt BBMR je rozvrhnutý na tri roky a svojím zameraním sa orientuje na odborníkov a špecialistov, rovnako ako na laickú verejnosť. Súčasťou projektu je aj kampaň zameraná na oslovenie všetkých Banskobystričanov. Vlani bola hlavnou témou kampane myšlienka „Rodina je keď...“. Obyvatelia boli vtedy vyzývaní, aby prostredníctvom internetu písali, čo pre nich rodina znamená. Súčasťou kampane bolo 4 000 kusov visačiek v prostriedkoch MHD, 600  plagátov, či pútač na vláčiku Pretórium. Tohtoročná komunikačná  kampaň projektu vsadila na hru Rodina rodine, ktorej  cieľom je pútavou formou upozorniť na význam jednej z najväčších ľudských hodnôt – rodiny.

Lákadlom pre hráčov môže byť rodinný víkendový pobyt, stačí ak splnia šesť  úloh stanovených v pravidlách.

Systémové kroky v podobe vzdelávania a prepájania systému pomoci rodinám prinášajú  podľa Danky Žilinčíkovej z občianskeho združenia Návrat jeden z hlavných benefitov projektu.

„Dôležitý je lokálny vzdelávací program pod názvom Rozpoznaj signály ohrozenia určený profesionálom bez ohľadu na rezort, v ktorom pôsobia. Vyzdvihla by som aj kurz sieťovania služieb pri práci s rodinou v ohrození, či lokálnu sieť na ochranu tehotnej ženy  ohrození. Darí sa nám naše skúsenosti odovzdávať aj ďalším. Naši profesionáli z rôznych rezortov spoločne absolvovali pracovnú cestu do Poľska, kde hovorili o praktických možnostiach uplatnenia skúseností z Banskej Bystrice.“  Na ďalší dôležitý aspekt projektu upozornil Vlado Matej z Nadácie Socia. Podľa neho je  program Podporný rodinný aktivista  zameraný na rodiny, ktoré sú dostatočne stabilné aj vďaka svojmu rodinnému zázemiu a sú aktívne vo svojich komunitách. „Práve títo ľudia dokážu cez cirkevnú komunitu, či materské centrum vyhľadať a osloviť  ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Niekedy naozaj stačí málo - pozvať  inú rodinu na spoločný výlet, pomôcť postrážiť deti, či zorganizovať  akciu v materskom centre.“

Prvý rok fungovania projektu Banská Bystrica - Mesto Rodiny oslávili členovia projektového tímu spolu s novinármi a nechýbala ani symbolická narodeninová torta so sviečkou.

Monika Pastuchová
   
členka kreatívneho tímu BBMR

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: