Laktačná poradňa: Môžem fajčiť pri dojčení?

Redakcia | 26. Nov 2019
Laktačná poradňa: Môžem fajčiť pri dojčení?

Ste fajčiarka a táto otázka vás trápi? Radšej fajčiť a dojčiť, ako fajčiť a nedojčiť?

Vaša otázka:

Pred otehotnením som fajčila pomerne dosť, v tehotenstve som mala občasné „úlety“, ale ku koncu som sa už snažila odolať. Teraz má syn dva mesiace a kŕmim ho mojím mliekom. Začala som opäť s fajčením, asi 3 – 5 cigariet denne. Je to veľký problém?

Fajčenie počas dojčenia

Na Vašu otázku odpovedá dula a laktačná poradkyňa Ľuba Lapšanská:

Na fajčenie v tehotenstve mám jasný názor – nie.

Nesúhlasím s vyhlásením „radšej si zapáliť, ako byť nervózna“. Naše deti sa tomu nemôžu brániť, nikotín nasávajú spolu s mamou fajčiarkou. A výskumy hovoria jasnou rečou.

Na druhej strane rozumiem, že je to veľmi ťažké, ak fajčiť musíte prestať vo chvíli, keď zistíte, že v brušku už máte malý poklad. Nie je čas „na prípravu v hlave“.  Nehovoriac o tom, keď sa k tomu pridružia iné problémy. Vtedy veta „relaxuj inak“ či „medituj“ znie fajčiarkam ako nonsens. Pri každom pomyslení na cigaretu odporúčam presunúť pozornosť na bábätko v brušku. Aj keď je ešte drobučké, je to už malý človiečik. A pochváľte sa za každú jednu nevyfajčenú cigaretu. 

A, samozrejme, ani  fajčenie počas dojčenia nie je zďaleka ideálne. Avšak, ako hovorí svetovo uznávaný odborník na dojčenie Jack Newmann: „Radšej fajčiť a dojčiť, ako fajčiť a nedojčiť. Ideálne nefajčiť a dojčiť. Vždy to bude pre dieťa lepšie.“ 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: