Chodíte spávať po polnoci? Nerobte to
Večierku vašich detí máte zrejme stanovenú, no ako to vyzerá s tou vašou? To, kedy si líhame spať (naozaj spať, nie scrolovať v mobile) môže ovplyvňovať stav nášho srdca.
Zdravie srdca vs. najvhodnejší čas na spánok
Ľudia chodiaci spať medzi 22. a 23. hodinou majú vraj podľa štúdie (ext. zdroj štúdie) najnižšie percento rozvoja kardiovaskulárnych ochorení. Vedci ale iba preukázali spojitosť medzi týmito dvoma udalosťami, nie je zatiaľ preukázané, že by líhanie si v tomto čase malo priamy vplyv na vznik či rozvoj srdcovocievnych ochorení.
Spanie pred desiatou hodinou alebo až po jedenástej je však spájané so zvýšeným rizikom týchto ochorení a navyše môže narušiť váš cirkadiánny rytmus, čo môže ovplyvniť vaše hormóny, stravovacie návyky či zažívanie.
Najhorší čas na ukladanie sa na spánok, bol po polnoci
Títo účastníci mali až o 25 % vyššiu pravdepodobnosť rozvoja kardiovaskulárnych ochorení ako ľudia chodiaci spať medzi 10. a 11. Priskoré zaspávanie na tom tiež nie je oveľa lepšie – pravdepodobnosť srdcových chorôb je o 24 % vyššia, ako v skupine 10. – 11. Týmto typom ochorenia sú ohrozenejšie ženy, pričom riziko stúpa najmä po nástupe menopauzy.