Lucia HABLOVIČOVÁ: Podnikať v súčasnej dobe je ťažká skúška

Renáta Gešvantnerová | 7. máj 2020
Lucia Hablovičová Mama roka
foto: Radovan Skohel

Sme radi, že práve Lucia je v súťaži Mama roka 2020 ambasádarkou kategórie MAMA podnikateľka.

„Občas mám pocit, že žijem iný život, ten prvý bol pred Theom. Modeling, Smotánka, riaditeľovanie Miss Slovensko... A ten druhý je teraz, odkedy som mamou. Obe Lucie som ja, ale každá z nich je iná, zrejme aj vekom a skúsenosťami,“ hovorí Lucia Hablovičová, jedna z najkrajších Sloveniek, ktorá dokázala s pokorou a láskou prijať rolu mamy a nesmierne jej to zmenilo život. Okrem toho manažuje svoju škôlku a študuje na vysokej škole.

Lucia, ako prežívaš tento čas so svojím synom Theom? Čo všetko ste museli obetovať? 

Musím sa priznať, že si toto nečakané voľno užívam, máme to šťastie, že ho trávime na milovanej chalupe, v záhrade, na bicykloch a výpravách v lese. Denne pozorujem, ako mi rastú priesady, čo nové vykvitlo a čo je potrebné opraviť. Museli sme síce obmedziť kontakty s kamarátmi a rodinou, a aj naše obľúbené výlety, varím z toho, čo máme a čo sa dá  kúpiť v miestnom obchode, ale beriem to tak, že je to všetko dočasné a nevyhnutné.

Aký priestor ste si pre seba vyhradili a čo vám nová situácia priniesla?

Pre mnohých je asi ťažké spomaliť svoje životné tempo, mne to ale padlo veľmi dobre, konečne dobieham spánkový deficit z materskej dovolenky, mám čas na domácnosť, záhradu, a hoci som dúfala, že budem mať viac času aj na školu, keďže som sa dala na staré kolená na štúdium sociálnej práce, toto jediné zvládam veľmi ťažko, nejako mi ten čas pre seba stále neostáva. Každý deň si však užívam, celé týždne som bez make-upu a väčšinou v domácom oblečení a je to veľmi oslobodzujúci pocit.

Ako zvláda Theo izoláciu a aké má na celú situáciu vysvetlenie? 

Okrem izolácie od rodiny a kamarátov to znáša veľmi dobre, uvedomuje si nebezpečenstvo nákazy, takže je zodpovedný. Keď idem do obchodu alebo niečo vybaviť, čaká ma v aute, poctivo si umýva ruky a nosí rúško, ak je to potrebné. Teší sa, že nemusí chodiť do školy, aj keď učenie ho doma, samozrejme, neminie. S kamarátmi si občas volá cez videohovor, a nakrúcajú si videá rôznych činností a aktivít, ktoré robia, a inšpirujú tým jeden druhého. 

Rodičia sú už dlhodobo v pozícii učiteľov.  Vnímaš teraz svoje pedagogické vzdelanie ako výhodu? 

To teda áno! (smiech) A zároveň obdivujem trpezlivosť a prácu všetkých učiteľov, myslím, že mnohí rodičia si až teraz uvedomili, o čom ich práca je. Ja mám to šťastie, že som zvyknutá pracovať s deťmi, ale obdivujem všetkých rodičov, ktorí majú viac detí a musia sa s nimi tieto týždne učiť doma. Je to nesmierne náročné, či už majú online výučbu alebo ich rodičia učia individuálne.

Máte pevný režim? Vyhradený čas na učenie, úlohy, zábavu, prechádzky? 

Máme taký voľnejší režim, vstávame bez budíka, čo je pre nás obrovská sloboda, ale po raňajkách začína učenie, a dokonca aj pravidelné cvičenie, čo ale poctivejšie zvláda Theuško ako ja (smiech), toto mám v pláne ešte doladiť. Popritom varím obed, riešim pracovné veci súvisiace so škôlkou, prípadne som v záhrade, poobede si robíme program podľa počasia alebo povinností okolo domu, takže sa rozhodne nenudíme.

 Lucia Hablovičová Mama roka

Máš na starosti i škôlku, do ktorej deti momentálne nechodia. Ako vnímaš tento stav?

Toto je pre mňa momentálne asi najnáročnejšie, pretože škôlku sme museli zavrieť, príjmy klesli na minimum a náklady ostali rovnaké. Mám zodpovednosť voči svojim zamestnancom, a som na to, bohužiaľ, sama, ale verím, že to spoločne nejako zvládneme. Pre všetky súkromné škôlky a určite aj ostatné oblasti podnikania je to ťažká skúška, z ktorej sa budeme všetci spamätávať ešte dlhé mesiace. Pre naše deti pripravujeme online výučbu, vďaka ktorej sme s nimi aspoň čiastočne v kontakte, ale všetci sa už tešíme, keď sa budeme môcť opäť vrátiť do práce.

Uvedomuješ si teraz možno o čosi viac ťažkú pozíciu mamy samoživiteľky? Je to pre teba ťažká voľba? 

Nie som typ, ktorý sa ľutuje, takže nerozmýšľam, čo by bolo, keby... Snažím sa myslieť pozitívne, mám to v sebe nastavené tak, že to dopadne dobre, aj keď to nebude ľahké a všetci budeme musieť niečo obetovať. Toto obdobie je dobré aj na to, urobiť si v živote poriadok, čo v ňom bolo prebytočné, a čo  nás, naopak, robí naozaj šťastnými. Myslím si, že nielen pre planétu, ale pre každého z nás bolo potrebné trošku spomaliť.

Minulý rok ste podnikli netradičnú dovolenku karavanom. Ste dobrodružné povahy?  

Karavan bol pre nás krásnym zážitkom, takým dobrodružstvom. Tento rok nám to asi nevyjde, ale určite sa vyberieme aspoň na stanovačku, nech už bude situácia akákoľvek. Cestovanie nám teraz veľmi chýba, ale máme to šťastie, že sme boli koncom roka mesiac v Thajsku, takže máme teraz aspoň na čo spomínať.

Ako veľmi ti zmenilo materstvo život? 

Absolútne. Keď som po rokoch v šoubiznise začala podnikať a otvorila si svoju súkromnú škôlku, asi po roku som otehotnela a odvtedy je môj život vlastne jeden detský svet. Doma aj v práci – a som za to vďačná. Prestala som riešiť, čo si myslia iní ľudia, zaujíma ma, čo si myslia ľudia, na ktorých mi záleží, a to ostatné som úplne vytesnila. Žije sa mi tak oveľa šťastnejšie.

Lucia Hablovičová Mama roka

A ako zmenilo teba? 

Občas mám pocit, že žijem iný život, ten prvý bol pred Theom –  modeling, Smotánka, riaditeľovanie Miss Slovensko a ten druhý je teraz, odkedy som mamou. Obe Lucie som ja, ale každá z nich je iná, zrejme aj vekom a skúsenosťami. 

Vybrali sme ťa ako ambasádorku do projektu Mama roka 2020. Myslíš, že sú v dnešnej dobe mamy dostatočne ocenené? Spoločnosťou, ale aj mužmi, partnermi? Zmení sa podľa teba niečo po koronačase? 

Je mi cťou byť jednou z ambasádoriek projektu Mama roka 2020, lebo si myslím, že nie je krajší a vzácnejší titul, aký môže žena získať. Toto obdobie nám prinesie mnoho zmien, v súkromí aj práci. Myslím, že veľa mužov si viac uvedomí hodnotu žien, ich zázračnú vlastnosť urobiť z domu domov, na druhej strane zrejme pribudne veľa rozchodov, pretože partneri nemajú kam ujsť a dlhoročné napätie vo vzťahov sa stupňuje. To, čo si z obdobia karantény odnesieme, je na každom z nás, rovnako aj to, či si vážime jeden druhého, naše mamy a či si naše deti raz budú vážiť nás.

Viac informácií, registráciu a všetky podmienky súťaže nájdete na:
www.mamaroka.sk