Povodne na Slovensku: Ako ochrániť rodinu a pomôcť deťom zvládnuť krízovú situáciu
Deti často reagujú na emócie svojich rodičov. Ak ste pokojní a zorganizovaní, pravdepodobne sa aj ony budú cítiť bezpečnejšie.
Aktuálne záplavy na Slovensku zasiahli najmä západné a severné oblasti krajiny, kde trvajúce dažde a stúpajúce hladiny riek, ako Morava a Dunaj, vytvárajú kritickú situáciu. Bratislava, Záhorie a časti Oravy a Liptova boli silne zasiahnuté prívalovými dažďami, ktoré zatopili cesty a spôsobili viaceré výpadky dopravy. V Bratislave bola vyhlásená tretia povodňová výstraha, pričom sa očakáva ďalší vzostup hladiny Dunaja, ktorý môže vyvolať ďalšie problémy v nízko položených častiach mesta. Kritická situácia je aj na rieke Morava, kde sa pripravujú opatrenia na zvládnutie hrozby povodní.
Ako vysvetliť deťom, čo sa deje a ako sa správať v krízovej situácii?
Je to situácia, ktorú ešte nezažili, preto je dôležité vysvetliť deťom, čo sa deje, zrozumiteľne a pokojne. Použite jednoduchý jazyk, aby ste im objasnili, že ide o veľké množstvo dažďa, ktorý rieky nemôžu všetok zadržať, preto sa voda dostáva na miesta, kde normálne nebýva, napríklad na cesty a do záhrad. Zdôraznite, že povodne sú súčasťou prírody, ale že dospelí a záchranári robia všetko preto, aby bola rodina v bezpečí.
Ako vysvetliť deťom, čo sú to povodne, záplavy a prečo sa to deje
Čo sú to povodne a záplavy?
Povodne a záplavy sa dejú, keď sa nahromadí príliš veľa vody na miestach, kde by nemala byť. To znamená, že rieky, potoky alebo jazerá majú v sebe viac vody, než môžu pojať, a preto sa voda vyleje na polia, ulice alebo do domov.
Prečo sú teraz povodne na Slovensku?
Na Slovensku teraz veľa prší. Keď prší veľmi veľa a rýchlo, zem nestihne všetku vodu pohltiť, takže voda začne tiecť po povrchu a hromadí sa v nízkych miestach, v riekach a potokoch. Tie potom stúpajú a môžu vytopiť okolité oblasti.
Čo spôsobuje také veľké množstvo dažďa?
Môže za to počasie, ktoré sa zmenilo. Niekedy prídu búrky alebo veľmi silné dažde, ktoré sú výsledkom toho, že sa vzduch otepľuje. Tieto zmeny v počasí sa často spájajú aj s klimatickými zmenami, čo znamená, že zem sa otepľuje a počasie sa stáva nepredvídateľnejším – viac dažďa, vetra a iných extrémov.
Prečo sa to stáva stále častejšie?
Klimatické zmeny spôsobujú, že máme viac extrémnych prejavov počasia. V minulosti neboli povodne také časté, ale teraz, keď sa príroda mení, môžu byť záplavy a suchá bežnejšie. Znečistenie a ničenie prírody (napríklad výrub lesov) tiež prispievajú k tomu, že voda nemá kam vsiaknuť a rýchlo steká dole do riek a potokov.
Ako môžeme pomôcť?
Existujú rôzne spôsoby, ako môžeme pomôcť. Snažiť sa neznečisťovať prírodu, recyklovať, šetriť vodu a energiu, sadiť stromy, ktoré pomáhajú udržiavať vodu v krajine, a chrániť životné prostredie.
Ako pomôcť deťom zvládnuť strach
Deti často reagujú na emócie svojich rodičov. Ak ste pokojní a zorganizovaní, pravdepodobne sa aj ony budú cítiť bezpečnejšie. Ukážte deťom, že pripraviť sa na núdzovú situáciu je normálne. Môžete im pomôcť zbaliť si malý batôžtek s vecami, ako sú obľúbené hračky, kniha alebo niečo, čo ich upokojí v prípade evakuácie. Môžete im vysvetliť, že každá rodina má plán, čo robiť, ak prídu povodne – ako napríklad sledovať informácie o počasí, pripraviť sa na evakuáciu alebo zostať doma v bezpečí.
4 signály, že je vaše dieťa v strese
Ako sa správať počas záplav
Vysvetlite deťom, že povodňová voda môže byť veľmi nebezpečná. Aj keď to môže vyzerať ako zábava, vstupovať do zaplavených oblastí je veľmi riskantné, pretože voda môže byť hlboká a silná. Ak miestne úrady vyhlásia evakuáciu alebo iné opatrenia, je dôležité ich dodržať. Ak musíte opustiť dom, vysvetlite deťom, že sa všetci snažia zostať v bezpečí a že o všetkom budete informovať. Pocit istoty im môže pomôcť zvládať stres.
Zachovajte pokoj a bezpečnosť je na prvom mieste
Prvá vec, ktorú treba mať na pamäti, je zachovanie rozvahy. Panika nikdy nepomôže. Zamerajte sa hlavne na bezpečie vás a vašich blízkych. Ak je potrebné evakuovať, neváhajte, zdravie a život sú dôležitejšie než majetok.
Pomáhajte si navzájom
V takýchto situáciách je prirodzené, že ľudia okolo teba budú vystrašení a v strese. Snažte sa byť zdrojom podpory, a to nielen fyzickej, ale aj psychickej. Môžete napríklad pomáhať susedom, ktorí to potrebujú, ale tiež je dôležité byť tu pre svojich blízkych.
Deti potrebujú špeciálnu pozornosť
Deti často nerozumejú, čo sa deje, a môžu sa cítiť veľmi vystrašené. Vysvetlite im, čo sa stalo, a naučte ich základné pravidlá bezpečnosti pri povodniach. Uistite deti, že všetko bude v poriadku.
Spolupráca v komunite
Povodne často zblížia komunity – či už ide o spoločné čistenie zaplavených oblastí, alebo zabezpečenie nevyhnutných vecí pre tých, ktorí to potrebujú. Ak môžete, zapojte sa do miestnych iniciatív alebo pomôžte svojím spôsobom.
Láskavosťou k iným liečime aj seba
Niektoré školy zostali v dôsledku povodní zatvorené
Povodne spôsobili, že viaceré školy, najmä v Bratislavskom kraji, boli zatvorené. Mestské časti ako Devínska Nová Ves, Devín, Karlova Ves a Lamač nechali školy zatvorené, aby ochránili deti a zamestnancov.
Na pomoc ľuďom postihnutým povodňami vyhlásili zbierky Slovenská katolícka charita a nezisková organizácia Človek v ohrození. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny avizuje po odznení záplav poskytnutie finančnej a humanitárnej pomoci obyvateľom v zasiahnutých oblastiach. Maximálna výška príspevku pre jednu domácnosť bude dvakrát 1 500 eur.