Nepodceňujte magickú silu farieb v domácnosti

Nepodceňujte magickú silu farieb v domácnosti
9.9.2016 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Mnohí z nás sa púšťajú do rekonštrukcie svojich príbytkov z nevyhnutnosti, ale občas sa nám biela farba stien jednoducho zunuje a svojmu príbytku chceme dodať šmrnc. Byt či dom v nových šatách nadobudne nové dimenzie a hneď sa v ňom bude lepšie dýchať. Prečo sa pustiť do toho!

Farby pod lupou

Farby delíme na teplé a studené. To sme sa naučili ešte v škole, a ani pri maľovaní bytov či domov na to nezabudnime. Potom sa nebudeme čudovať, prečo v obývačke vymaľovanej na modro s orientáciou na sever máme neustály pocit chladu, a keď si odskočíme na kávičku k susedke do príjemne oranžovej obývačky, vnímame teplo domova. Prečo je to tak, keď aj suseda má obývačku na severnej strane? Že by to bolo kávou? To asi nie – majú to na svedomí farby. Je v nich sila a zároveň emócie, tak ich využime s rozumom.

Čítajte tiež: Detská izba alergika

Aj známe delenie farieb na farby evokujúce aktivitu (červená, oranžová) a tzv. pasívne (zelená, modrá) iste poznáte. Možno menej známe vám je, že oranžová podporuje chuť do jedla, tzv. špinavožltá navodzuje negatívne predstavy, priveľa červenej unavuje...

Pripomeňme si spoločne, čo jednotlivé farby znamenajú, ich charakteristika nám dobre poslúži pri ich výbere do jednotlivých miestností.

Žltá – najveselšia z farebného spektra, pozdvihuje náladu, zmierňuje depresie. Pripomína slnko a prenáša nás do teplejších krajín. Ideálna je do detských izieb, obývačiek, kde priestor doslova rozžiari.

Oranžová – je symbolom veselosti, optimizmu i radosti zo života. Jej energia je teplá, pozitívna a povzbudzujúca. Uprednostňujú ju extrovertní a spoločenskí ľudia. Pomáha pri nechutenstve, preto je vhodná do všetkých spoločenských miestností, obývacích priestorov, jedálenských kútov či reštaurácií. Nevhodná je však do pracovní a študovní, pretože zbytočne rozptyľuje a narúša myšlienkovú činnosť.

Červená – symbolizuje vášeň, teplo, život, odvahu, víťazstvo, ale aj hnev, zlosť a nenávisť. Pozor na prostredie presýtené červenou, vtedy totiž pôsobí unavujúco. Pokiaľ ju však použijete s mierou váš domov obohatí o teplo a prívetivosť. Teplé červenohnedé odtiene dobre vyniknú na stenách spoločenských miestností, prípadne ako doplnkový odtieň v kombinácii s bielou, či šedou. Červený farba je veľkým darcom energie, povzbudzuje nervovú sústavu. Vyzývavá červená je farbou sexu, erotiky, pekla, ale aj radosti a optimizmu.

Modrá – vyvoláva pocit pokoja, harmónie a bezpečia, vyvoláva dojem absolútnej vnútornej slobody. Je to farba idealistov s ochotou pomáhať, ktorí majú radi pokoj a poriadok. Na steny sa odporúča najmä svetlomodrá, je to farba relaxu, a práve preto je vhodná predovšetkým do kúpeľne. Tmavomodrá je spojená s nedostatočnou činnosťou orgánov, znižuje výkonnosť a vyvoláva depresiu. Ak by sme použili pri maľovaní a zariaďovaní interiéru priveľa odtieňov modrej, riskujeme, že priestor bude pôsobiť chladne a neprívetivo, preto ju treba kombinovať s inými farbami.

Zelená – farba prebúdzajúcej sa jari a sviežosti. Symbolizuje harmóniu, sebaistotu, hojnosť, rast a rozvoj. Tmavé a hlboké odtiene tejto farby v kombinácii so sýtočervenou, oranžovou a tmavožltou pôsobia prepychovo. Odtiene zelenej v kombinácii s množstvom bielych doplnkov povzbudzujú vitalitu. Vďaka svojmu upokojujúcemu účinku je to farba vhodná pre cholerických a nervóznych ľudí. Všetky odtiene zelenej, od tyrkysovej cez smaragdovú či farbu zeleného jablka až po mäkkú zeleň olivy, šalvie či pistácie, pôsobia prívetivo. Vhodná je do pracovní a reprezentatívnych priestorov.

Fialová – farba inštinktu, inšpirácie, mystiky, mágie i kúziel. Je zjednotením modrej a červenej, takže vyjadruje rozvahu. Je veľmi obľúbená u detí a dobre vyzerá na stenách a doplnkoch detských izieb, dobre sa kombinuje so žltými, zelenými či okrovými odtieňmi.

Hnedá – je farbou zeme, jesene, odzrkadľuje bezpečnosť a teplo. Je to upokojujúca materská farba, farba dreva i domova. Samotná pôsobí dosť smutne, preto by sa mala kombinovať s pestrými farbami. Vhodná je do spální, pracovní i do obývacích izieb.

Biela a čierna – protiklad, obe sa však radia medzi tzv. neutrálne. Biela sa spája s nevinnosťou a čistotou. Symbolizuje istotu, vznešenosť, dokonalosť, nevinnosť, spravodlivosť, víťazstvo ducha, svetlo, mier. Ľudia obľubujúci túto farbu majú sklon k perfekcionizmu. Spája v sebe vo forme dokonalosti všetky farby spektra, často sa ani nepokladá za „farbu“. Na rozdiel od čiernej – mužskej sa biela farba pokladá za farbu ženskú. Svetlé odtiene a predovšetkým biela sú ideálne najmä na zjasnenie menších a tmavých priestorov. Pozor na čiernu, tá vyjadruje tmu i opustenosť, preto sa na steny neodporúča.

O farbách a bábätkách čítajte tiež: Farby v živote bábätka

Tónovanie materiálov priamo na počkanie je samozrejmosťou!

Či vyberáte v obchode s farbami, alebo v špecializovanom stredisku na miešanie farieb, v každej majú k nahliadnutiu vzorkovník. Nebuďte prekvapení, ak vám ponúknu na výber „len“ zo 4 000 tónov farieb priamo na vzorkách. Nie je to preto, aby vás zneistili, práve naopak, výrobcovia vám chcú uľahčiť výber a pomôcť vám nájsť odtieň presne podľa vašich predstáv. Pri výbere si doprajte čas, pretože farbu stien nevyberáte na sezónu (to je doména šatníka), navyše sa dennodenne budete na steny pozerať a vnímať ich vplyv, čo sa môže odraziť napríklad na vašej nálade.

Ani výber bielej farby nie je jednoduchý. Pri nákupe zistíte, že ste ani netušili, že existuje  toľko odtieňov bielej. Rozdiel medzi odtieňmi je zvyčajne len v pridaní bielych pigmentov, tzv. titanovej beloby.

Podľa jej množstva sa delí do niekoľkých kategórií:

 • štandard – zvyčajne najlacnejší variant bielej farby s najvyšším podielom kaolínu, má dobrú kryciu schopnosť, farba je vhodná do garáží, skladov a pod.
 • označenie Plus alebo Bonus je charakteristické pre vyššiu kategóriu, s vysokým podielom titanovej beloby a nízkym alebo žiadnym podielom kaolínu. Vyznačuje sa snehobielou farbou. Ak sa použije v obývačke alebo pracovných priestoroch dokáže miestnosť veľmi pekne presvetlí (nadobudnete pocit väčšieho svetla v miestnosti) a získate pocit neuveriteľnej čistoty.  

Začíname maľovať, pripravte steny

Konečne ste sa rozhodli, že izbe či celému bytu, možno i fasáde domu, doprajete nový odev. Na úvod je vhodné premyslieť si, či chcete vymaľovať neutrálnou bielou, alebo radšej farebne.  Pri výbere konkrétnej farby sa neriaďte módnymi trendmi, tie prirýchlo podliehajú zmenám. Spokojní budete, ak stavíte na svoju intuíciu, tá vás určite povedie správnym smerom.
3-krát pozor:

1.)    Aby farba pôsobila kompaktným dojmom, na stenách nesmú zostať praskliny, nezahladené otvory po klincoch alebo poodrážané rohy stien. Všetky tieto nedostatky musíte pred samotným maľovaním opraviť a vytmeliť.

2.)    Ak má vaša stena už niekoľkovrstvový náter, je načase dať ho dolu. Dôvod je veľmi jednoduchý – maľba začne praskať, odlupovať sa, vaša námaha vyjde navnivoč, a vy môžete začať odznova.

Predchádzajúci náter najlepšie odstránite nepružnou špachtľou. Ak pri odstraňovaní vytvoríte ryhy, vyretušujte ich tmelom. Áno, príprava stien nie je najjednoduchšia, ale myslite na to, že dôkladná príprava znamená úžasný výsledok.

3.)    Pred vymaľovaním kuchyne je vhodné steny dôkladne umyť, najlepšie mydlovou vodou, pretože tu sa špina usádza v mastných usadeninách.                          

Horúci tip
Novinkou sú samolepiace dekorácie na steny. Môžu sa nalepovať aj opakovane, vyznačujú sa rýchlou a ľahkou manipuláciou. Zoženiete ich v špecializovaných predajniach s tapetami, papiernictvách a internetových obchodoch. Pozor, existujú dva druhy, ten prvý sa aplikuje ako samolepka, ktorú je možné kedykoľvek aj po čase premiestniť. Druhý typ sa nanáša pomocou fólie, ale ten už sa nedá premiestňovať. Ak ho raz strhnete, spravidla ho aj zničíte. Oba však majú jedno spoločné – ľahko a rýchlo oživia vašu izbu.

Praktické rady:

 • Ak zvolíte rovnakú farbu steny a podlahy, miestnosť sa bude javiť priestrannejšou.
 • Miestnosť opticky zväčšíte aj pretiahnutím podlahovej krytiny až na stenu.
 • Pri výbere vzorov nezabudnite – čím väčší vzor, tým sa miestnosť bude javiť menšia.
 • Uplatnite základné pravidlo – v jednej miestnosti použite maximálne tri farby (počítajú sa aj odtiene), veľa farieb totiž pôsobí disharmonicky.
 • Interiér bude pôsobiť hravo, ak na menšie plochy aplikujete výraznejšie farby a väčším plochám steny ponecháte pokojnejšie farby.
 • Určite si jednu základnú farbu a niekoľko doplnkových, ktoré sa budú v interiéri opakovať. Neporušte ďalšie pravidlo, v jednoduchosti je krása.
 • Pri dlhej a úzkej miestnosti použite na kratších stenách odtiene tmavšej farby a na dlhších svetlejšie. Tak dokážete opticky miestnosť skrátiť.
 • Máte nízku stropy? Aj tu farby pomôžu – zvislé steny natrite tmavšou farbou, strop a podlaha musia byť svetlejšie. Miestnosť dostane pri nepriamom osvetlení stropu rozmery zámku.
 • Ak máte problém čo s vysokou miestnosťou, tu pomôže opačná kombinácia – na strop použite tmavšiu farbu a na steny svetlejšiu.