Nebezpečné kliešte – ako sa im ubrániť?

Nebezpečné kliešte – ako sa im ubrániť?
5.6.2017 v kategórii Infošky, autor Andrea Mániková, foto: istockphoto.com

S nástupom jari a leta sa v prírode začína aktivita kliešťov. Infikované kliešte môžu prenášať závažné infekčné ochorenia – kliešťovú encefalitídu (zápal mozgu a mozgových blán) či lymskú boreliózu.

Čo je kliešťová encefalitída?

Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Ochorenie je zvláštne predovšetkým sezónnym výskytom, pretože je spôsobené choroboplodnými mikroorganizmami, ktoré sa nachádzajú v telách hlodavcov i väčších zvierat (veveričky, líšky, srnce, jazvece, myši...).

Do organizmu sa vírus dostane pri prisatí infikovaného kliešťa, ale aj pri konzumovaní čerstvo nadojeného tepelne nespracovaného mlieka či mliečnych výrobkov od infikovaných kôz, oviec alebo kráv. 

Čo je lymská borelióza?

Lymskou boreliózou infikované kliešte po uhryznutí prenesú do krvi baktériu, ktorá sa začne rozmnožovať, a po 3 – 32  dňoch po vniknutí už putuje po celom organizme.  V tomto  počiatočnom období nakazený človek nevníma žiadne príznaky, ale ochorenie už má v organizme!

Kliešte nepadajú zo stromov ako zrelé ovocie

Kliešťová encefalitída patrí medzi krvou prenosné nákazy s prírodnou ohniskovosťou väčšinou v listnatých alebo zmiešaných lesoch v nižších polohách, lúkach a pastvinách s hustým porastom.

Dnes, vďaka globálnemu otepľovaniu, sa môžete kliešťovou encefalitídou nakaziť už aj v ihličnatých lesoch s nadmorskou výškou 800 – 1 000 m. n. m.

Nebezpečenstvo číha i v mestských parkoch, záhradách, trávnatých plochách, jednoducho všade, kde nájdu dostatok hostiteľov (pozor na túlavé mačky, psy či vtáky) a vhodné mikropodmienky.

Vírus prenášajú kliešte vo všetkých vývojových štádiách, od larvy, nymfy až po dospelého kliešťa, a prenos je možný len zo zvierat na človeka. V prírode sa vyskytuje približne jedno až dve percentá infikovaných kliešťov.

Na Slovensku je maximum ochorení v neskorom lete. Kliešte okrem encefalitídy prenášajú aj iné ochorenia, ako sú napr. piroplazmóza, rickettsióza, tularémia, a už spomínaná kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Tieto ochorenia sú prenosné len z kliešťov na človeka, takže prenos z človeka na človeka nie je možný.

Prečítajte si: FSME IMMUN – najspoľahlivejšia ochrana proti kliešťovej encefalitíde

Charakteristika kliešťovej encefalitídy

Ochorenie prebieha v dvoch fázach. Nebezpečenstvo je v tom, že prejavy prvého štádia zbadáme až po uplynutí inkubačnej doby, tá je spravidla 2 – 28 dní po prisatí kliešťa.

Začiatok ochorenia je sprevádzaný celkovou únavou, slabosťou, bolesťami hlavy, kĺbov, svalov, horúčkou, dokonca sa môžu pridružiť aj tráviace ťažkosti, niekedy sa výrazne podobajú na chrípku.

Potom nasleduje zdanlivé zlepšenie, tzv. bezpríznakové obdobie, ktoré môže trvať od 1 až do 20 dní. Po uplynutí tohto časového obdobia nastupuje druhá fáza, kedy sú vírusy už dostatočne pomnožené a začínajú prenikať do centrálnej nervovej sústavy, kde poškodzujú nervové bunky.

Prepuknutie druhej fázy sprevádzajú tieto príznaky: nástup vysokej horúčky, výrazné bolesti hlavy spojené so stuhnutosťou šije, svetloplachosť, vracanie, zmätenosť, obrna, človek dokonca môže upadnúť do bezvedomia.

Najspoľahlivejšie potvrdenie diagnózy je sérologické vyšetrenie krvi. Vírus postihuje mozgové blany, nezriedka aj samotné mozgové tkanivo. Môže napadnúť aj miechu, prípadne periférne nervy, čo sa prejaví parézou (obrnou) končatín.

Lekárska liečba

Liečba prebieha len symptomaticky, nakoľko špecifický antivírusový liek doteraz neexistuje. Je to v podstate len komplexná podporná liečba. Kliešťovú encefalitídu liečia na neurologickom alebo infekčnom oddelení.

Keďže liečba tohto ochorenia nie je známa, ochorenie sa končí pri postihnutí mozgových obalov – pri tzv. ľahšom priebehu uzdravením, u časti postihnutých, cca 5 – 7 %, zostávajú následky vo forme pretrvávajúcich bolestí hlavy, obrny, úbytku svalovej hmoty a 1 – 2 % prípadov končia až smrťou.

Priebeh ochorenia je spravidla horší v dospelom veku, dokonca aj pretrvávajúce ťažkosti bývajú výraznejšie u dospelých ako u detí.

MUDr. Andrea Hervayová, pediater: „Je dôležité vedieť, že v prípade, ak spozorujete prisatého kliešťa, musíteho odstrániť čo najskôr, vtedy je ešte šanca, že aj keď je infikovaný, nemusí preniesť nákazu.

Dnes, dokonca, existuje možnosť poslať vybratého kliešťa na rozbor, ktorý zodpovie otázku, či (ne)bol nakazený. Táto služba je ale spoplatnená, analýza stojí približne 15 € a robia ju v Bratislave a v Nitre.“

Domáca liečba 

Spočíva v čo najrýchlejšom odstránení prisatého kliešťa. Kliešť sa uchopí tenkou pinzetou čo najtesnejšie k pokožke a kývavým pohybom sa odstráni.

Odborníci neodporúčajú „vyskrutkovanie“ kliešťa proti smeru hodinových ručičiek, keďže pri tomto spôsobe odstraňovania sa môže uvoľniť tekutina z jeho tela a tým hrozí infikovanie.

Taktiež je potrebné následne miesto skontrolovať, či bol kliešť odstránený celý, a či neprebieha lokálne začervenanie. Na záver je vhodné miesto ošetriť dezinfekčným prípravkom. V prípade akýchkoľvek pochybností sa môžete obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára.

Najlepšia pred kliešťom je prevencia

Najspoľahlivejší spôsob ochrany proti kliešťovému zápalu mozgu a mozgových blán je očkovanie. Na Slovensku sú registrované bezpečné a účinné očkovacie látky, ktoré kompletne chránia očkovaného minimálne počas troch rokov.

Pre dlhotrvajúcu imunizáciu odborníci odporúčajú nechať sa preočkovať každé tri roky jednou dávkou. Základné očkovanie sa skladá z troch dávok vakcíny, ktoré sa podávajú v určených intervaloch. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde však nechráni pred lymskou boreliózou, ani pred napadnutím kliešťami.

Najmä ľudia, ktorí sa pohybujú v endemických oblastiach kliešťovej encefalitídy, alebo plánujú prázdninovať či dovolenkovať, by riziko nákazy nemali podceňovať a mali by sa vo vlastnom záujme dať zaočkovať. 

5 krokov, ako sa účinne brániť pred kliešťami

  • Nechajte sa včas zaočkovať. Pred plánovaným pobytom a aktivitou kliešťov v endemických oblastiach by ste mali absolvovať aspoň prvé dve očkovacie dávky.
  • Používajte repelenty alebo kozmetické insekticídy. Postriekajte nimi aj odev, vrátane ponožiek a obuvi. Pomáhajú aj repelenty bez chémie, ktoré si vyrobíte doma. Mätu alebo pepermintový olej zmiešajte s vodou, nalejte do rozprašovača a postriekajte odev pred každým výletom do prírody.
  • Kliešte láka teplo a vlhko podpazušia, slabín i miesta s jemnou pokožkou. Preto do prírody noste vhodný odev (pokrývku hlavy, dlhé svetlé nohavice, tričko s dlhým rukávom, nohavice zastrčené do ponožiek...).
  • Obmedzte pobyt na okrajoch lesa v trávových porastoch, pozor aj na mestské parky – na týchto miestach je výskyt kliešťov najvyšší.
  • Po návrate z prechádzky dôkladne prezriete celé telo dieťaťa i svoje a vytraste odev. 
V prípade, že si nájdete už prisatého kliešťa, je potrebné odstrániť ho čo najskôr.
Prečítajte si: POZOR na hmyz, hady alebo morské živočíchy!

Prečítajte si: Chystáte sa do prírody? Pozor na kliešte!