POZOR na hmyz, hady alebo morské živočíchy!

Diana Mašlejová | 16. Aug 2016
POZOR na hmyz, hady alebo morské živočíchy!

Osa, včela, kliešť, had, či dokonca komár dokážu znepríjemniť mnohé výlety, či dovolenky a niektoré z nich sú navyše prenášači nebezpečných ochorení. Preto sa treba, pokiaľ je to možné, vhodne chrániť.

Jednou z najčastejších a zároveň najnepríjemnejších nástrah leta je nepochybne poštípanie, či uhryznutie početnou skupinou hmyzu a malých živočíchov. Osa, včela, kliešť, had, či dokonca komár dokážu znepríjemniť mnohé výlety, či dovolenky a niektoré z nich sú navyše prenášači nebezpečných ochorení. Preto sa treba, pokiaľ je to možné, vhodne chrániť.

Osa, včela, komár

Všetky tri typy sú bežne sa vyskytujúcim hmyzom v našich zemepisných šírkach, ale i v zahraničí. Prevenciou pred bodnutím komára je okrem používania repelentných prostriedkov (nevhodné sú však pre dojčatá) i zariadenie naplnené špeciálnymi tabletami, ktoré po umiestnení do elektrickej zásuvky vydáva vôňu odpudzujúcu komáre. Pokiaľ takéto zariadenie používate, nezabudnite sa riadiť pokynmi výrobcu a poriadne vetrať.

Aby ste ochránili vaše dieťa pred uštipnutím hmyzom, majte na zreteli tieto rady:

 • Na včely alebo osy sa neoháňajte, lebo vtedy sa cítia ohrozené a skôr uštipnú.
 • Nápoje majte na prechádzke vždy uzatvorené. Vonku nenechávajte žiadne sladké jedlá: napr. koláč alebo šľahačku.
 • Malinovku (najmä z fľaše) dajte dieťaťu vypiť slamkou, aby nedopatrením neprehltlo aj zablúdenú včelu.
 • Po skonzumovaní sladkostí umyte dieťaťu ústa a ruky.
 • Nenechávajte ho bežať bosé po tráve, lebo včely a čmeliaky opeľujú kvety a osy sa môžu zdržiavať na opadnutom ovocí zo stromov.
 • Smetiak alebo vrece s odpadkami majte uzavreté.
 • Otvorené okná chráňte sieťkou. Rovnako i detský kočík.
 • Čierne oblečenie a niektoré pachy spôsobujú, že osy sa stávajú agresívnymi. Vzdajte sa radšej dráždivého parfumu.
 • Sladká vôňa vzduchu (parfum, prací prostriedok, krém) môže prilákať hmyz.
 • Nefúkajte do hmyzu. Dych ho môže provokovať a bude agresívnejší.
 • Ak sa nachádza v okolí vášho domu osie hniezdo, nepúšťajte dieťa do jeho blízkosti. Nikdy sa ho nepokúšajte zničiť! Jeho odstránenie môžu vykonať len odborníci. Nepoužívajte prostriedok na zničenie hmyzu. Tieto produkty sú v podstate pre ľudské zdravie škodlivejšie ako hmyz samotný. Osy môžete držať vo väčšej vzdialenosti tým, že postavíte na stôl šálku s klinčekovým olejom.

Čo hrozí?

Včely rovnako ako sršeň zanechávajú po vpichnutí žihadlo, ktoré treba najprv odstrániť a následne postihnuté miesto vydezinfikovať. Pomôže tiež studený obklad a nanesenie antihistaminika, voľne dostupného v lekárni. Po poštípaní  osou, včelou či sršňom na citlivé miesta ako sú ústa, jazyk, hrdlo a pod. hrozí opuch a následné udusenie – v  takomto prípade treba okamžite priložiť na postihnuté miesto ľad, vrecko s mrazenou zeleninou alebo aspoň oplachovať v čo najstudenšej vode a privolať lekársku pomoc. V prípade poštipnutia komárom umyte miesto mydlovou vodou a natrite krémom s obsahom mentolu. Pokiaľ je vaše dieťa alergické na včelí jed, oboznámte s touto skutočnosťou všetkých, s ktorými bude tráviť prázdniny, pretože je v tomto prípade nevyhnutné poskytnúť prvú pomoc. Väčšina rodičov detí – alergikov nosí so sebou „balíček“ pre zabezpečenie prvej pomoci.

Kliešte

malé a nebezpečné parazity, sú nositeľmi nebezpečných ochorení a ich existenciu netreba podceňovať. Najmä v letnom období treba mať oči na „stopkách“. Pokiaľ ste na tele dieťaťa predsa len našli kliešťa, najdôležitejšie je čo najskôr ho odstrániť. Najprv miesto vydezinfikujte, potom kliešťa pevne uchopte rukami alebo pinzetou a kývavým pohybom vytiahnite. Pozor, žiadne v smere alebo v protismere hodinových ručičiek už dávno neplatí! Úkon však musíte vykonať s citom, aby sa hlavička parazita neodtrhla a neostala pod kožou. V takom prípade navštívte lekára. Pokiaľ máte podozrenie, že kliešť bol zahryznutý viac ako 6 hodín, taktiež navštívte lekára a pozorujte, či sa miesto po niekoľkých dňoch nezapáli, dieťa nemá horúčku alebo problémy so zrakom.

Čo hrozí?

Lymská borelióza, nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré postihuje srdce, nervovú sústavu a kĺby. V prvej fáze sa lieči antibiotikami. Príznakom je šíriaca sa červená škvrna v okolí uštipnutia, horúčka a bolesti svalov. Nemenej nebezpečné je i infekčné vírusové ochorenie kiešťová encefalitída, ktoré má v posledných rokov vzrastajúcu tendenciu. K zvýšenej teplote a bolesti hlavy sa neskôr pridáva i dezorientácia a poruchy motorickej koordinácie. Relatívne účinnou zbraňou je preventívne očkovanie a používanie repelentných prípravkov. Nezabúdajte, že kliešte sa v najväčšej miere vyskytujú po daždi v horách, parkoch a lesoch. Po každom pobyte v prírode dieťa dôkladne prekontrolujte!

Had

Výskyt hadov je v dnešnej dobe omnoho zriedkavejší. Had sa človeka stráni, preto poštípanie hadom je skôr raritou. Napriek tomu je pobyt v horách počas slnečných letných dní, kedy sa hady zvyknú vyhrievať na slnku, istým rizikom. Pri poštipnutí hadom nespanikárte. Miesto nad poštipnutím nestláčajte, ani z rany nevycucávajte jed. Čo najrýchlejšie privolajte lekársku pomoc a dieťa uložte do stabilnej polohy s čo najmenším pohybom. Dbajte, aby malo poštípané miesto položené nižšie ako srdce. Prevenciou je pevná turistická obuv.

Medúzy, morský ježko

Pri mori sa môžeme stretnúť i s morskými živočíchmi, ktorých poštípanie je veľmi nepríjemné. Popálenie medúzou sa prejaví začervenaním a podráždením, koža je horúca a môže sa objaviť i žihľavka. Postihnuté miesto vydezinfikujte malým množstvom alkoholu a priložte naň hrubú látku namočenú v studenej vode. Pokiaľ bolesť neustúpi a pripojí sa k nej vracanie, privolajte lekársku pomoc.

Čítajte tiež: Alergia na roztoče

Aj pichnutie morským ježkom je bolestivý suvenír z letnej dovolenky. Pichliače sa zarývajú hlboko do chodidla. Ich odstránenie zverte do rúk miestneho lekára. Jednoduchou a najvhodnejšou ochranou sú gumené sandálky do vody, ktoré dieťa navyše ochránia aj pred inými možnými poraneniami nožičiek.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: