Alergia na roztoče

MUDr. Eva Cígerová | 9. Aug 2016
Alergia na roztoče

Alergia je súčasťou nášho života. Viac ako 20 % ľudí trpí alergickými ochoreniami, ako sú: atopický ekzém, senná nádcha či astma. Vonku na nás číha peľová alergia, v kuchyni potravinová alergia, v spálni roztoče.

S alergiami sa v dnešnej dobe stretávame denne, či už priamo, ako pacienti, alebo nepriamo u našich známych alebo príbuzných. Alergia je súčasťou nášho života. Viac ako 20 % ľudí trpí alergickými ochoreniami, ako sú: atopický ekzém, senná nádcha či astma. Vonku na nás číha peľová alergia, v kuchyni potravinová alergia, v spálni roztoče.

Jedným z najčastejších typov alergie u detí je alergia na roztoče domáceho prachu. Dieťa môže prísť do styku s roztočovými alergénmi v postieľke, v perinkách, na koberci, či gauči.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú najväčším problémom medzi alergénmi roztoče druhu Dermatophagoides farinae a Dermatophagoides pteronyssinus. Alergiou na roztoče trpí 5 – 20 % detskej a dospelej populácie. Neliečená roztočová alergia môže prerásť do ťažších alergických ochorení, akým je napríklad bronchiálna astma. 

Čo sú to roztoče?

Roztoče sú drobné článkonožce, ktoré voľným okom nezbadáme – merajú len dve desatiny milimetra. Živia sa drobnými odlúpenými čiastočkami ľudskej kože. Roztoč žije 4 – 6 mesiacov a každý jeden vyprodukuje počas svojho života viac ako 100 nových roztočov. V každom grame domáceho prachu môžeme nájsť až 1 000 roztočov. Najlepšie sa im darí v matracoch, vankúšoch, prešívaných dekách, plyšových hračkách a v posteľnej bielizni.

Majú tam vhodnú teplotu, vlhko a dostatok obživy vo forme odumretých buniek ľudskej kože, ktorá sa nám prirodzene odlupuje všade, kde sa pohybujeme. Udáva sa, že roztoče tvoria až 60 % domáceho prachu. Nebezpečnejšie ako roztoče samotné sú pre alergikov výlučky roztočov, ktoré sú silným alergénom a spôsobujú alergickú reakciu, ktorá vyústi do príznakov alergie. Vrchol výskytu roztočov v domácnostiach je od augusta do októbra a na jar v apríli až máji. Vtedy alergici môžu pociťovať zhoršenie stavu.

Ako sa prejavuje alergia na roztoče u detí?

U detí sa alergia prejavuje pocitmi upchatého nosa, sťaženým dýchaním, pretrvávajúcou nádchou, dráždivým kašľom. Tieto ťažkosti sa prejavujú najmä v noci a ráno po prebudení. Dlhodobé vystavovanie detí účinkom alergénov prachových roztočov spôsobuje choroby, ako sú napr. alergická nádcha, zápaly dutín, zápaly priedušiek, atopický ekzém. Neadekvátne kontrolovaná alergia na roztoče môže prerásť do závažnejšieho alergického ochorenia – priedušková astma.

Prečítajte si tiež: Astma bronchiale (priedušková astma)

Ako bojovať s roztočmi?

Žiaľ, musíme skonštatovať, že mnohokrát riešime dôsledky alergie, ale nie jej príčinu. Prejavy alergie možno ovplyvniť anti-alergickými liekmi, ale veľmi dôležitým opatrením v znižovaní príznakov alergie je zabrániť styku alergika s alergénmi.

Roztočové alergény sa vyskytujú aj v tých najčistejších domácnostiach. Najúčinnejším opatrením pre vytvorenie zdravej klímy v byte je odstránenie roztočov. Mechanické čistenie ani vysávanie nie je schopné roztoče úplne usmrtiť. Ideálne je pri upratovaní používať chemické prostriedky na ničenie roztočov. Ak vaše dieťa trpí alergiou na roztoče, bojujte s nimi!

V každej domácnosti s alergikom sa odporúča dodržiavať preventívne zásady boja proti roztočom. Najväčšiu pozornosť treba venovať spálni. V spálni má byť chladno a sucho, plachty je vhodné denne vetrať, obliečky majú byť z bavlny alebo umelého vlákna. Matrace treba vysávať raz týždenne, vankúše by nemali obsahovať perie, vhodnejšie je duté vlákno. Deťom treba kupovať umývateľné hračky.

Plyšové hračky doporučujeme občas zmraziť v mrazničke alebo oprať. Pri praní treba používať prípravky na ničenie roztočov, ktoré možno dnes už pohodlne zakúpiť napr. cez internet, alebo v lekárni. V domácnosti s alergikom sa odporúča úplne odstrániť koberce, všetky lapače prachu, ako sú závesy, záclony..., zbaviť sa všetkých vlnených doplnkov v byte a používať kvalitné vysávače s uzavretým okruhom. Dodržiavaním týchto opatrení môžete očakávať zlepšenie alebo aspoň stabilizáciu alergických prejavov u vašich detí.

Tip na čítanie: Atopický ekzém

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: