Prerezávanie „dospeláckych“ zubov
Začína okolo piateho až šiesteho roku prerezaním prvej stálej stoličky a pokračuje do 12 až 13 rokov.
Dočasné zuby (mliečny chrup)
Majú dôležitú úlohu nielen pri žuvaní a vyslovovaní, hrajú významnú úlohu vo vzhľade dieťaťa. Dočasné zuby ovplyvňujú vývoj čeľustí a postavenie stálych zubov. Preto je potrebné starať sa o ne a zabraňovať ich predčasnej strate, inak môže dôjsť k závažným problémom vo vývoji zubov dieťaťa.
Korene dočasných zubov sa po skončení vývoja začínajú skracovať, pretože na ich miesto sa začínajú tlačiť stále zuby. Keď dočasný zub vypadne alebo ho odstráni zubný lekár, má krátky alebo žiadny koreň.
6 faktov o prerezávaní mliečnych zúbkov
Dočasné zuby sa z čeľuste uvoľňujú, a to najprv:
Typ zuba | Doba uvoľňovania |
---|---|
rezáky | medzi 5. - 8. rokom |
očné zuby | medzi 10. - 12. rokom |
stoličky | medzi 10. - 12. rokom |
Úloha dočasných zubov vo vývoji dieťatka:
- umožňujú dieťaťu dobre rozžuť potravu a tým uľahčiť trávenie;
- udržujú miesto pre druhé, stále zuby;
- prispievajú k harmonickému vývoju čeľustí a tváre;
- sú dôležité pre správnu výslovnosť.
Prerezávanie „dospeláckych“ zubov
Deti prechádzajú obdobím zmiešaného chrupu, čo je kombinácia dočasných a stálych zubov v rôznom štádiu vývoja. Toto obdobie sa začína okolo piateho až šiesteho roku prerezaním prvej stálej stoličky a pokračuje do 12 až 13 rokov.
Všetci poznáme deti vo veku šesť až osem rokov, ktoré majú ústa bez horných dočasných zubov, alebo sa im už prerezali prvé stále rezáky (jednotky), ktoré sú oveľa väčšie v porovnaní so zvyškom dočasného chrupu a tým vzniká typický vzhľad malého školáčika – zajačí úsmev.
Moje dvojročné dieťa si nechce umývať zuby. NEVADÍ. Naozaj?
Stále zuby sa začínajú prerezávať okolo piateho až šiesteho roku dieťaťa. Ako prvý stály zub sa prerezáva prvá stála stolička, a to hneď za dočasnými stoličkami. Nazýva sa „šestka“, pretože je šiesta v zubnom oblúku.
Väčšina rodičov sa mylne domnieva, že ide o dočasný zub. Tento nový stály zub je mimoriadne dôležitý pre dobré rozžutie potravy. Jeho správne postavenie v čeľusti ovplyvňuje i správne postavenie ďalších stálych zubov. Strata tohto zuba v období školského veku (jeho vytrhnutie z dôvodu veľkého poškodenia kazom) je príčinou množstva zubných komplikácií.
Po šestkách sa začínajú prerezávať prvé a druhé stále rezáky (jednotky a dvojky), potom očné zuby (trojky), zuby črenové (štvorky a päťky) a nakoniec druhé a tretie stále stoličky (sedmičky a osmičky).
Keď sa všetky stále zuby prerežú do úst, máme v každej čeľusti, v hornej i dolnej:
- 4 rezáky, 2 očné zuby, 4 črenové zuby, 6 stoličiek.
- Dospelý človek má teda spolu v ústach 32 zubov.
Prečítajte si tiež:
Čo by ste mali vedieť o mliečnych zuboch