Deti trávia denne online v priemere 4 hodiny
Má vaše dieťa mobil a používa sociálne siete? Koľko hodín denne trávi na mobile? Až 64 % rodičov uvádza, že ich dieťa trávi na mobilnom telefóne viac času, než očakávali.
O2 sa preto rozhodlo spustiť osvetovú kampaň, aby upozornilo rodičov na tento narastajúci problém.
Ako vyzerá online život detí v číslach:
- 4 hodiny denne: To je priemerný čas, ktorý deti trávia online.
- 400 metrov: To je vzdialenosť, ktorú deti prstami "prejdú" za deň na svojich mobiloch.
- 64 % rodičov: Toľko z nich priznáva, že ich deti trávia na mobiloch viac času, než očakávali.
- 28 % rodičov: Len tak málo z nich si myslí, že ich deti trávia pred obrazovkou primerané množstvo času.
400 metrov denne na displeji je priveľa. Toľko v priemere nascrollujú deti na svojich smartfónoch. Čo s tým? Pozrite si sériu videí s odborníkmi, ako naučiť deti používať technológie zmysluplne TU.
Čo je Sadfishing a prečo to dospievajúci robia?
Psychológovia radia: Vyskúšajte digitálny detox
Jana a Andrej Zemandlovci, odborní garanti kampane, zdôrazňujú, že je dôležité budovať so svojimi deťmi zdravý vzťah k technológiám.
„Nám rodičom je dávno jasné, že používanie obrazoviek má byť regulované. Nechať to na deťoch je úloha, na ktorú nie sú ešte pripravené. Svetová zdravotnícka organizácia na základe výskumných poznatkov hovorí, že do 1 roka by deti nemali vidieť obrazovku vôbec, ani v izbe. Medzi 2-4 rokmi maximálne 1 hodinu, ale čím menej, tým lepšie. Do 6 rokov maximálne 90 minút obrazoviek celkovo denne. Do 17 rokov 2 hodiny denne nad rámec času, ktorý si vyžaduje škola a učenie. Je to však reálne dodržať každý jeden deň? Z nášho pohľadu je v poriadku, ak dieťa výnimočne, napr. počas choroby pozerá rozprávky dlhšie.
Čo je dôležitejšie je kvalita obsahu – či vyžaduje obrazovka napríklad zmysluplnú interakciu, alebo ide o pasívne pozeranie sledu videí. S deťmi je potrebné rozprávať o obsahu, ako sa z neho cítia, a tiež ich naučiť rozpoznať rizikové správanie v online priestore,“ priblížili psychológovia Jana a Andrej Zemandlovci.
Pozrite si zaujímavý experiment TU.
Mobil by nemal slúžiť ako animátor voľného času
Ako na to?
Je dôležité nastaviť jasné pravidlá pre používanie mobilu, ktoré budú deti dodržiavať. Namiesto hádok o čas strávený na mobile, by sa mali rodičia zamerať na múdro vedené rozhovory. Nie krikom a príkazmi, buďte partnerom svojich detí, učte ich rozlišovať medzi zmysluplným a bezduchým obsahom a doprajte im seba. Spoločne sa venujte aktivitám mimo obrazoviek.
Pohyb ako prevencia
O2 dlhodobo podporuje športové aktivity cez Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá pomáha deťom vybudovať si vzťah k zdravému životnému štýlu. Šport je ideálnym spôsobom, ako odpútať deti od obrazoviek a motivovať ich tráviť čas aktívne.
V digitálnom veku je nevyhnutné nájsť balans medzi online a offline svetom. Uistite sa, že vaše deti vedia, že život sa neodohráva len na obrazovkách, ale aj vonku, v reálnom svete. Všetci si zaslúžime zdravý a vyvážený život – nielen na internete, ale aj v každodennom živote.
Čo je to Phubbing a ako ovplyvňuje deti?
Digitálny Detox: Prečo je dôležitý pre deti a ako ho realizovať
Mobily, tablety a počítače sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov, a to najmä pre deti. Hoci technológie prinášajú množstvo výhod, ich nadmerné používanie môže mať negatívne dopady na fyzické a duševné zdravie detí. Preto je digitálny detox nesmierne dôležitý aj pre deti aj pre dospelých. Kedy ste sa naposledy "vypli"? Neoberá vás telefón o čas, ktorý môžete tráviť so svojimi blízkymi? Nescrollujete v mobile, zatiaľ čo sa vám dieťa snaží niečo povedať, alebo rozpráva o zážitkoch v škole?
To čo dieťa vidí u rodičov si zvyčajne zoberie za svoje.
Čo je digitálny detox?
Digitálny detox znamená vedomé a plánované obmedzenie času stráveného pred obrazovkami. Je to čas, keď sa úplne odpojíme od digitálnych zariadení a venujeme sa aktivitám mimo virtuálneho sveta. Pre deti to môže znamenať viac času stráveného hraním vonku, čítaním kníh, športovaním alebo inými kreatívnymi aktivitami.
Prečo do toho ísť?
- Príliš veľa času stráveného na sociálnych sieťach a hraním hier môže znižovať schopnosť detí sústrediť sa a byť kreatívne. Digitálny detox podporuje kreativitu detí v tom, ako budú tráviť svoj voľný čas. Môžu sa viac hýbať na čerstvom vzduchu, čítať knihy, maľovať, športovať alebo sa stretávať s priateľmi.
- Osobné interakcie sú nevyhnutné pre rozvoj sociálnych zručností. Deti, ktoré trávia menej času pred obrazovkami, majú viac príležitostí na budovanie a udržiavanie skutočných priateľstiev a vzťahov. Online svet nie je skutočný a pre deti je občas náročné pochopiť tento rozdiel.
- Nadmerné používanie sociálnych sietí môže viesť k úzkosti, depresii a nízkemu sebavedomiu. Nedokážu ešte vyhodnotiť správne to, čo vidia a počujú. Nedokážu spracovať kritiku a informácie, ktoré sa k nim dostanú. Môžu sa stať ľahko objektom kyberšikany.
- Venujte sa rodinným aktivitám, ako sú výlety do prírody, športovanie, spoločenské hry alebo rôzne spoločné projekty. Venujte sa viac sebe navzájom.
- Určite miesta v domácnosti, kde je používanie digitálnych zariadení zakázané, ako napríklad kuchyňa alebo jedáleň počas jedla.
- Modré svetlo vyžarované z obrazoviek narúša produkciu melatonínu, hormónu zodpovedného za spánok. Deti, ktoré trávia veľa času na mobiloch pred spaním, môžu mať problémy so zaspávaním a kvalitou spánku. Ráno sa prebúdzajú unavené a bez energie.
Technologické spoločnosti začínajú brať na vedomie potrebu digitálneho zdravia a ponúkajú rôzne nástroje na sledovanie a obmedzenie času stráveného na zariadeniach. Väčšina moderných telefónov má zabudované nástroje, ktoré umožňujú sledovať a obmedziť čas strávený na jednotlivých aplikáciách. Aplikácie a operačné systémy často obsahujú rodičovské kontroly, ktoré umožňujú rodičom monitorovať prístup detí k nevhodnému obsahu.