Adamko má 18 mesiacov: Malý odvážlivec skúma svet

Barbora Daxner | 10. jún 2021
Seriál s Adamkom dm
foto: archív B.D

„Pôjdeme von!” dožadujem sa každý deň intenzívne už od raňajok, na chodbe beriem bundu a tenisky, strkám ich mame do rúk. Interiéry evidentne nie sú nič pre mňa, som vyslovene exteriérový typ.

A nie je to len tým, že v tomto ročnom období je počasie ako stvorené na pobyt na čerstvom vzduchu. Môcť sa rýpať v záhrade, obdivovať akékoľvek živé i neživé pohybujúce sa objekty, to je moje. 

Ahojte

A tak si mama navykla, že so mnou každé ráno zavezie sestričku Paulínku do škôlky. Najprv som sa množstva iných detí bál, no teraz už suverénne napochodujem medzi ne, akoby som k nim patril. Aj ony ma už poznajú, zakaždým ma obkolesí tlupa detí, hladkajú ma a volajú: Adamko! Spoločnosť iných ľudí mám rád, na ulici kadekoho zdravím hlučným „Ahoj!”

Mama ešte neprišla na to, podľa akého kľúča si vyberám osoby, ktoré pozdravím. Nie vždy je však z môjho výberu úplne šťastná. Pochopiteľne. 

Väčšinou nemám problém pustiť sa s kýmkoľvek do reči, ostýcham sa len občas a aj to rýchlo prekonám. Skôr mi robí problém zabaviť sa sám. Keď sa vrátime zo škôlky a mama potrebuje nachystať obed, prv než opäť pôjdeme von, dožadujem sa jej pozornosti, neodbytne sa pýtam na ruky a mrnčím, lebo mama má ruky len dve a obed sa bez nich sám nenavarí.

Ja to však akosi nechápem. Ak to nezaberá, nasadím zbrane tvrdšieho kalibru. Otváram dvierka na mrazničke, zapínam umývačku riadku, vyťahujem hrnce zo skriniek, hádžem kockami cez pol obývačky, demolujem, rozhadzujem. Mama nestíha po mne upratovať spúšť a zabraňovať hroziacim škodám, spomínané dve ruky jej sotva stačia a obed neraz dovarí len akýmsi zázrakom. 

Adamko dm

Päť minút ticha

Áno, aj ja mám občas chvíľky, keď potrebujem byť sám so sebou, väčšinou je to práve vonku. Stačí mi lopatka, kaluž blata, štrk. Ruka ponorená po lakeť v hline a najväčšia spokojnosť. Alebo také pavúky, osy, mravce – fascinujúce tvory, ktoré ma baví pozorovať.

Minule som na záhrade asi pätnásť minút štuchal paličkou do priesvitnej plastovej škatule s lopatkami, vedierkami či formičkami na pieskovisko. Mama celá šťastná, že je chvíľu pokoj a môže si vypiť kávu ešte relatívne teplú. Potom jej to nedalo, lebo už vie, že keď som priveľmi ticho a nehýbem sa, neveští to nič dobré.

Lepšie sa prizrela, čo ma to tam tak zaujíma a ajhľa, zistila, že synáčik paličkou štuchá do osy, ktorá lezie po stene škatule. Krvi by sa v nej v tej chvíli nedorezal. 

Adamko má 16 mesiacov: Ja sám!
Prečítajte si tiež:

Adamko má 16 mesiacov: Ja sám!

Dobrodružstvo a adrenalín milujem

Moja mama ho, voľky-nevoľky, prežíva so mnou. A mňa baví vidieť jej na tvári ten výraz zdesenia, keď voľačo vyparatím. Náramná zábava! Práve preto jej napríklad na prechádzke v lese utekám a poď ho rovno pod krík. No a čo, že sa musím predrať cez konáre a vysokú žihľavu. Je to taká sranda, keď sa snaží za mnou prekliesniť a volá ma, aby som okamžite vyliezol.

Alebo sa jej skryjem v záhrade za strom, natlačím sa až k múru tak, aby na mňa nedočiahla a vytešene čakám, čo sa bude diať. Nuž veru, už mám poriadne za ušami a čím väčšia lotrovina, tým viac som za. 

Na svoju obranu však musím povedať, že väčšinou – ak práve nepotrebujem pútať pozornosť alebo nie som hyperaktívny kvôli únave – som vcelku rozumný a dám si povedať. A vysvetliť. A veľa sa už aj pýtam. Mamu niekedy moje otázky zaskočia. Niektoré z nich sú totiž nielen (v tomto znení): „Čo je to?” Alebo „Kde je tato?” Či: „Toto je čo, prosím ťa?” Ale už aj napríklad: „Ako sa to robí?” alebo „A prečo?”

Neraz mamu pristihnem pri tom, ako sa na mňa zamyslene díva. Asi premýšľa, KTO sa skrýva za tými predčasne dospelými otázkami, za tou vážnou tváričkou, ktorú podchvíľou zvlní šibalský úsmev, za tým múdrym pohľadom hlbokých tmavých očiek. Ale aj za všetkými tými lotrovinami a záchvatmi hnevu, keď veci nejdú tak, ako chcem.

Adamko dm

Kým budem, keď vyrastiem? Aký potenciál sa už teraz vo mne skrýva? 

A aký sa skrýva v každom jednom dieťati? Moja mamina sa tak nedíva náhodou. Nedávno totiž natrafila na jednu veľmi zaujímavú myšlienku. Jej autorom je Janusz Korczak, uznávaný poľský pediater, psychológ a pedagóg, ktorý zasvätil svoj život deťom: „Nezabúdajte, že tie najdôležitejšie stretnutia sú stretnutia s deťmi. Venujte im viac pozornosti, pretože nikdy neviete, koho v tej detskej tvári skutočne stretávate…”

Adamko má 17 mesiacov
Prečítajte si tiež:

Adamko má 17 mesiacov

Toto sa vám z dm drogerie markt môže zísť: 

 • alverde detský balzam na opaľovanie s OF 50, 150 ml
  Vodoodolný balzam na opaľovanie s ochranným faktorom na minerálnej báze poskytuje okamžitú ochranu pred slnkom. Špeciálne zloženie s vyváženými UVA a UVB filtrami a vitamínom E spoľahlivo chráni citlivú detskú pokožku pred spálením. Prírodné zloženie obohatené o rastlinný glycerín, slnečnicový, olivový a jojobový olej a extrakt z plesnivca sa postará o potrebné ošetrenie a hydratáciu detskej pokožky.
 • babylove Bio detské müsli, 200 g 
  Chrumkavé kakaovo-banánové müsli sú ideálnou voľbou na lahodné raňajky pre deti od 1 roka. Vďaka receptúre bez prídavku cukru a s banánmi v jemných Bio celozrnných vločkách zaistia skvelý štart do nového dňa.
 • babylove detská športová fľaša, 1 ks
  Pre malých športovcov je doplnenie pitného režimu samozrejmosťou! Fľaša je nepriepustná, pevná a nerozbitná. Je vyrobená zo starostlivo vybraných a kontrolovaných materiálov, bez obsahu PVC a BPA. Pomocou mäkkého push-pull uzáveru sa fľaša ľahko otvára a zatvára. Vďaka praktickému klipu je možné upevniť ju na tašku alebo oblečenie.
 • babylove tyčinka na opaľovanie s OF 50+, 20 g
  Vodoodolná tyčinka na opaľovanie s obsahom UVA a UVB filtrov a bez parfumov je určená pre citlivú detskú pokožku. Je ideálna na cielené nanášanie na citlivé oblasti ako nos, uši, brada alebo líca.
 • dmBio kapsička hruška, jahoda v jablkách, 100 g
  Ovocné pyré obsahuje 100 % ovocie v Bio kvalite. Má vynikajúcu chuť a je zložené z kvalitných ingrediencií pochádzajúcich z biodynamického poľnohospodárstva. Praktické balenie je vhodné na cesty či výlety.
 • babylove ovocná tyčinka, 25 g
  Ovocná tyčinka s príchuťou banánu, jablka a višne je vynikajúca desiata nielen pre deti od jedného roka. Obsahuje starostlivo vybrané a vysoko kvalitné prísady z ekologického poľnohospodárstva, vďaka čomu si zachováva skutočne lahodnú chuť.

Adamko dm

Kúpite exkluzívne v predajniach dm a v dm e-shope.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: