Rok s deťmi: Hráme sa s gaštanmi

Redakcia | 12. október 2022
hráme sa s gaštanmi

Jeseň je pre dospelých možno trošku nepríjemným ročným obdobím. Daždivé počasie, pochmúrne dni... Deti si ju však vedia vychutnať dokonale!

Na nohy gumáky a šup do mláky! Naštartovať šarkany a lietať po lúke. Hrať sa potajomky s blatom na dvore a zbierať farebné listy. No a samozrejme hlavný hrdina detských jesenných radovánok je gaštan. 

Rok s deťmi: Uprataná izbička
Prečítajte si tiež:

Rok s deťmi: Uprataná izbička

Gaštanová jeseň 

Koľko ich už doma máte? Nikdy nie sú dosť veľké a hlboké vrecká na ceste zo škôlky či zo školy, však? Len pozor, milí rodičia. Prehľadajte radšej dôkladne skrinky a zákutia v detskej izbe, lebo zabudnutý vlhký gaštan narobí veľa starostí, ak ho neobjavíte včas. Gaštany schované v šuplíku môžu začať plesnivieť a starosti sú na svete. 

Výprava za gaštanmi

Skvelý program pre deti – obuť si nepremokavé topánky, pribaliť teplý nápoj do termosky a niečo na zahryznutie a s vedierkom zbierať jesenných krásavcov.  Môžete zbierať všetko, čo nájdete, ale ak máte šťastie na gaštanovú alej, stanovte si pravidlá, ktoré deťom sťažia hľadanie. 

Napríklad: Musia nájsť gaštanovú rodinku, väčšie aj menšie gaštany, ktoré budú predstavovať vašich členov rodiny. Alebo kto nájde gaštan zabalený ešte v pichľavom župane. Prípadne úplne malilinké gaštany... Fantázii sa medze nekladú. 

Rok s deťmi: Hráme sa vonku
Prečítajte si tiež:

Rok s deťmi: Hráme sa vonku

Čo s gaštanmi doma

Tradičnou zábavkou he tvorenie gaštanových zvieratiek alebo iných postavičiek. Potrebujete kuchynské špáradlá, môžete využiť aj nálepky, trblietky, gélové perá, čokoľvek sa vám zíde na zdobenie a tvorbu pekných postavičiek. Ale máme aj ďalšie tipy, čo s nimi:

 • Učíme sa s gaštanmi - z gaštanov môžete vyskladať aj obrázky podľa predlohy a pracovať s jemnou motorikou, naučiť sa niečo nové. Napíšte si na veľký papier písmenká alebo čísla a vyložte do ich tvaru gaštany.
 • Gaštanový skener - dieťa musí nájsť predmet, ktorý mu poviete ( môže to byť stôl, stolička, alebo to sťažíte aj určením farby - nájdi niečo červené, žlté a pod., či materiálu - nájdi gaštanom niečo drevené, plastové... ) a ak ho nájde, musí sa toho predmetu dotknúť gaštanom.
 • Hudobný nástroj - zahráme si na gaštanoch. Dieťa dostane dva gaštany a vyklopkáva pomocou nich nejaký rytmus. Vy sa snažíte tento rytmus presne napodobniť a potom sa vymeníte.
 • Hod gaštanom - nachystajte si košík, alebo škatuľu, do ktorej budú z určitej vzdialenosti deti hádzať gaštany. Môžete skúsiť aj hádzanie na terč, ktorý si ľahko vyrobíte doma. 

Nebojte sa chladnejších dní a užite si s deťmi peknú jeseň. Aj keď sa nám zdá, čo už len môže byť zaujímavé na zbieraní gaštanov každý rok, deti sa na túto udalosť veľmi tešia. Doprajte im trochu jesennej radosti s gaštanovými hrami. 

Toto sa vám z dm drogerie markt môže zísť:  

dm drogerie markt 

 • babylove termo obal na fľašu, 1 ks
  Obal zabezpečuje komfortný prenos detských fľašiek a vnútorná izolačná vrstva udržuje obsah dlhšie teplý alebo studený. Praktické uško na suchý zips môžete pripevniť ku kočíku, na tašku či kabelku. Je ideálny na doma aj na cesty.
 • babylove desiatový box, 3 ks
  Veselý, farebný detský dizajn je štýlový a zároveň praktický. 3-dielny desiatový box je ideálny do školy, na výlety a cesty, či len tak do mesta alebo na doma. Zmestia sa doň všetky pochúťky, desiata i olovrant, ovocie i menší obed. 
 • babylove detské lyžičky, 3 ks
  Detské lyžičky s tepelným senzorom sú skvelým pomocníkom pri podávaní detského jedla. Lyžičky s tepelným senzorom menia farbu, keď je jedlo príliš horúce. Sú vhodné na podávanie rôznych pokrmov a vďaka extra dlhej rúčke ľahko dosiahnete aj na dno hlbokých pohárov. Sú vyrobené zo starostlivo kontrolovaných materiálov - hodnotného a stabilného plastu, bez obsahu ftalátov. 
 • babylove pláštenka na športový kočík, 1 ks
  Ochranná pláštenka proti dažďu je vhodná pre športové a buggy kočíky a spoľahlivo ochráni dieťa pred dažďom, vetrom i snehom. Vďaka praktickému elastickému lemovaniu sa ľahko navlieka a perfektne drží na každom kočíku. Bočné okienka na odvetrávanie zabezpečia optimálne prúdenie čerstvého vzduchu. 
 • dmBio príkrm, 125 g
  Je ideálny pre deti od ukončeného 4. mesiaca. Skladá sa z najkvalitnejšieho organického mäsa, ktoré je jemne spracované a očistené. Do príkrmu boli okrem toho pridané len najstarostlivejšie vybrané ingrediencie z ekologického poľnohospodárstva. 
 • babylove tyčinka, 25 g
  Chutná bio tyčinka s ovsenými vločkami je ideálnou pochúťkou pre vaše deti od 1. roka. Vďaka starostlivo vybraným surovinám v bio kvalite z ekologického poľnohospodárstva chutí naozaj lahodne. Tyčinka s príchuťou jablko a banán je bez prídavku cukru a je vhodná ako malá maškrta medzi jedlami alebo na cestu.

  Kúpite exkluzívne v predajniach dm alebo na mojadm.sk.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: