PEC diagnóza

PEC diagnóza
26.2.2015 v kategórii Bábätko, autor redakcia MAMA a ja, foto: istockphoto.com

Z vašich listov... Tentoraz reakcia na príbeh o diagnóze PEC, uverejnený v 1/2015 MAMA a ja.

Dobrý deň,

volám sa Tatiana, som z Brezna. Som novopečená mamička 6-týždňového chlapčeka,ktorý sa nám narodil s diagnózou PEC. Aj my sme boli veľmi prekvapení,kedže synček je náš prvý, ale dá sa to zvládnuť... Jja len chcem reagovať na to že, v článku (MAMA a ja, január 2015) Daniela píše, že na Slovensku nie je špecialista, ktorý by vedel ''vyliečiť'' túto diagnózu...

Priateľ tiež čítal na internete o Dr. Radlerovi, ale ja som sa stretla s odporúčaním na lekára práve tu na Slovensku, s výbornými liečebnými výsledkami tejto diagnoózy, konkrétne v DFN B., Bystrici a ide o detského ortopéda Dr. Janeka ,ktorý je presne tak isto atestovaný a pracuje presne tou istou Ponsetiho metódou, ako pracuje Dr. Radler, a vidím že nášmu chlapčekovi sa rapídne polepšili nôžky. Máme absolvované 3x sadrovanie, posledne operáciu Achillových šliach so zasadrovaním, potom ešte s jednými sadrami počkáme na špeciálne topánočky (tzv.dlahy), ktoré nám vyrobia v Nemecku.

Liečba je síce zdĺhavá, a ako som čítala v Danielinom príspevku, aj ,nákladná, ale pre nás nie,pretože všetko je plne hradené poistovňou. Takže chcem apelovať na názory niektorých mamičiek/rodičov na internete a celkovo v médiách, že nie je nutné vždy utekať hľadať pomoc za hranice. Aj my máme na Slovensku dobrých a kvalitných špecialistov a lekárov, len treba hľadať a povypytovať sa v okolí.

Nedokážem si predstaviť, že by som nášho synčeka vystavila takej dlhej ceste a platila také peniaze za to,keď to isté možeme dostať tu u nás v rámci zdravotnej starostlivosti. Aj keď o peniaze v našom prípade ani nešlo, keby to bolo na priateľovi, už sme dávno u Radlera, ale ja som nástojila na tom, aby sme skúsili slovenského špecialistu, na ktorého som mala len samé dobré referencie (ako ortopéda tak aj špecialistu na liečbu PEC).

Cestu k lekárovi pri takejto diagnóze treba absolvovať nie párkrát, ale niekoľkokrát, lebo, ako som spomenula, liečba je to zdĺhavá. Možno pre Bratislavský kraj je bližšie Rakúsko, ale nie pre nás. A do Bystrice si myslím, že nie je odnikiaľ ďaleko, kedže je v strede Slovenska. Takže, ak má niekto alebo bude mať skúsenosť s diagnózou PEC, ja odporúčam Dr. Janeka z DFN Banská Bystrica a liečba určite nebude táká nákladná, ako opisuje Daniela.

S pozdravom Tatiana z Brezna