Nie ste horšia matka, ak je vaše bábätko plačlivejšie

Michaela Klamová | 25. apríl 2023
Nie ste horšia matka, každé bábätko je iné

Každé dieťa je iné a jedinečné a každý rodič sa musí naučiť správne reagovať na potreby toho svojho.

Predstavte si bábätko A:
plače iba občas a krátko. Je v celku nenáročné, rado sleduje okolie a dokáže sa na dlhšiu dobu samo zabaviť. Dobre spáva a je jedno, či je to doma v postieľke alebo v kočíku na hlučnej ceste. 

Bábätko B:
je často podráždené a plače bez zjavného dôvodu. Má nepravidelný a ľahký spánok, ktorý preruší aj hlučnejší motýľ. Vyžaduje si neustálu pozornosť a vyzerá, ako by bolo konštantne v pohybe a nevydržalo ani chvíľu pokojne ležať.

Každé bábätko je iné

Obe tieto bábätká sú úplne zdravé a normálne. To, čo ich odlišuje, je ich osobnosť, ktorá sa prejavuje vo všetkom, čo robia.

Ak ste obdarovaní temperamentnejším bábätkom, ktoré vás momentálne stojí viac času a energie, nezúfajte a prijmite ho také, aké je. Nenechajte sa okolím presvedčiť, že spáva zle, kvôli vášmu nesprávnemu prístupu, alebo že ho treba vyliečiť „vyplakaním sa“. Každé dieťa je iné a jedinečné a každý rodič sa musí naučiť správne reagovať na potreby toho svojho. Niekedy to ide ľahšie a niekedy vám v krátkom čase pribudne pár vrások a šedivých vlasov. Ľúbiť ho budete stále rovnako.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: