5 PRAVIDIEL, AKO SI POČÍNAŤ pri plačúcom dieťati

5 PRAVIDIEL, AKO SI POČÍNAŤ pri plačúcom dieťati
13.11.2016 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

  • Snažte sa odhaliť dôvod plaču bábätka v pokoji, inak sa situácia zmení na začarovaný kruh, kedy rodičia prenášajú nervozitu na dieťa a opačne.
  • Nie ste ani neschopní, ani vinní za plač dieťatka! Plače, lebo vám niečo oznamuje.
  • Nezabudnite! Nahnevaný a nepokojný rodič nezistí dôvod plaču a nemôže dať dieťaťu to, čo potrebuje.
  • Ak ste preťažení a podráždení, požiadajte niekoho z rodiny, kamarátku, aby vám na chvíľu na dieťa dohliadli, vy si nájdite inú činnosť.
  • Ak potrebujete celkom vypnúť, uložte dieťa bezpečne do postieľky a na pár minút si vo vedľajšej izbe pustite pokojnú hudbu, alebo si len poseďte a vydýchnite. 

Kedy a koľko deti plačú

Z viacerých pozorovaní a výskumov vychádza, že novorodenec počas prvého a druhého mesiaca bežne plače jednu, až tri hodiny denne. Dĺžka plaču sa líši podľa individuality dieťaťa. Asi štvrtina detí plače veľa, z toho polovica z nich veľmi často.

Niektoré deti preplačú cez deň päťšesť polhodín pred jedlom a pred spaním, iné plačú len na konci dňa. Sú aj také, čo si s obľubou zamieňajú deň a noc, plačú hlavne vtedy, kedy by rodičia chceli a potrebovali spať. Nočný plač novorodencov je spojený predovšetkým s hladom.

Nezáleží od rodičov, ale od dieťaťa, kedy prestane vyžadovať kŕmenie o druhej hodine rannej. Neskôr môže nočný plač súvisieť s prílišným teplom, smädom, plným noštekom, s náhlou bolesťou. Všetky príčiny stoja za pozornosť starostlivých rodičov.

Prečítajte si: Nespokojné bábätko

Častým javom, nie príjemným, je plač podvečerný. Mama by so po celodennej starostlivosti o bábätko rada oddýchla, otec príde z práce a nechápe, prečo doteraz usmievajúce sa dieťatko spustí nepochopiteľný nárek. Rodičia sa mu prihovárajú, ponúknu mu fľašu, prebalia ho, pohojdajú a nedarí sa im plač utíšiť. O čo teda ide?

O potrebu vybiť prebytočnú energiu? O reakciu na napätie okolia alebo na maminu únavu? Pravdepodobne o všetko dokopy. Všetky „normálne“ malé deti jednoducho plačú a existuje viacero praxou overených spôsobov, ako je možné ich utíšiť.

Prečítajte si a pozrite aj videoukážku: Existuje len 5 druhov plaču - ako sa ich naučiť rozoznávať