8. týždeň tehotenstva

8. týždeň tehotenstva
8.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 8 týždňov od poslednej menštruácie, 6 týždňov od počatia.

Vývoj embrya

Rast embrya v tomto štádiu je extrémne rýchly. Embryo meria okolo 2 cm. Pracujú už vnútorné orgány ako pečeň, pľúca, obličky, črevo, vnútorné pohlavné orgány, aj keď ešte nemajú definitívny tvar a štruktúru. Črevá aj keď už sú vytvorené, nachádzajú sa pre nedostatok miesta v pupočnej šnúre. Srdce už pracuje s krvou, pravidelným rytmom.

Nervový systém je už veľmi dobre vyvinutý. Končatiny sú už zreteľné, postupujú vo vývoji, začínajú sa tvoriť rebrá, ktoré sú v tomto období jemné ako vlas. Vyvíja sa oko, aj keď viečka sú zrastené, ale tvorí sa už očný pigment.

Telesné zmeny u ženy

Maternica je veľká ako veľké jablko, bruško je taktiež zväčšené. Vzhľadom na zväčšujúcu sa maternicu je nutkanie na močenie častejšie. Rovnako vzhľadom na ťah maternice na závesný aparát môže žena pociťovať bolesti v podbrušku, môže byť bolesť v krížovej oblasti, ktorá vystreľuje do nôh. 

Žena je precitlivená na niektoré pachy a chute, pokračuje ranná nevoľnosť a únava. Ak je bolesť v podbrušku výrazná, jej intenzita sa zväčšuje je potrebné vyšetrenie u gynekológa. Môže to byť jedným z príznakov hroziaceho potratu.

Ešte stále je čas na prvé gynekologické vyšetrenie. To by malo byť absolvované v 8.-12. týždni tehotenstva, pokiaľ je žena zdravá, nemala v minulosti potrat, nemá genetickú záťaž.

Na čo je potrebné dať pozor

Ak sa objavia výrazné bolesti v podbrušku, krvácanie, silné bolestí hlavy, poruchy videnia, bolesť brucha, zvracanie je potrebné navštíviť gynekológa. Krémový výtok z pošvy je normálny jav, ale ak je spojený so svrbením pálením, je potrebné gynekologické vyšetrenie.