19. týždeň tehotenstva

19. týždeň tehotenstva
20.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 19. týždeň od poslednej menštruácie a 17. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod meria 23cm a váži 285g
Rast do dĺžky sa spomaľuje, začína pomaličky priberať. V ďasnách sú vytvorené zárodky mliečnch zúbov a tvoria sa zárodky trvalého chrupu. Plod má rozdelené obdobie na fázu bdenia a spánku, dokonca má aj obľúbenú spánkovú polohu. Vyvíja sa mozog aj sluch, plod reaguje pohybom na silné akustické podnety. Vďaka vyzrievaniu mozgu a nervovosvalových štruktúr dokáže cielene pohybovať svalstvom. Plod moči a prehltá plodovú vodu, začína sa tvoriť smolka- obsah čreva, ktorý sa uvoľnňuje až po pôrode. Ak sa za uričtých pre plod nepriaznivých stresových situácií dostáva do plodovej vody, farbí ju do zelena.

Telesné zmeny u ženy

Maternica už siaha po pupok. Na bokoch, brušku, zadku a stehnách sa začína ukladať tuk. Pri rýchlom pribratí sa môžu objaviť strie.
Môžete pociťovať bolesti v podbrušku. Môže to byť z ťahu maternice, ktorá je už pomerne veľká, na okolité štruktúry. Ak sa bolesť stupňuje je potrebné konzultovať gynekológa.

V tomto období môžete pociťovať únavu, preto je potrebné neprepínať sily, viac oddychovať.  Častejšie sa vyskytuje slabosť, závraty, ktoré môžu byť spojené s rýchlym vstávaním. Najčastejšie je to v dôsledku nízkeho tlaku, preto je potrebná opatrnosť pri zmene polohy, nevstávať veľmi rýchlo a zároveň je dôležité dbať na pitný režim.

Môže sa vyskytnúť krvácanie z ďasien. Nie je to  príznak poruchy zrážanlivosti krvi, skôr zvýšeného prekrvenia a nedostatku vitamínov. Vhodná je úprava stravy, viac vitamínov, dôslednejšie čistenie zubov. Nevyhnutná je extra mäkké kefka.  Sledujte pohyby, každú chvíľu ich môžete začať cítiť.

Vyšetrenie

Žiadne špeciálne vyšetrenie sa v tomto období v poradni nerobia.

Životospráva tehotnej ženy

Dôležitá je pestrá strava. Pri kŕčoch v lýtkach je  možné skúsiť magnézium a vitamíny zo skupiny B. Nevzdávajte sa telesnej aktivity. Je potrebné pestovať hlavne turistiku, chodiť veľa, v každom počasí, vhodne oblečená.