Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Strava ,mliecne vyrobky u 20mesacnej dcerky

    , Autor: Mirka 1987

    Dobry den pani doktorka,
    chcela by som vas poprosit o radu co sa tyka mlievnych vyrobkov v ratane UM .
    Kolko by mala prijat dcerka ( ma 20 mesiacov) v ratane mliecnych vyrobkov ? Rrano po prebudeni jej zarobim 150ml a pred spanim 150ml , na veceru ma bud 120ml selskeho jogurtu alebo sunar mliecnu kasicku 150ml ( neni to uz vela ? Nestaci 100ml) za hodinu cca dostava mliecko a ide spinkat . Niekedy ma na obed trosku luciny v jedle .
    Takto to vyzera
    7.30 150ml UM
    9.00 pecivko ramou zeleninka a ovocie , biekedy dzemik kvalitny ( skusila som dat aj cottage na pecivko len mi to pride uz vela mliecneho)
    12.00-12.30 obed vacsinou maso , raz za tyzden vajicko ,
    sosovica ,cicer , zeleninka uvarena a lrilohy ryza ,zemiaky,cestoviny ,polievky ma tiez rada
    15.00 - 16.00( ked po obede vstane je spachtos

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Po roku má dieťa dostať 300 ml mlieka denne / ja tolerujem aj 500ml/ ale je v tom samozrejme aj mliečna kaša, mliečne výrobky a mlieko v strave varenej. Takže vaše obavy či nemá veľa mlieka sú na mieste. Treba to regulovať . Jedálníček má dobrý, ráno mliečko / do troch rokov odporúčam formulu/ dopoludnia ovocie, na obed môžu už aj bežne navarenú stravu pre rodinu, hlavne polievku ešte v tomto veku / mäsa má konzumovať cca 200-250 gramov na týždeň/. Večer kašu a pred spaním niekedy ešte chcú mliečko, treba jej dopriať ale ustriehnuť to množstvo. Na olovrant niekedy tiež mlieko, jogurt, bábovku.