Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Strava 8 a pol mesačného synčeka

    , Autor: 1Zuzana1

    Dobrý deň p. Doktorka. Mám 8 a pol mesačnéo synčeka je kojený a s príkrmami sme začali po piatom mesiaci. Takto papá: ráno keď vstaneme má detskú vyživu 100g + dávala som mu k tomu aj rožtek alebo chlebík s maslom, ale dočítala som sa, že by ešte nemal kôli soli. Po prvom spánku už má obed: 30g maska + zelenina 100g (mrkva, brokolica, cuketa, tekvica, petržlen) + ryža, cestoviny alebo zemiak. Po obede mu ešte dám jablko. Po druhom spánku má biely jogurt (dávam mu značky activia) a občas banán. O piatej mu dávam mliečnu kašu 100ml + 50ml trojzrnej zmiešam ich spolu. Mám už po menej mlieka, dojčenie je už skôr len o upokojení ako o nasýtení sa. Kedže sa budí v noci každú hodinu aj menej zakaždým ho dám na prsník ale terz už pije velmi málinko alebo vôbec. Naša pediatrička povedala, že nemusí mať mlieko ak spapá biely jogurt. Myslím si že celkom dobre priberá už má 8,2 kg ale velmi nerastie. Už 4 mesiace má 68cm, môže to byť stravou?Jeho jedálniček mi príde dosť rovnaký každý deň. Neviem čo mám zmeniť? Koľko jogurtu by mal zjesť, mám mu ho dávať 2krát denne? Aký máte názor na divinu: teliatko jelienča, ak ho máte z overeného zdroja a boli z neho aj odovzdané vzorky? Žĺtko mu nedávam lebo veľmi vracal a tiež aj zo špenátu. Ďakujem za odpoveď, Zuzana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Správne robíte: z čoho vracia, čo mu nesedí to mu nedávajte, vajce teda najskôr po roku.
    Ráno po zobudení by som mu ponúkla mlieko, buď kojenie alebo umelé. Ovocie dopoludnia, na obed mäsovozeninový príkrm / divina je veľmi zdravá ale naozaj musí byť z overeného zdroja, obsahuje veľa železa a nemala by byť z východného Slovenska z okolia Strážskeho 80km/. Odpoludnia jogurt / nedávam aktiviu, myslím, že obsahuje veľa škrobu, čerstvý jogurt s probiotickou flórou, biely./ Večer mliečnu kašu, obilninovú, keď dobre kaká aj ryžovú alebo trojzrnnú alebo ovsenú / vyhýbajte sa špaldovej, pohánkovej, prosovej - nie sú pre deti vhodné, so zdravou výživou to nemá nič spoločné, sú to doplnkové potraviny alebo potraviny určené pre ľudí s diétou, napr. pri celiakii/. Večer pred spaním mliečko - znova umelé alebo kojenie.