Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Odmietanie jedla (8.5M)

    , Autor: Nikol7

    Dobrý deň,
    Chcela by som sa opýtať ako postupovať v tomto prípade.
    Moja mala 8,5 mesacna uz mesiac odmieta papať obed (masovozeleninove prikrmy, polievky).
    Na desiatu ma rozmixovane ovocie alebo jogurt, na večeru ma uz mliečne kase (ovsene, trojzrnne, obcas ryžová) s týmto problém nie je. To pekne popapa. Iba ta zelenina a maso na obed odmieta. 2-4 lyžičky do nej dám a potom uz viac nič.
    Vcera som jej do večernej ovsenej kase primiesala špenát, tak to je zjedla. Môžem teda obcas večer pridávať do kase zeleninu? Aj mäso?
    A papa len rozmixovane jedlo, popucene vidličkou ani náhodou, vypluva alebo sa tym dusi. Ma dva zuby, nemala by uz vedieť papať trochu aj iba potlačené jedlo?
    A ešte mi napadla posledná otázka, 3 týždne ma stále tvrdú stolicu, ovocia ma dosť si myslím, vodu vypije denne tak 150-180 ml. Čím to môže byť?

    Ďakujem pekne za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dajte je probiotika vhodné pre jej vek.
    Dieťa si samé určí akú konzistenciu jedla je ochotné konzumovať - mixované alebo popučené.
    Mäso zeleninu môžete dať v ktoromkoľvek čase dňa. Možno ste jej dali niečo kyslé, potom nechcú lyžičku ani vidieť, deti nemajú radi kyslú chuť!
    Keď spapá len pár lyžičiek akceptujte to, ono sa to zase napraví. Hlavne neskĺznite k tomu, aby ste púšťali televíziu, ipad, mobil len aby sa najedla! Do roka nesolíme. Vodu prevarenú ochladenú ponúkajte ale nenúťte vypiť cca 200 ml denne.