Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,486 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • Umelé mlieko a materské mlieko

  , Autor: Leni7

  Dobrý deň
  Ja by som sa chcela poradiť mám doma 5tt dcérku a snažím sa kojiť aj strašne by som chcela aby bola kojená kvôli výžive. Ale po mojom mlieku ku večeru nevydrží viac ako 3 hodinky a naša doktorka kázala aby jedla aspoň každé 3 hodinky. Tak sme nahodili systém že jej dám mlieko odsate z pŕš cez flašku a takto si aspoň kontrolujem kolko vypije lebo po kojení z pŕs je hladná a na ďalšie kojenie Jej dám potom Nutrilon. Takto jej vyjde 3/4x do dňa aby dostala umelé mlieko. Hlavne večer potrebujem aby ho mala lebo moje je jej večer malo a už po dvoch hodinách plače ako besná čo je taká hladná chudinka moja. Preto sa chcem opýtať či sa to takto môže že dám mlieko moje a potom Nutrilon a potom zase moje a takto sa snažíme striedať po 3 hodinách. A ak nie čo mame robiť ? Mám sa úplne odstaviť a dávať jej len umelé ? Lebo keby som aj chcela po celom dni večer nemám toľko mliečka a malá je potom hladná a nervózna že Jej nič nejde a ani si neodsajem dostatok keďže vypije 100ml.
  Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Robíte to úplne zle, najhoršie ako sa dá!!!! Iste vás to sklame ale je to tak. Dieťa treba spočiatku kojiť kedy si zapýta, žiadne tri hodiny!!!!!!!!!! Preto nemáte mlieko lebo nekojíte ako treba. Kojiť 8 až 20 krát denne je normálne. Jediný interval ktorý treba prvé týždne dodržať je, že dieťaťa necháte bez jedenia viac ako 4 hodiny a to ani v noci!
  Vôbec si mlieko neodsávajte, treba ho prikladať, nie je dôležité vedieť koľko vypilo ale či je napapné a spokojné a to, či má dosť mlieka poznáte podľa toho, či má dosť mokrých plienok, má ich byť 5 až 8 za 24 hodín.
  Takže: pri každom zaplakaní a hlásení sa o jedlo dieťatko prložte, kojte ho pri jednom kojení na striedačku z oboch prsníkov, môžete ich pri jednom kojení prestriedať aj dva-tri krát / mlieko sa totiž tvorí najviac keď kojíte, takže kým z jedného prsníka kojíte v druhom sa tvorí/ . Keď dieťatko aj napriek takémuto kojeniu ostáva hladné, potom podajte umelé mlieko a zapíšte si kedy a koľko vypilo. Aby ste rozbelli kojenie NIKDY!!!!!!!!!!!!!!!!!!nemôžete dať len mlieko z fľaše , lebo váš mozog / ktorý je podstatný pre tvorbu mlieka/ nemá signál, že má tvoriť hormón, ktorý spôsobuje tvorbu mlieka v prsnej žľaze. Takže keď dáte len umelé mlieko z fľaše / alebo aj vaše mleiko z fľaše/ mozog nemá signál, že má mlieko tvoriť, lebo si myslí, že viac mlieka nepotrebujete!!!!!!!!!!!!!!!!!Takže: kojiť kojiť kojiť, oddychovať a podať umelé mlieko len keď dieťatko po najedení nie je sýte. Je to spočiatku ťažké, chce to trpezlivosť a spoluprácu rodiny, lebo niekoľko dní okrem kojenia nebudete nič iné stíhať ale je to jediná cesta ako kojenie rozbehnúť.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: