Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Novorodenecký žltačka

    , Autor: stanka10

    Dobry deň, môžem sa opytat ohľadom hodnôt bilirubinu. Ja som rh negatív, dieťa je pozitív. V tretí deň pobytu v nemocnici sme mali hodnotu 204, v štvrtý deň, ktorý bol zároveň aj dnom prepustenia bola hodnota 247. Nie je to veľa? Malu mám skoro cely deň pod denným svetlom pri okne, je plne dojcena, plienky meníme každú chvilku. Stále ma žlté bielka, telíčko by som povedala, že je rovnaké. Budí sa na papanie každé 2-3hod. Je potrebné zavolať pediatrovi na kontrolny odber bilirubinu alebo je postačujúca návšteva až na najbližšej poradni? Ako môžem ešte dieťaťu pomôcť? Ďakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak je dieťatko donosené, žltačka ho ničím neohrozuje. Keď ho s uvedenoui hodnotou prepustili, je všetko v poriadku. Môžete ho kojiť aj častejšie, vždy, keď si zapýta ale v žiadnom prípade ho prvé tri týždne nenechajte bez kŕmenia viac ako 4 hodiny.
    Dávajte ho na denné svetlo, tak ako to správne robíte.
    Nebola ho lekárka doma po prepustení z pôrodnice pozrieť? Mala by vám zhodnotiť aj žltačku dieťatka. Prvú poradňu by ste mali mať do štvrtého týždňa veku dieťatka a vtedy lekár aj zhodnotí žltačku. Ak dieťa dobre pije, má mokré plienky, nie je dôvod na odoberanie bilirubínu. Kojené deti bývajú dlhšie žlté, niekedy aj do troch mesiacov. Je to v poriadku