Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • 15mesacna dcerka nechce jest

    , Autor: luciav1982

    Dobry den pani doktorka,
    Moja 15 mesacna dcerka prestala pred 2 tyzdnami papat.dovtedy jedla celkom dobre,doslova vyzadovala kazdy den vyvar s maskom slizikmu a zeleninou a vedela zjest aj 2 zufanky.jedla jej pripravujem iba domace.Nikdy mi vsak nechcela jest zemiaky ani pyre (to ma adi pi mne lebo ani ja to nemam rada) a nikdy nechcela vajicko ani pomazanky.
    Teraz vsak nechce skoro nic varene maximalne kolienka alebo spaghetti a to ked jej tam dam masko vyberie len cestovinu.
    Nas jedalnicek je takyto:
    7-8.00 - cerstvo urobena stava mrkva+jablko+niekedy spenatove listy ak mame na zahrade (niekedy chce ranajkovat mlieko)
    9.00 - termix alebo maslovy rozok
    11.00- 180ml mliecka a nasledne spanok 1,5 hod az 2,5 hod
    14-15.00- male mnozstvo cestoviny s maskom,sosovicou alebo pecienkou (povybera len cestovinu)obcas sa mi podari ju presvedcit na par lyziciek maska
    17.00 ovocna kasicka s cerealiami
    19.00 180ml mliecka a spanok celu noc
    Pred mesiacom sme boli na odber krvi a ma len mierne znizenwme zelezo tak berieme kvapky maltofer
    Je zdrava,cula,rozprava uz slovicka,hrava,nie je chuda je akurat.ma 12 zubkov a mozno jej zacinaju ist ocne alebo zadne stolicky ale dasienka nema opuchnute.
    Prosim poradite mi?uz som z toho v strese.aj jej urobim "svedsky" stol aby si vybrala a nechce.
    Dakujem
    Pekny den
    Luciq

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ste zlatá, to je dobrý nápad ten švédsky stôl, iste sa to deťom páči! Možno má vaša dcérka prechodné obdobie, kedy jej nechutí. Môže to súviseť aj s prerezávaním zúbkov. Určite ju do jedla nenúťte. Otázka je, či jej správne podávate maltofer a či sa nedostok železa už nezmenil na chudokrvnosť.Maltofer sa nesmi zapíjať čajom nemalo by sa asi dve hodiny pred podaní a po podaní konzumovať mlieko ani mliečne výrobky.
    Jedálníček je pekný, ale trochu by som to upravila, na raňaqjky by som dala rožtek s masom alebo termix, potom okolo deviatej ovocie a ak je už okolo obeda unavená, môže ísť spinkať po podaní liečka a ž po zobudení obed. Postupne však vydrží hore dlhšie, ovocie ju veľmi nezasýti, tak by som jej okolo pol dvanástej podala obed. Ale naozaj to závisí od jej nálady a únavy, unavené dieťa nebude dobre papať. Počkajte teraz najmenej týždeň, potom podľa stavu, či sa nechutenstvo zmení alebo nie, konzultujte lekára.