Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Problemove papkanie

    , Autor: janka22-2

    Dobry den. Moj syn sa narodil v 24tt,825g.teraz bude mat 6 mesiacov,korigovane 2 a vahu nieco vyse 3kg.problem je,ze mame problem s papkanim.mlieko si odsavam a davam mu cez flasu.on sam si vytiahne 30-50ml a potom ho uz musime dostopkat stlacanim cumla.niekedy pekne prehlta aj ked uz netaha a niekedy sa uz dostopkat neda a vsetko vypluva( takto sa nam uz aj par krat pogrcal).cele krmenie trva hodinu a niekedy hodinu a pol co je dost unavne a do dna tym padom papka len 5x.skusali sme ho aj budit,ale nevyplatilo sa,pretoze bud vypluval alebo sa neskor pogrcal.tak to teda nechavame na neho,budi sa na hlad kazde 3,4 hodiny.pred papkanim cvicime vojtovku,takze sa cas krmenia este posunie.jeho denna davka sa pohybuje medzi 300-430ml.na gastre sme boli,tam mal vsetko v poriadku.za posledny mesiac pribral 460g a do dlzky sa natiahol o 4cm.pediatricke sa zda taketo priberanie nedostacujuce,avsak neonatologicky nam povedali,ze je to uplne v poriadku u takychto extremne nezrelych babatiek.kedze niekedy spapa len 40ml a dalej sa uz nenecha dostopkat tak sme mu do mlieka zacali pridavat nutrilon,aby to mal kalorickejsie.keby som ho par krat nevidela ako sa vie pekne napapkat,tak by som si bola ista,ze nema saci reflex a preto mu to nejde.je normalne,aby mu stacilo 30ml mlieka a na dalsie krmenie sa prihlasi o 3,4 hodiny? Skusali sme uz vsetko mozne,aby mu to islo lepsie a aj rychlejsie, pretoze tym,ze niekedy papa aj hodinu a pol sa pripravuje o spanok a aj o dalsie davky mlieka.stolicu ma momentalne kazdy druhy den,pocet pocikanych plienok je ok.je spokojny,usmievavy,nebyva nervozny.z liekov uziva maltofer,vigantol,vitacalcin,celaskon,kys.listovu,erevit,pyridoxin a probiotika bio gaia. Dakujem vopred za nazor

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Podľa vašich informácií a množstva vypitého mlieka ako aj hmotnostného prírastku je všetko v poriadku. Samozrejme venujte sa tomu, aby ste dieťato prevažne kojila / čím bude starší a mocnejší, týmviac by mal piť z prsníka/. Ja by som Nutrilonom nedokrmovala, keď máte dosť mlieka, Mal by dostávať doplnok materského mlieka, ktorý sa podáva do 4500 gramov.