Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Nadmerny prijem potravy?

    , Autor: dalina

    Dobry den
    Chcem sa opytat na Vas nazor, mam 17mes. syna, pri porode mal hmotnost 4150g. Dnes ma hmotnost 14,5kg a vysku 80cm(vyska sa uz 2mesiace nezmenila) Je to v poriadku? Vsade pocuvam ze je obezny a mam s tym nieco robit, ale syn ma velky apetit do jedla. Nedavam mu sladkosti(velmi prilezitostne).Jedálnicek: biely jogurt, 250ml mlieka, tofu, zelenina, ovocie, ovsene vlocky atd. , pije cistu vodu, nesladeny caj. Ked mu nedam dostatocnu porciu jedla tak stale pyta jest, v podstate 3/4dna pyta jest. Dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Takýto stav treba posúdiť komplexne. Neviem napríklad ako dlho bol kojený, treba zistiť rastovú krivku, niekedy veľa dieťa nenarastie, ale je potrebné to sledovať. Jedálníček, ak je len taký ako píšete je veľmi chudobný na živiny. , dieťa nedostáva všetky živiny. Jednálníček má byť: ráno mlieko, dopoludnia ovocie, na obed ako základ polievka, mäsoszelninová, / mäso najmenej 5x týždenne, cca 50 gramov, tak aby za týždeň skonzumoval 250 gramov kvalitného mäsa, togu ho nenahradí/, odpoludnia mlieko alebo jogurt, na večeru kašu, alebo zvyšok od obeda, alebo iné vhodné jedlo / zelenina, obilniny, /.