Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Kupované príkrmy

    , Autor: waletta

    Dobrý deň pani doktorka.
    Mám 18 mesačnú dcéru. Doteraz mala takýto jedálniček: ráno trocha pečiva, višňovú pľundru alebo trocha rožteka a jogurt, naobed som jej varila masovozeleninovú polievku - hustú, poobede kupovanú ovocnú alebo mäsovú výživu alebo ovocie a na večeru obilninovú kašu. Lenže teraz mi úplne prestala jesť polievky. Keď poviem, že ideme papať polievku, tak sa uteká schovať, strháva podbradník a chce len kupovaný mäsovozeleninový príkrm z pohárika (od Hami - králik so zeleninonou alebo telacie maso so zeleninou). Keď vidí, že beriem pohárik a idem ohrievať, tak si sama dá podbradník a usadí sa, ale akonáhle vidí, že sa idem papať polievka, tak je cirkus. Chcem sa opýtať, či je poriadku ak jej budem dávať chvíľu len tie kupované príkrmy (aj to musia byť len nahladko pomixované, lebo kúsky nechce). Je mi to ľúto dávať jej len kupované príkrmy, keď môžem variť. Ďalšia vec je, že nechce nič nové ochutnať, keď niečo my doma jeme, príde a dáva nám to do pusy ale ona si nevezme nič, ak jej niečo dávam, uteká ako o dušu ....absolútne nič nechce ochutnať a nedávam jej ani vajíčka, ani žltka, lebo aj v polievke odmietala. Vlastne vôbec neje vajcia ani žltka a ani nejedla. Je to problém? Dcéru ešte dojčím, nakoľko odmieta aj iné mlieko, dokonca ani granko ani nič iné nechce, proste nič ....Tak ju dojčím poobede pred spaním, večer pred spaním a raz v noci ....Som už toho jedenia nášho zúfalá ...Ďakujem vopred za rady ....

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pokojne jej dávajte príkrmy alebo uvarte doma mäsovozelninový príkrm, zmixujte ho ako keď bola malá a dajte ho do pohárika od hami. Uvidíme................
    Vôbec nie je dôvod na zúfalstvo!!!Dokonca poznáme aj termín neofóbia - strach z nového jedla. Je vo veku medzi prvým a tretím rokom veľmi bežná. Nenúťte ju do žiadneho jedla, ktoré odmieta. Ak papá aj každý deň to isté, ale je to zmes ovocia, zeleniny, mäsa, mlieka,mliečnych výrobkov a obilnín, je všetko v poriadku. Dokonca ak nechce piť mloieko ani do toho ju nenúťte. Ak papá jogurt, mliečnu kašu / môžete skúsiť aj puding/, vajce vo vaječnej cestovine alebo bábovke, občas piškóty, tak je všetko v poriadku!