Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Nechutenstvo u 3ročného dieťata

    Dobrý deň, rada by som sa poradila. Synček bude mať za chvilu 3 roky(v septembri ide do školky). Už keď bol polročný začala som s príkrmami, no asi keď mal niečo cez 1rok kvoli zubkom nechcel nič jesť okrem dojčenia, tak som ho 1-2týždne len dojčila(lebo nič ine nechcel) no potom sa to s papanim uplne pokazilo, nechce odvtedy nič jedávať, a to už bude mať 3roky. Kojený bol 22mesiacov, a odvtedy papá len jogurty, krupicu, mlieko, suchý chlieb, špenátovú polievku a kur.vývar. Nič iné nechce jesť...skúšala som mu ponúkať keď sme mali niečo navarené, no ani ochutnať nechcel, dokonca keď raz ochutnal kúsok šunky naplo ho a vyvracal sa. Teraz vždy keď mu niečo ponúknem nové, pocíti asi odpor a napína ho. Nikdy som ho nenútila nasilu jesť, takže nechápem prečo má taký odpor k tuhému jedlu a prečo ho napína. Každy hovori že v školke ked bude vidiet ostatne deti sa to zmeni, no ja už neverim, lebo ma bratrancov skoro v rovnakom veku a ked oni jedávajú ani to s nim nepohne. Dokonca aj ked mu dám na chlebik nejaky syr, maslo ani ho len neochutná. Doteraz som tomu nevenovala velku pozornost, a nechala som ho jest to čo lubi(ale ponukala som aj nove jedla) ale teraz ked ma ist do školky trochu sa bojim či tam nebude hladovať. Má 2r 8m a váži 12kg, boli sme s nim aj na krvi kvoli chudokrvnosti, keďže nezje maso, ale vraj to mal len trošku hraničné, nič strašné. Viem že sa raz rozpapá, skor ma trapi to jeho nechutenstvo a napinanie na vracanie z tuhych jedal...a nechápem prečo, lebo suchy chlieb požuje. Už nám poradili aj detsku psychologičku, no neviem či by sa niečo u tak maleho dietata vyriešilo psychologom. Ďakujem za rady

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Deti medzi jedným a tretím rokom nepapajú veľa a neradi prijímajú nové druhy potravín. Taktiež niektoré deti v tomto veku ešte odmietajú tuhú stravu a stále chcú kašovitú. Preto odporúčam po roku stále ako základ obedného jedla podávať mäsozelninovú polievku, už aj prisolenú, bežnú akú jie celá rodina ale pre dieťa v nej 5 až 6x týždenne vyvariť mäso a pomixované ho do polievky pridať. Dieťa môže jesť každý deň to isté, ale musí to mať správne zloženie: mäso, ovocie, zeleniny, mlieko mliečne výrobky / ale nie prevaha/ a obilniny, strukoviny. Sladkosti len veľmi obmedzene, len akp súčasť nejakej porcie. Ak je dieťa zdravé, pravdepodobne mu jeho príjem potravín stačí. Robíte veľmi správne, že ho do jedla nenútite.