Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • 15mesiacov a nepribera

    , Autor: kajah

    Dobry vecer. Mam 15mesacneho synceka, ktory malo papa a malo pribera na vahe.Narodil sa predcasne v 36tt s vahou 2,4kg a 47cm. Dojcila som do 8.mesiaca. Pokial sme nezacali s prvymi prikrmami jeho vaha rastla dobre, ako 6mesacny vazil okolo 6,8kg. No po 6.mesiaci priberal coraz menej. Teraz ma 8,5kg a 80cm. S papanim sme mali vzdy trocha problemy, raz bolo lepsie, raz horsie.Odmieta este tuhu stravu, tak skoro vsetko musim mixovat. Momentalne jeho jedalnicek vyzera takto: rano troska chlebika, al 90ml mliec. kase. Obcas mi vypije aj 60ml mliecka. Desiata jogurt, al. ovocie. Na obed masovo-zeleninovy pokrm (nespapa viac nez 150g), olovrat vyziva al. ovocie. Na veceru zeleninovy pokrm al. kasa.(tiez max. 150g) Pred spanim vypil doteraz 200ml mlieka, no posledne dni len cez 100ml. V noci sa nebudi a prespi celu noc. Inak je vesely a nic mu nechyba, mam pocit, ze keby mu ja neponuknem jest, on si nepyta cely den. Vobec o jedenie nema zaujem. Ako mozem zvysit jeho chut do jedla, apetit? Problem je v tom, ze ako teraz, ked bol chory tak nic 3dni nezjedol a schudol hned 200g. Predtym vazil 8,7kg, teraz 8,5kg. Pediater ma ujistil, ze to prejde a on to potom dobehne, no mam obavy, ze nie. Dakujem za kazdu radu!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pediater má pravdu. Deti v o veku od jedného do tretieho roka neradi prijímajú novú stravu a nejedia veľa. Jedálníček má dobrý, stravu mixujte, keď to vyžaduje, postupne ho budete učiť jesť väčšie mäkké kúsky. Netrápte sa, deti niekdy takto papajú. Vzhľadom na to, že bol nedonosený, ak nemal dávno kontrolovaný krvný obraz, tak by som tak urobila. Takéto problémy môžu byť aj pri chudokrvnosti.