Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Neobvykly vztah k jedlu

    , Autor: suselina

    Dobry den, mame 2-rocnu dcerku, ktora je vyvojo uplne v poriadku a v priemere (pohybovo, recovo, komunikativne, co sa myslenia a hrania tyka...), no mame s nou jeden obrovsky problem a to je jedlo. ma k nemu velmi zvlastny vztah. neexistuje jedlo, ktore by jej nechutilo (pardon, olomoucke syrecky a surovu papriku nezje, inak zje uplne vsetko, slane, sladke, horke, kysle, vsetko jedno). problemom su mnozstva - kolko by taketo dieta malo zjest? vsade citam len minimalne odporucane davky, co vsak tie maximalne?! ona totizto este NIKDY (a myslim tym naozaj nikdy uz od prvych prikrmov) nenechala co len za jednu jedinu lyzicku jedla, zje uplne vsetko a ked je miska prazdna, casto spusti cirkus, plac, krik, ako keby tyzden nejedla a dalsi tyzden nemala dostat jest. ona uz ako 8-mesacne dieta bola schopna zjest odrazu cely banan!!! uvadzam pre orientaciu jej jedalnicek:
    7.00 ranajky pol krajca chleba s maslom a syrom / sunkou / cerstvym syrom, k tomu priloha cerstva zelenina, rajciny a pod., pripadne olivy, vynimocne chlebik s medom. k tomu 2 dcl mlieka (obcas kakao). niekedy ma pre zmenu na ranajky celozrnne muesli s ovocim (v mlieku).
    9.30 desiata - ovocie alebo biely jogurt so zivymi kulturami (obcas s popucenym bananom ci domacou marmeladou)
    12.30 obed - papa uz to, co my, pricom sa snazim obmedzovat sol a celkovo jeme dost zeleniny a snazim sa o pestrost a vyvazenost stravy. obedu zje cca. 2,5 dcl (nevazim ani nemeriam, no taky objem ma jej miska, do ktorej jej jedlo nakladam)
    16.00 olovrant - ovocie alebo jogurt
    19.00 vecera - krupicova kasa z 2,5 dcl mlieka (na veceru nic ine nechce).
    obcas ked sme v meste, jej kupim este nejake pecivko (snazim sa uprednostnovat celozrnne). ked mame upeceny kolac, tak jej dam na olovrant aj z neho. sladkosti celkovo obmedzujeme, no obcasnu vynimku jej takouto formou doprajem.
    myslim si, ze stravu ma vyvazenu a ziadne vitaminy jej nechybaju.
    no i tak, ked vidi jedlo, robi taky neuveritelny cirkus, ako keby jest nedostavala, ked pride navsteva a mame v obyvacke prichystane obcerstvenie, v okamihu strati zaujem o vsetko, nejde sa hrat s detmi, co mame na navsteve (ostatne deti trebars ochutnaju a idu sa hrat), ani sama, cely cas stoji pri stole a doslova si natlaca do ust vsetko, co je na stole, rad-radom, slane, sladke, kysle, horke... nezalezi, hlavne nech je toho vela... a to robi aj ked napr. pred 10 minutami jedla napriklad olovrant. nepoznam ziadne ine dieta, co by takto reagovalo na jedlo. v poslednom case pristupujeme k tomu, ze taniere s pohostenim davame na policky, kam nedociahne, ale vyzera to samozrejme dost cudne pred navstevami (nastastie ich az tak vela nemavame). ked ideme niekam na navstevu my, mam z toho stres, lebo cely cas ju zaujima len jedlo... pritom ked sme doma, kedze ja som ten typ, ze jeme 5x za den a veci typu oriesky, cipsy, pukance, kekse... u nas nemame na stole stale, tak sa najeme a zvysok casu je uplne normalne dieta, hra sa, vie sa zahrat i sama, no snazim sa jej venovat a celkovo je sikovna, stavia zo stavebnice krasne veci, pouziva uz pri hre dost i fantaziu, co sa tyka spanku, nemame ziadny problem, spi pravidelne, cez den 2 a v noci 10-11 hodin, zaspava uplne pokojne sama len so svojou oblubenou plysovou hrackou. co do povahy, je to pokojne dieta, plne radosti, ktore ma rado, ked sa s nim niekto jasi a robi somarinky, spolocnost deti ma rada. pohyb ma kazdy den i na cerstvom vzduchu, cca. 2 hodiny, v letne dni i 2x denne (chodime von za kazdeho pocasia). chora este nebola nikdy, az na nejake sopliky... pred pol rokom sa jej narodila sestricka, no v tom problem byt nemoze (ze by si tym jedlom napriklad vynucovala pozornost), pretoze toto robila uz davno predtym, nez som vobec druhykrat otehotnela. uz od prvych prikrmov, ked bola miska prazdna, plac a neskutocny krik... do pol roka bola vylucne kojena, od potom popri prikrmoch bola kojena este do roka. alergie, zda sa, nema ziadne, toleruje dobre zatial vsetky potraviny. a este som zabudla, uz pochopila, ze ked je miska prazdna, viac jej neprilozim (pretoze si myslim, ze mnozstva papa veku primerane - papa uz sama lyzickou, s vidlickou este potrebuje pomoc). a tak v poslednom case, ked ma povedzme posledny kusok chlebika, ci posledny zemiacik, tak si to zmoli v ruke a odhryza z neho uplne malilinkate kusocky, ako keby sa bala, ze to je na dlhu dobu jej posledne jedlo... pani doktorka, ja som z nej zufala... neviem, ci to je nieco, z coho vyrastie, alebo je to psychickeho povodu - i ked, ako hovorim, je vesela, na kazdeho, i cudzieho sa usmieva a robi vecne to jej sibalske "kuk", i cudzi ludia ju hodnotia ako stastne dieta, snazim sa jej venovat maximalne... manzel v ramci volneho casu sa jej venuje tiez. na sestricku vobec neziarli, prijala ju az neuveritelne krasne (myslim, ze i vdaka tomu, ze sa snazim, aby sa necitila odstrcena do uzadia, snazim sa napriklad travit cas niekedy iba so starsou), ked mala place, starsia jej nosi hracky alebo pred nou zacne poskakovat, tocit sa a smiat sa... az sa aj mensia od smiechu zachadza... no nebranim sa ist aj k psychologovi, ak myslite, ze problem je tohto charakteru. no skor si myslim, ze je to nieco fyzicke, len netusim co... myslite, ze za tym moze byt predsalen nedostatok nejakych zivin / vitaminov? alebo jej moze chybat nejaka latka, co dava mozgu na znamost pocit sytosti? o ake vysetrenia by som mala nasu lekarku poziadat? uz mi napadlo od cukrovky, cez nedostatok vitaminov snad vsetko, no nie som odbornik a netusim, z ktoreho konca zacat tento problem rozmotavat... prosim, poradte mi, lebo nedavno sme zacali s prikrmami i u mladsej a zda sa, ze pojde v slapajach svojej sestricky, tiez zje vsetko, co jej predlozim (ma 6 mesiacov a na desiatu v pohode zje pol hrusky a pol jablka. na obed 180 ml hustejsieho masovo-zeleninoveho prikrmu. popri prikrmoch je nadalej i kojena). bojim sa, aby neboli obezne a chcem to vyriesit skor, nez pojde starsia povedzme do skolky (planujeme cca. o 1,5 roka)... ona neznesie, ked spapa svoje a niekto iny este ma na tanieri... bojim sa tej skolky... to tam bude druhym detom brat jedlo z taniera? som zufala...

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Jedálníček je ukážkový až na dve výhrady. deti v tomto veku nemajú jesť údeniny, ani šunku ani detskú šunku a detské párky, pretože to obsahuje nevhodnú formu solil. Taktiež nemajú konzumovať celozrnné pečivo a chlieb. Ražný môžu ale nie celozrnné výrobky.
    Ak by mal dieťatku nejakú hormonálnu alebo metabolickú poruchu vyžadujúcu zvýšený prívod jedla, tak by nebolo spokojné keď jedlo nevidí a nehralo by sa. Dôležité je aj to, či pri takom apetíte ako udávate má aj zvýšenú hmotnosť, alebo je hmotnosť primeraná. Ak je po tejto stránke všetko v poriadku, je to podľa mňa skôr povahový rys alebo zvyk, zjesť všetko čo vidí. Porada u psychológa by bola pre vás obe prínosom, nemôžete byť zúfala z dieťatka, ktoré je inak ako uvádzate zlaté, pekne sa vyvíjajúce.