Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • neprospievanie, nervozita a caste nocne budenie

    , Autor: mambo

    Dobry den, pani doktorka,
    mame 9mesacne dievcatko. Porodna vaha 3650g, dlzka 51cm, ako mesacna vazila 4320g, 2m 5080g, 3m 5830g, 5m 6500g, 7m 7200g, 9m 7520g a vyska teraz 76cm. Znepokojuje ma jej prospievanie na vahe, caste nocne budenie, kratkodobe denne spanky – max 40minut, nervozita a nesustredenost. Nasa pediatricka vravi, ze vaha je v poriadku.. no ja mam mierne obavy. Stale ju “kojim”. - moje kojenie vsak trva ani nie 2 minuty, najradsej by som asi mala prietokomer na prsniku, aby som bola kludnejsia, ze si za tie 2 minuty vytiahne aspon 50ml. Avsak, toho sa obavam, ze tak nie je. Myslim, ze moje mlieko ma akurat tak este od smadu.
    Od ukonceneho 5.mesiaca sme pomalicky zacali s prikrmami. Stale totiz plakavala, tak sme si mysleli, ze je uz y mojho mlieka slabo zasytena. Dovtedy sa budievala 2x za noc a vzdy si riadne potiahla. K prikrmom- asi 2 mesiace to vyzeralo celkom dobre, spapala na obed skoro 2/3 z malej 125g sklenky, aj ovocie -najskor na pare, potom cerstve. Takze som sa celkom tesila, ze konecne nejaky uspech. Avsak, prave po zavedeni prikrmu som si vsimla, ze sa zacala budit v noci aj 5x a vzdy si potiahla z prsa., uz pomenej, ale potiahla. Skusala som davat aj vodicku v noci, ale to sa len prebrala uplne a plakala, az kym som jej nedala prsnik. Toto caste nocne budenie mame doteraz a ja uz som z toho vycerpana. Preto s nou teraz spavam uz na velkej posteli (dovtedy nemala vobec problem spat vo svojej postielke). Ked sa zobudi, dam jej prsnik, potiahne si, ale len chvilocku, potom sa odpoji, prevali na druhy bok a spi dalej. Niekedy sa vsak takto budi aj kazdu hodinu. Po 2 mesiacoch podavania obednajsieho prikrmu a ovocia sa vsak akoby zasekla a pomaly sa zacali mnozstva prikrmu zmensovat az sme sa prepracovali skor k odmietaniu. Len ked ju polozim do stolicky, zacne sa metat, rozhadzovat rukami. Pokial jej nedam nieco do ruk, tak ani s lyzickou sa k nej nedostanem, lebo mi ju vyhodi z ruky. Najskor sme sa snazili putat jej pozornost hrackou alebo korkou chleba, no uz ani to nezabera. Snazim sa jej varit kazdy den ine a skusam aj rozne konzistencie – niekedy vsak spapa pyre, inokedy aj vacsie kusky. No stale je to priam nadludsky vykon do nej dostat viac ako 5 lyziciek. Polievky neje vobec. Skusili sme aj metodu, ze ak nachce obed, najblizsie sa jej jedlo ponukne az po 2-3h. Cize potom sme ponukli ovocie – to ako kedy. Niekedy spapa. Potom jej ponuknem prsnik, cca okolo 17h. Lebo to uz sa bojim, ze od rana nekojenia by mi vyrazne klesla mliekotvorba. (Este dodam, ze asi od 2mesiaca po porode si neviem odsvackou vytiahnut z prsa viac nez 15ml, z oboch teda). Potiahne si za tie 2 minuty nieco a odstvornozkuje sa hrat dalej. Kvoli castemu nocnemu budeniu sme jej zacali davat vecer mliecnu kasu. Najskor papala pekne, ale nocnemu budeniu to vobec nepomohlo. Skor sa mi zdalo naopak. No a potom uz ani kase, max tych svojich 5 lyziciek. Skusili sme aj zarobit nemliecnu kasu s mojim pracne odsatym mliekom (za dva dni 50ml). Nepomohlo. Po vecernom kupeli jej teda este dam prsnik a davame ju spat. No neprejdu ani 2 hodiny spanku a je hore a zacina sa nocny kolotoc. Myslim, ze moje mlieko jej uz nepostacuje na kvalitne zasytenie. Cez den je strasne nervozna, nepokojna. Ked jej nieco nejde hned, tak sa rozplace. teraz to vyzera tak, ze do nej dostanem z kazdeho prikrmu ledva 5 lyziciek, co mne pripada velmi malo. Ponukame ju medzi prikrmami len cistou vodickou, ziadne piskoty, chrumky.. Za cely den, aj v tychto horucavach vypije asi deci- max dve aj vratane podavania po prikrme. Cize pomocenych plienok mam asi 2-3 za den a jedna na noc. Co mi tiez pripada malo. Som z toho zufala. Neviem, ako mam do nej dostat viac jedla a pitia. A urcite to poznate, ked je clovek nevyspaty , je nervozny a mna teda vie niekedy riadne vytocit, ked navarim super dobrotu a mala mi to odmietne dat do pusy. Nedokazem sa uz potom ani ovladat. Nasa pediatricka jej nervozitu vysvetluje rastucimi zubami – uz od 3m je vyrazne nepokojna. Doposial ma 2 dolne zuby. Viem, ze rast zubv je dlhodoby proces, no aj tak.. a este chcem zdoraznit, ze ako 9m vie vsade stvornozkovat, sama sa posadi aj postavi a drzi sa stolicky alebo sedacky. Este nechodi sama, aj ked aj to ju uz napadlo, pustit sa opory.
    Myslim, ze aj vdaka tej motorike tak malo pribera. O vsetko sa velmi zaujima, je zvedava a skumava. Len ako dosiahnut, aby bola koncentrovana aj na jedlo, pekne otvarala usta a zjedla aspon o 5 dalsich lyziciek viac. Kedze som vyrazne vycerpana a nervozna, skusali sme aj prejst na umele mlieko. Preds len, myslim, ze aj moja nervozita sa “prenasa” aj do mlieka. Doposial sa nam to nepodarilo, ziadne jej nechuti. Navyse, z flase tahat vie len v sede, ale tiez tak poprerusovane – nema suvisle pitie, ako niektore deti, ze ked im date flasu do ust, vypiju cely obsah bez vytiahnutia cumla. Z poharika zatial pit nevie, ani naustok – akoby to nevedela vytiahnut. Poprosim Vas o Vas nazor na nasu malu nepokojnu vrtulu a odporucenia, ako ju zvladnut. Nerada by som bola, aby mala z tohto ne-jedenia v buducnosti zdravotne problemy. Trochu si vycitam, ci sme predsa len, ked bola mensia a zacala tak velmi plakavat a nervacit, nemali hned skusit umele mlieko. Zubami-nechtami som sa drzala kojenia..mozno by to teraz vyzeralo inak.
    Este sme sa neodvazili ju vyhladovat, ako to niektori doktori odporucaju. Pokial sa nechyti na umele mlieko, tak sa len obavam, ze sa mi tymto hladovacim pokusom len o to viac znizi mliekotvorba a nocne budenie budeme mat este horsie. Este by som chcela dodat, ze ako 3tyzdnova mala uz sopliky, 5 tyzdnova vyrazky na tvari, ktore sa podarilo cca po 2 mesiacoch potierania s ung.leniens odstranit. Z jari mala znova riedke vodnate sopliky, ktore trvali 3 tyzdne (dufam,ze to nebude alergickeho podkladu- to bol prave tiez jeden z dovodov, preco som chcela plne kojit aspon 6 mesiacov) a teraz mala tzv.siestu chorobu – vtedy nechela jest, ani pit, co bolo vzhladom na 40tky teploty naozaj strasne.
    Je to taky zacarovany kolotoc a nevieme sa z neho vymotat tym spravnym smerom. Dakujem velmi pekne za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťatko si samo stanoví, kedy a kolko máp papť aj spať. Okrem toho sa v tomto veku už prejaví prvá separačná úzkosť a preto sa v noci budí, aby kontrolovala, či ste tam. Vy si neviete rôzne prejavy jej správania vysvetliť a preto ste nervozna a samozrejme aj vyčerpaná, čo sa zase odrazí na správaní dieťatka a je to naozaj začarovaný kruh. Vystúpiť z neho je jednoduché. Musíte vedieť že:
    1. materské mlieko je vždy lepšie než umelé , je najlepšie, je veľmi správne, že ste sa držali kojenia a nedával umelé mlieko
    2. V tomto veku jej 180 až 200 ml prevarenej vody od smädu stačí, nie je potrebné to vôbec riešiť
    3.preto, že cez deň cucká málo, tak sa potom v noci znova prisaeje a napije, čím si zabezpečí tekutinu, enrgiu ale vás aj, vzhľadom na hore uvedenú separačnú úzkosť, skontroluje. To, že ste si ju dali do postle je úplne v poriadku. Cucne si a potom obe spíte. V tomt veku to tak býva a pravdupovediac, je to aj určitý druhu prirodzenej antikoncepcie, ako hovorím mojim mamičkám. Všetko sa znova zmení a dostane do normálnych koľají, len to vydržať. S deťmi je to tak.
    4.Ako som napísala, dieťa si množstvo jeda určí samo, takže nech zje kokkokolvek, dopoludnia jej podajte ovocie, na obed mäsovozeleninový príkrm, odpoludnia kojenie, večer kašu. V tomto veku to už môže byť mliečna kaša, zarobeá s vodou, už si musí zvyknuť na bielkovinu kravskho mlieka obsiahnutú v tejto kaši. Alebo môžete spraviť krupicovú kalšu alebo instantnú babylove, nestle bezmliečnu do umelého mlieka. recept na www.detskalekarka. sk. po každom bezmliečom príkrme ju môžete nakojiť, je to od smädu, ale aj to podporí tvorbu mlieka. V tomto veku už môže mať 2x týždenne v mäsovozelninovom píkrme polku uvareého žltka, odpoludnia by mohla dostať aj jogurt, biley, s probiotikami. Všetko len v takom množstve, aké dieťa akceptuje.
    5. množstvo odsatého mlieka nič nehovorí o skutočnej produkcii mlieka, iné je odsávať a iné je , keď si ho vysaje dieťa.
    6.Nesnažte sa nahradiť jednotlivé porcie jedla chrumkami a inými prázdnymi kaloriami, jednak si vyrobíte z dieťaťa nejedáka, lebo stále niečo chrumká ale nič poriadne a jednak to vôbec nepotrebuje.
    7. Ak by denne jedla to isté, ale má to správne zloženie / mäso, zelenina, ovocie, mlieko, obilnina/ nie je to problém. Dieťa nie je gurmán, strava má byť pestrá, čo do zloženia ale nie čo do chutí.
    8. konzistencia stravy sa má prspôsobiť dieťaťu. každé sa naučí jesť inokedy, ak jej najlešpie vyhovuje kašovitá strava, neunáhlie sa v podávaní väčších kúskov.
    Takže veľa kľudu, spokojnosti a netrápte sa, len sa riaďte tým, čo sy páta vaše dieťa.