Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Alergia na kravské mleiko

    Dobrý deň pani doktorka, chcela by som Vás poprosiť o zozstavenie jedálneho lístka pre moju 7 mesačnú dcérku, ktorá je alergická na kravské mlieko. Kojím ju a začala som ju prikrmovať od 6 mesiaca. Jej jedálny lístok je veľmi jednotvárny a bojím sa, aby v jej strave niečo nechýbalo. Na ráno jej dám raňajky v podobe zmixovaného ovocie, pridám 5 lyžíc ryžovej kaše, potom ryžové peniažky a zriedim to mojím odstriekaným mliečkom. Na obed máva zmiešanú zeleninku/mrkva,zemiak,karfiol,brokolica,hrášok/+kuracie masko a zmiešané mojím mliečkom. Večer jej dám buď zeleninku z obeda /ktorú vopred rozdelím na porcie/ alebo zmixované ovocie. Samozrejme pomedzi jedlá dostáva moje mliečko. Taktiež sa chcem opýtať kedy jej mám začať dávať piť čajík, alebo prevarenú vodú nakoľko mi to teraz zatiaľ odmieta. Veľmi pekne ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vodu od smädu stačí okolo desiateho mesiaca veku, pokiaľ nebudú extrémne horúčavy.
    Strava dieťaťa má byť pestrá čo do zloženia, teda ovocie, zelenina, mäso, mlieko, neksôr cereálne výrobky ale jednotvárna čo do chutí. Nechápem prečo také zložité raňajky. V tomto veku ráno mlieko / materské/ po siedmom mesiaci po mlieko, ke´d pevne sedí rohlík alebo chlebík, pozor sledovať, aby je nezabehlo, bez nátierky samozrejme. Dopoludnia ovocie,, po sidmom mesiaci s bezvaječnou piškotou môže byť, na obed mäsosozeleninový príkrm, odpoludnia materské mlieko a večer ryžová, zemiaková alebo celozrnná kaša, samozrejme bez mlieka, riedená materským mliekom alebo vodou, dá sa pridať ešte ovocie. Kojiť medzi tým, kedy si zapýta.