Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • mlieko a vstrebavanie zeleza

    pani doktorka, citala som, ze zeleninove a masite jedla je potrebne pripravovat, resp. podavat bez akychkolvek mliecnych vyrobkov - mlieko, jogurt a podobne, inak sa tazko vstrebava zelezo zo zeleniny a masa. moja 16 mesacna dcerka si rada za masovozeleninovym obedom da este mlieko a to cca po 1 hodine. ma to viac-menej od smadu, pretoze vodu a caj velmi neoblubuje a napije sa len par glgov, ale mlieka po obede vypije okolo 150 ml. moze jej to nejakym sposobom uskodit?
    moja druha otazka - ake ryby jej mozem podavat a ako upravene. moze jest sardinky?
    dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Myslím, že ak je zdravá, tak jej to poobedňajšie mlieko neškodí. Fakt je, že deti, ktoré sú v tomto veku veľmi živé, sú niekedy unavené a vtedy nechcú papať a vyžadujú len mlieko, lebo to sa ľahko vypije. K tomu by ste nemali pristúpiť, aby mlieko nahrádzalo bezmliečnu stravu.
    Sardinky z konzrevy by som do troch roko v nedávala. Môže ryby morské aj sladkovodné, základ je dávať pozor na kostičky a samozrejme nepodívať údené ani vyprážané ryby v tomto veku.