Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,265 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, môj syn ako 18 mesačný dostal poslednú tretiu dávku DiTePer, na ktorú dostal reakciu a nožička mu napuchla a vytvorila sa mu tam hrčka, ktorá sa nevstrebala. Chodili sme na pravidelné USG kontroly, a podľa tej poslednej sa mu hrčka trošku zmenšila, no vyzerá, že "kalcifikuje", že už mu v nožke ostane. Je to už päť mesiacov od očkovania. Pred pár dňami nám to troška začervenalo, tak som to miesto namastila octanovou masťou a ono vybledlo. Naša lekárka nemá vo svojej evidencii ďalšie dieťa s takouto diagnózou a tak nemá s takým niečim skúsenosti.
  Chcela by som sa opýtať, či máte s niečím takým skúsenosť a ako sa to potom rieši, pretože v najhoršom prípade môže tkanivo v okolí "hrčky" začať zle reagovať na "cudzie teleso". Odporúčali by ste chirurgický zákrok, aby sa hrčka odstránila a minimalizovali sa riziká v budúcnosti?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ani ja som sa s takouto konkrétnou situáciu nestretla. pozorujem občas začervenaie, zatvrdnutie v mieste vpichu, ktoré výnimočne pretrvávalo aj viac týždňov. Je potrebné reakciu naďalej sledovať, konzultovať s chirurgom eventuálne aj imunologom alebo v ambulancii pre komplikácie očkovania volila by som konzervatívny postup. teda zatiaľ nezasahovať chirurgicky. Ak však bude miesto opakovane dráždené eventuálne aj esteticky prekážajúce, je na mieste kalcifikát vybrať.

Podobné otázky

 • mmr

  , Autor: odbornik2

  dobry den chcem vas poprosit o radu. dcerke 17 mesiacov som asi pred 2 tyzdnami nahmatala zdurenu uzlinku pod pravou rukou, bola som s nou lekara aten povedal ze radsej to dame sonograficky vysetrit. nakoniec sme dpolu s dr dospeli k tomu ze pred mesiacom bola ockovana do tejto rucicky na mmr. moze sa jednat o reakciu po ockovani. uzlina je asi vo velkosti hrasku. dakujem za informaciu dost sa bojim

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Áno, je možné a aj dosť pravdepodobné, že zväčšenie uzlinky je reakciou po očkovaní. Je potrebné sledovať uzlinku a pri zväčšovaní znova konzultovať lekára eventuálne predsa len skontrolovať aj krvný obraz a sono uzlinky. Ak by to bola reakcia na očkovanie, je všetko v poriadku, iné problémy by uvedené vyšetrenia mali odhaliť. Malá uzlinka ako reakcia po očkovaní môže pretrvávať rôzne dlho.

 • reakcia po očkovaní Rotarixu

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, syn bol včera očkovaný na pneumokoky a zároveň na Rotarix. Ale asi 2 hodiny po očkovaní začal grckať, hlavne mliečko. Taktiež sme stále plakali a spánok sme mali trhaný. V letáku som sa dočítala, že to mohol spôsobiť Rotarix. No stav pretrváva aj dnes, keď ráno vypil mliečko a potom to vyvrátil. Je táto reakcia normálna, alebo to treba riešiť s lekárkou? Syn má 4,5 mesiaca a nie je dojčený.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Takúto búrlivú reakciu po očkovaní Rotarixom som ešte nemala a ani si nemyslím, že to, čo popisujete je reakcia po očkovaní. odpove´d síce trocha mešká, ale dúfam a predpokladám, že ste navštívili lekára.

 • 2 týždne po očkovaní

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň prajem. So synom sme absolvovali prvé očkovanie pred 2 týždňami vo veku 4,5 mesiaca. Očkovanie naša pediatrička posúvala z dôvodu, že syn je na spodnej hranici priberania a aj preto, že od 12. dňa jeho života rehabilitujeme z dôvodu hypotonie, ktorú mi diagnostikovali hneď po pôrode. (syn ležal 14 dní na JIS z toho 2 dni ventilovaný, pretože sa narodil so stridorom + sa pridružila globálna hypotonia a sťažená pôporodná adaptácia). Od očkovania prebehli 2 týždne. Malý má už 4. deň teplotu (37,2 až 37,8 - kolíše počas dňa) a dnes sa mu na nožičke vyhodil červený výsyp. Chcem sa spýtať, či aj po tak dlhej dobe to môže byť nežiadúca reakcia na očkovania a zároveň by som rada počuť Váš názor či ďalej očkovať v prípade synovej neurologickej diagnózy (nikto ma totiž neupozornil na riziká očkovania - prišla som na ne až po prvom očkovaní). Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Teplota , ktorá vznikla až 8 dní po očkovaní už s očkovaním nesúvisí, jedná sa pravdepodobne o infekt. po štyroch dňoch je určite potrebné konzultovať lekára.
  U detí, u ktorých sa prejavia nejaké zdravotné problémy, hlavne aj v oblasti vývoja, vždy konzultujem neurologa, chcem vedieť aj jeho názor na zahájenie očkovania. V minulosti to bolo dôležitejšie ako teraz, preotže sa očkovalo inou očkovacou látkou, a pri niektorých diagnozach a prblémoch sa práve zložka čierneho kašľa vynechávala. Myslím, že keby bolo potrebné očkovanie odložiť, vyšetrujúci lekár by bol na to upozornil.

 • Ockovanie

  , Autor: Henka

  Dobry den, mam 4 mesacneho synceka, ktoreho nedavno ockovali do noziciek prevenarom 13. Hned na to sa mu na nozickach objavili cervene kruhy asi 10 cm a pluzgieriky s vodickou, teplotu mame 38. Detska doktorka nam povedala,ze s takou reakciou sa este nestretla a mame cakat. Je to v poriadku? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Presne takúto reakciu som ešte nevidela ani ja. Môže to byť reakcia na použitý dezinfekčný prostriedok, ktorým sestrička pred vpichom dezinfikovala kožu. Je to viac pravdepodobné ako reakcia na očkovanie, ke´dže sa to objavilo bezprostredne. určite je potrebné sledovať nie len miesto vpichu ale aj celkový stav dieťatka Ale to samozrejme nie len kvôli tejjto bezprostrednej reakcii ale vždy odporúčam sledovať správanie dieťatka, chuť k jedlu, teplotu po očkovaní.

 • uzlyna v podpazusi

  , Autor: odbornik2

  chcem sa opitat mala ma uzlynu v podpazusi lieci sa 2mesiace uzlyna je vstale rovnaka,chcem sa opitat ako jej muozu uskodit lieky ISOZID a co bude ak ta uzlyna nezmizne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Bohužial neviem presne ako je dieťatko staré. Ak je to dojča a uzlina sa predpokladá, že je po očkovaní proti tbc v pôrodnici, tak uvedené lieky potrebuje a nie je dôvod si myslieť, že jej uškodia. Uzlinu bude ošetrujúci lekár sledovať a podľa jej vývoja sa rozhodne pre ďalší postup. Do úvahy priôadá podľa nálezu usmerniť liečbu uvedenými liekmi alebo odstrániť uzlinu alebo ju len sledovať.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: