Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Zdurená uzlina po očkovaní proti TBC

    Dobrý deň p. doktorka,
    chcela by som Vás poprosiť o radu:
    Mojej 5 mesačnej dcére sa urobila hrčka pod ľavou pazuchou, je cca 1 cm veľká a nemá žiadne zafarbenie. Pediatra som na ňu upozornila a tvrdil mi, že je to reakcia po očkovaní proti TBC. Neposlal ma na žiadne vyšetrenia, iba ju vraj máme sledovať.
    Dcéra má v súčasnosti cca 3 týždne teploty do 37°C a hnačku. Idú jej zúbky. Ale ako zistím, či je uzlinka v poriadku a zvýšená teplota je spojená iba s rastom zubov? Naozaj netreba žiadne vyšetrenia, kým sa tvar hrčky nezačne meniť?
    Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Závisí aj na tom, ako vyzerá lokálne miesto vpichu po aplikácii vakcíny proti tbc. Zväčšenú uzlinku je potrebné sledovať. Zväčša všetky takéto reakcie po očkovaní konzultujem s príslušným pľúcnym pracoviskom.