Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • zlaty stafylokok

    dobry den.potrebujem poradit ohladom mojho 2mes.synceka.od 19.8.mame neustale sopliky,huste.bol prelieceny pamykonom,ten mu ale nezabral.bola aj na orl,tam vsetko vyzera ok.brali mu vytery z nosa a je tam stafylokous aureus.pediatricka povedala,ze je to bezna flora v nose,tak mam davat len morsku sol.lenze podl mna bezne nie je to,ze kazdy den hlavne zrana mu vysavam z nosa huste sople,a to uz vyse mesiaca.vycitala som o tomto bacilovi,co je zac,a teda asi bude riadny oriesok zbavit sa ho...
    11.10 sme objednani na to prve ockovanie co je v troch mesiacoch.ja mam obrovsky strach,najradsej by som ho zaockovat ani nedala...co ked mu ockovanie ublizi,ked ma stale tohto bacila??,ako dlho sa moze odkladat toto ockovanie??

    pocula som aj take-ze sa ockuje aj pri tomto bacile...??...ale to snad asi len vtedy ked je beznou florou v nose,ked nikomu nevadi a hlavne nerobi sarapatu....ako to teda je??,
    dakujem vam velmi pekne za vasu odpoved...lenka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zlatý stafylokok je bežná flora v nose mnohých ľudí na druhej strane ste sa iste dočítali, že môže byť pôvodcom rôznych ochorení. Je to však za iných okolností, kedy sa tento bacil uplatní ako príčina ochorenia. určite nie je príčinou soplíkov vášho dieťatka, ja osobne žiadne výtery nerobím, preotže pre liečbu nádchy nie sú dôležité. Je naozaj dôležité zvlhčovať sliznicu nošteka, ak je potrebné odsávať hlieny ale zase nie často, pretože práve odsávanie potom dráždi sliznicu na ďalšiu produkciu hlienov. Tiež je dôležíté, aby dieťatko bolo vo vhodnom prostredí, zvlhčovať ho a hlavne v jeho okolí nefajčiť / v bytoch ani na balk=one/.Môžete podložiť predné nohy postieľky, aby bolo vo zvýšenej polohe. Úplne nevhodným riešením je soplík preliečovať celkovo antibiotikami!!!!!!!Čo sa týka očkovania, soplík v žiadnom prípade nie je dôvodom očkovanie odkladať. Dieťa pred očkovaním vyšetrí lekár a podľa celkového stavu rozhodne, či je alebo nie je možné v danej chvíli očkovať. Ak dôverujete svojmu lekárovi, buďte pokojná, očovať sa bude, len ak to zdravotný stav dovolí.